Per savo digeriavimo karjerą teko matyti daug karinių objektų. Vieni iš jų geriau išsilaikę, kituose - būna užrašų, tačiau, dar niekada neteko regėti nieko panašaus į tai, ką pamačiau per paskutinę kelionę į Baltarusiją - puikiausiai išsilaikiusią šachtinę raketinę bazę P-14 «Чусовая», esančią visai netoli Lietuvos sienos, kur galima pasijusti kaip tikrame šaltojo karo muziejuje.
Disklaimeris - laikykime liežuvį už dantų. Net tie kas šią vietą žino ar gali surasti - nepasakokime niekam, net ir artimiausiems draugams. Juk turime daug pavyzdžių, kaip vos per metus puikūs objektai pavirsta šiukšlių pilnai sąvartynais, ir viskas tai vyksta dėl banalaus vietos išpasakojimo draugams. Palikime šią bazę tiems, kurie tikrai jos nusipelnė - nepatingėjo prisėsti prie žemėlapio ir interneto, įdėti truputėlį pastangų.
Pradžiai, apie požemines raketines bazes ir kodėl jos iš viso buvo pradėtos statyti. Tam, kad nereikėtų kartotis, siūlau greitai permesti akimis mano anksčiau rašytą straipsnį apie P-12 šachtinę raketinę bazę - bendram įspūdžiui susidaryti to pilnai užteks. O čia, nesikartodamas, praakcentuosiu skirtumus tarp šių skirtingų šachtinių raketinių bazių tipų.
Kuo gi skiriasi P-12 raketos nuo P-14? Pirmiausiai, savo dydžiu ir veikimo nuotoliu: P-14 raketos buvo kiek didesnės už P-12, naudojo naujo tipo raketinį kurą - geptilą, dėl ko, turėjo kur kas didesnį veikimo nuotolį - ne 2500 km., o 4500 km. Taip patobulintos raketos įtakojo nemažai pasikeitimų šachtinių raketinių bazių struktūroje - platesnės ir gilesnės šachtos, didesnės kuro talpos, kitokie bunkerių išplanavimai ir pan.
P-14 šachtinės raketinės bazės struktūra
Bunkerio antro požeminio aukšto planas
Kaip matome iš brėžinio, sovietų inžinieriai atsisakė įprastos P-12 bazėms būdingos simetriškos keturių raketinių šachtų struktūros - viena šachta iš komplekso buvo pašalinta, palikdama bazę kiek neįprastos, nesimetriškos formos. Bunkerio antras požeminis aukštas P-14 bazėse pastebimai padidėjo - didesnėms raketoms reikėjo didesnių raketinio kuro ir oksidatoriaus atsargų. Raketų paleidimo šachtos, savo ruožtu, beveik nepasikeitė - tik truputį padidėjo, nepakisdamos iš eismės.
Raketinė bazė - kelionė
Prie raketinės bazės privažiavome trečią kelionės dieną. Ir nors navigacija kelionės metu mus stipriai nuvylė, suradome ją be didesnių pastangų. Ilgą laiką ši teritorija buvo pakankamai rimtai saugoma - tik tai išgelbėjo šį dalinį nuo visiško išgrobstymo. Dabar apsaugos nebėra, o visa bazės teritorija išvažinėta ir iškasinėta buldozeriais - tikiuosi, tai nėra bazės ardymo darbai. Po dideliu medžiais apaugusiu kalniuku slepiasi valdymo bunkeris - nemažas dviejų požeminių aukštų įrengimas. Surasti užpiltą smėliu įėjimą - nėra labai sunku.
Išvažinėta buldozeriais žemė
Tarp jos - betoniniai šachtų kupolai
Šachtos kupolo betonas dar padengtas metalo plokštėmis - labai retas radinys
Nors ir čia jau pamažu pradėtas pjauti metalas
Kupolo atidarymo mechanizmas
Įšliaužus į bunkerio vidų pirmiausiai pasitinka filtravimo kambarys. Čia kažkada stovėję oro filtrai jau išnešti ir priduoti į metalo laužą, bet pati ventiliacija dar pusėtinai išsilaikiusi. Dešinėje, už sanitarinio mazgo, buvo įrengtas komandinis punktas. Dabar jame, deja, jau nieko nėra - elektros įranga po sovietų kariškių pasitraukimo buvo išmontuota ir parduota vos ne tą pačią dieną.
Filtravimo patalpa
Čia stovėjo orą filtruojantys varikliai
Tuščias komandinis punktas
Gilyn į bunkerį - dar daugiau tuščių patalpų. Pirmas požeminis aukštas nukentėjo labiausiai - visos patalpos tuščios arba beveik tuščios.
Išardyti filtravimo įrenginiai
Pamažu ardomas filtras
Dar viena filtravimo patalpa
Laipteliais nusileidžiame į antrąjį požeminį bazės aukštą, kur vietomis tebestovi techninė raketinės bazės įranga. Suintriguoti, traukiame prie raketinės šachtos, kuri, anot mūsų šaltinių, turėjo būti neblogai išsilaikiusi.
Laiptai žemyn
Pirmasis išsišakojimas
Koridorius link raketinės šachtos
Pravertos hermetinės durys kviečia užeiti į vidų
Raketinė šachta - stebėtinai gerai išsilaikiusi. Išliko praktiškai visi užrašai, įranga, net į raketinės šachtos vidų galima įlipti. Žinoma, dalies metalinių grindų plokščių dabar trūksta, bet kitose raketinėse bazėse jų iš viso nei kvapo nėra. O ką jau bekalbėti apie sveikus dyzelinius generatorius.
Koridorius, supantis raketinę šachtą
Sveikas dyzelinis generatorius
Įrenginių patalpa
Elektros įrangos spinta
Dar vienas generatorius, su išverstomis hermetinėmis durimis
Iš šachtą supančio koridoriaus - nusileidimas prie tarnybinio šachtos lifto. Juo galima buvo nusileisti į šachtos dugną, inspektuoti raketos varikliui ir vairams.
Nusileidimas link užstrigusio lifto
Oro filtravimo įrenginys
Jungiklis, prie raketinės šachtos
Keltuvo mechanizmo likučiai
Per liuką galima įlipti į raketinės šachtos vidų
Iš šachtos pusės jis atrodo taip
Raketinė šachta - kaip ant delno
Apačioje
Ją galima apeiti metaliniu apvadu, ratu
Arba prisėsti ant krašto ir truputį pailsėti
Po metų ši šachta jau atrodė taip
O čia - nusprendžiau prisėsti ir pasisėdėti ir aš
Visur - visokie klapanai, skirtingų mechanizmų likučiai
Keltuvas
Tiltelis branduolinei galvutei aptarnauti
Toks mechanizmas
Šachta nuo lifto viršaus
Sugrįžkime į šachtą supantį koridorių ir permeskime akimis užrašus. Tiek daug ir taip gerai išsilaikiusių dabar jau niekur nebepamatysi.
Instrukcija besileidžiantiems į šachtą
Priminimas, kaip elgtis, išgirdus komandą "stop"
Nepalik įrangos be priežiūros
Rodyklė link avarinio išėjimo
Pavaikščioję po šachtas užsukime į bunkerio antrą požeminį aukštą. Netoli dyzelinio generatoriaus patalpos - stovai su balionais, kairėje - suspaustam orui, suskystintam azotui - dešinėje.
Balionai
Vienas iš jų - išluptas ir numestas ant žemės
Pozuoja kolega
Greta - išplėšta elektros skydinė
Ir didelė dyzelinių generatorių patalpa
Joje - keli išardyti varikliai
Išardytos dalys voliojasi čia pat
Čia stovėjo dar vienas variklis
Išpjautos metalo plokštės
Velenas
Žaidimas su šviesa
Oksidatoriaus sekcija. Cisterna - jau pilnai išpjauta
Per šį koridorių kuras būdavo paduodamas į raketas
Koridoriumi galima nueiti link kuro siurblinės
Šiek tiek išvandalinta kuro siublio patalpa
Siurblinės jau nebėra, bet didžiulė raketinio kuro cisterna - tebestovi savo vietoje
Iš šono
Ir iš viršaus
Įspėjimas - naudokite izoluojančią dujokaukę IP-46
Kolega prie cisternos, atminčiai
Išvados
Kelionė nenuėjo veltui. Tai - be abejonės, geriausiai išsilaikiusi raketinė bazė iš visų, kurias kada nors teko matyti. Pasistenkime, kad taip toliau ir liktų - kviečiu visus patyrusius digerius laikyti liežuvį už dantų ir neviešinti jos koordinačių. Rimtesni žmonės ją ir taip be problemų suras, o netvarkingos ir į vandalizmą linkusios publikos ten tikrai nereikia. Iki kitų kartų!
Nors truputį kamuoja klaustrofobija, truputį nestabilių sistemų baimė (ne aukščio, bet virtančios geležinės grotelės esant aukštai ar pan.), ir šiek tiek nejauku tamsiose purvinose vietose, bet su malonumu skaitau ir žiūriu pamiršta.lt straipsnius. Užaugau prie pamažu vis labiau apleidinėto fabriko, tad nuo vaikystės turiu sentimentų visokiems pramoniniams, apleistiems objektams. O savotiška meilė slaptai karinei technikai ir ypač branduoliniams ginklams (viskas, kas baugina, truputį ir žavi), tad smagu pas jus bent virtualiai pasisemti tokių pojūčių 🙂
Kas supranta rusiškai: https://www.youtube.com/watch?v=stYuxlqQgyA
Reportažas iš šios vietos.
man labai patiko nors nesu buves
Matau ispjauta anga i raketinio kuro talpykla.artyn artintis nepatarciau.labai toksiskas.