Apleistas Vilniaus senamiestis - ši tezė skamba prieštaringai tik tiems, kurie senamiestį pamato vos kartą per metus ir neišsuka iš pagrindinių turistinių gatvelių. Deja, senamiestis, nepaisant išaugusių ir jau dabar paprastam žmogui protu nesuvokiamų kainų, pagal bendrą erdvės apleistumą stipriai aplenkia kitus miesto rajonus. Nesuskaičiuojama galybė pusiau apleistų trobų, namukų ir garažų, daugiau nei trys apleistos bažnyčios, mažiausiai keturi (sakyčiau net penki, nors čia priklauso nuo to, ką laikome senamiesčiu) apleisti vienuolynai - puikiai sugyvena su naujais, atrestauruotais fasadais. Į šią įvairovę paprastas vilnietis jau seniai nebekreipia dėmesio, šie pastatai jam - neatsiejama centro dalis; dažnai jis net jų nepastebi ir apie juos nesusimąsto. Tačiau, smalsumas kartais ima viršų - pažvelgti iš viršaus, pažvelgti per sieną. Galbūt net per tą visiems žinomą sieną, esančią prie Išganytojo ir Maironio gatvių - slepiančią nuo pašalinių akių seniausią Vilniaus miesto ligoninę, visiems žinomą Savičiaus ligoninės arba Odos ir veneros ligų dispanserio vardu.
Istorija
Istorijoje ši vietovė pirmą kartą buvo paminėta XIV - XV amžiuose, kaip buvusio stačiatikių kvartalo, dar kartais vadinamo tiesiog Rusų kvartalo, branduolys. Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvė apie šį kvartalą byloja iki šiol - kaip ir vėliau, vykdant kasinėjimus, teritorijoje surastos XIV amžiaus, vos ne seniausios Vilniuje stačiatikių kapines. Vėliau, nuo 1536 metų, valda priklausė Vilniaus didikams Chodkevičiams, kurie čia buvo pasistatę dvarą - prabangų gotikinį pastatą, keliavusį iš rankų į rankas, kol galiausiai, vėliausias dvaro paveldėtojas - Smolensko vyskupas Boguslavas Korvinas Gonsievskis, šiuos rūmus bei iš kaimynų išpirktus gretimus sklypus, su juose buvusiais pastatais, atidavė iš Lenkijos pakviestom gailestingosioms seserims šaritėms, neturtingų miestiečių ligoninei kurti.
Pakviestos šaritės iš karto ėmėsi darbų, dėl ko, ilgą laiką ligoninės kompleksas sparčiai plėtėsi, į jį įtraukiant vis daugiau ir daugiau kaimyninių pastatų. Netrukus jame atsidarė žymiausia tuometiniame Vilniaus mieste vaistinė, šiaurės rytų pusės korpuse buvo įrengta koplyčia, užėmusi du pastato aukštus. Ją galėjo lankyti visi Vilniaus miesto gyventojai.
Šiaurės vakarų pastato fasadas ir brėžinys, 1834 m.
XIII amžiaus pabaigoje ligoninės struktūra galutinai nusistovėjo. Kompleksas buvo apjuostas aukšta mūrinė tvora, su kelias įėjimais - į dabartines Bokšto, Savičiaus gatves. Ligoninėje, kartu su vienuolėmis šaritėmis, dirbdavo Vilniaus universiteto medicinos fakulteto studentai, vadovaujami profesoriaus Jozefo Franko - gydydavo neturtingus Vilniaus miesto ligonius, kartais net prostitutes, kurias kitos gydymo įstaigos atsisakydavo priimti. Po paskutinės, 1864 metų rekonstrukcijos, dėl caro valdžios katalikų represijų, šaritės iš ligoninės buvo pašalintos, koplyčia buvo uždaryta, jos erdvė buvo padalinta į dvi dalis, dideli arkiniai langai - pakeisti mažesniais. Ir nors vėliau represijos pasibaigė, šaritės į ligoninę taip ir nebegrįžo, palikdamos ligoninę pasauliečiams.
Pasitraukus šaritėms, nuo tarpukario iki pat 2003 metų, čia buvo įsikūręs Odos ir veneros ligų dispanseris, kurio sovietiniais laikais piliečiai bijojo tartum velnias kryžiaus ir stengėsi įvairiausiais būdais sau ten įsitaisyti pažinčių - sukalbamesnė ligoninės darbuotoja galėjo "iš po skverno" vaistų nuo lytiškai plintančių ligų parduoti. Juk tuo metu - vyresni dar prisimena - užsikrėtus venerine liga reikėjo gydytojams pranešti ir tuos, iš kurių ta liga buvo užsikrėsta. O tepti savo reputaciją norėjo toli gražu ne visi.
Dabar pastatų likimas - neaiškus. 2007 metais nauji savininkai apleistą ligoninės teritoriją norėjo paversti prabangiu viešbučio kompleksu, deja, neatsižvelgiant į stačiatikių kapines ir kitą teritorijos valstybės saugomą kultūrinį paveldą (na, bent jau piktieji laikraščiai situaciją nušvietė būtent taip). 600 kv. m. ploto rūsiuose turėjo būti įrengta didelė požeminė stovėjimo aikštelė - darbuotojams ir komplekso svečiams. Tačiau, vėliau prasidėję skandalai, šias statybas kiek pristabdė. Dabar, panašu, jos vėl pamažu įgauna pagreitį.
Štai taip dabar atrodo patalpos
Čia buvo laiptinė
Koridoriukas, link išėjimo į kiemą
Visur - tuščia ir nyku
Antrame aukšte - ligonių palatos
Čia kažkada būta gaisro
Per sijas matosi palėpė
Antro aukšto kambarys. Čia - išardytos grindys
Antro aukšto koridorius
Iš jo galima pažvelgti į vidinį kiemą
Kituose kambariuose - plytų krūvos
Čia jau prasidėjo patalpų ardymo darbai
Viskas pamažu ardoma
Tik keliuose kambariuose palikta šiek tiek baldų
Pojektiniai brėžiniai, numesti ant grindų
Pora turiningų užrašų - praskaidrinti atmosferai
Tik kasimu mes gyvi - linkėjimai juodąjai archeologijai
Išėjimas į lauką
Praėjime sukrauta daugybė rakandų - stalų, kėdžių, kitokių baldų likučių bei statybinių medžiagų. Iš čia pat galima nusileisti ir į rūsį.
Rakandai
Nusileidimas į rūsį
Patenkame į mažą rūsiuką
Laipteliai iš apačios
Po šia komplekso dalimi tokių rūsiukų yra labai daug. Visi jie maži ir nelabai įdomūs. Tikriausiai, kažkada jie buvo vienas didelis rūsys, bet to dabar nei patvirtinsi, nei paneigsi.
Dar vienas rūsys
Užmūrytas praėjimas
Išlipimas
Bet grįžkime į kiemą
Jame dabar auga medžiai
Iš kiemo galima išeiti į įdomiausią ligoninės korpusą - šiaurės vakarų. Jame buvo ne tik svarbiausios ligoninės patalpos, bet ir sovietmečiu sunaikinta koplyčia.
Štai taip korpusas atrodo
Užkaltas įėjimas nuo bokšto gatvės
Įėjimas į buvusią koplyčią
Sovietmečiu čia buvo du atskiri aukštai. Matyt, savininkai nori atkurti buvusią erdvę
Pirmas pastato aukštas - didelė statybų aikštelė: patalpų grindys ir perdangos - išardytos, rūsiai - atidengti. Dėl to, vaikščioti pirmame aukšte galima tik virš atidengtų rūsių pastatytais mediniais pastoliais - tilteliais.
Matosi rūsys
Išardyta dalis grindų
Medinis tiltelis
Virš rūsio
Pirmo aukšto koridorius - nieko įdomaus
Koridoriaus posūkis ir dar vienas tiltelis
Tuščia palata, prie Išganytojo gatvės
Laiptai į antrą aukštą
Pakilkime į viršų
Antrame aukšte
Viename iš kambarių - kažkas panašaus į muziejų. Čia, ant medinių stelažų, sukrauti senoviniai eksponatai, greičiausiai, rasti perstatinėjant rūsius.
Kambarys - muziejus
Šopeno alaus daryklos butelis, ~ XIX a. pabaiga
Buteliukai. Skirtingos formos ir tikriausiai, laikotarpio
Degtinės butelis - "J.A.Baczewski Lwow-Lemberg Maison Fondee 1782"
Lėkštės šukės
Senas grilis Landmann
Dar kartą - buteliukai
Ir daug daug kitų daiktų
Keliaukime per patalpas toliau
Krauju aptaškytos sienos - palatoje
Galbūt čia vyko kokia paroda?
Dar viena palata
Koridoriaus pabaiga, prie pat koplyčios
Per antro aukšto langą matosi kiemelis
Laiptai į palėpę
Saunos kvapas ir temperatūra, joje
Iš lauko galima nusileisti į korpuso rūsius. Juose - didelio masto statybos.
Mediniai pastoliai, vaikščiojimui
Dar vienas įėjimas
Visose rūsio patalpose - vyksta kažkokios statybos
Skliautinė rūsio patalpa
Per visą pastato ilgį eina koridorius
Gal čia bus įrengta daugiau viešbučio numerių?
Štai taip viskas atrodo
Puiki mintis čia būtų įrengti restoraną
Juk vieną tokį jau turime - Balti Drambliai
Bet grįžkime į lauką. Akmenimis grįstas takelis veda prie kitų, mažesnių ligoninės pastatų. Tiesa, juose nelabai yra į ką žiūrėti.
Vienas iš pastatų, matomas nuo Išganytojo gatvės
Viduje
Čia nėra net grindų - sudėtos medinės lentos
Visur prikrauta plytų
Langai
Tai tiek.
Šaltiniai ir šiaip, įdomi medžiaga paskaitymui
- http://kvr.kpd.lt/
- http://www.diena.lt/
- http://lmbtau.files.wordpress.com/
- http://knygosirapieknygas.blogspot.com/
- http://www.lrytas.lt/
Ei kaip smagu pamatyt vėl šią vietą. Su kursiokais ten kasinėjom tatai... Arėm kai arkliai. Ir kiemą kasėm, ir rūsius ardėm ir archeologai ant mūsų rėkė ir valgėm tik kebabus, o tūsint vakarais nebesinorėjo, nes visi verkėm kaip raumenys skaudėjo. Žaizdavom gaudynių koridoriuose, o praėjimų dabar daug daugiau! Tada tokiom nesukaltom lentom begiodavom. Buvo daug daiktų, baldų, lovų, net vonios! Dabar kaip matau, išvalė. Prikasėm mes ten krūvas tų įkapių, kaulų...Jaučiu institute dar iki šiol nesutvarkytos guli. O aš tai bestovėdama, t.y. dirbdama atkasiau šovinių kažkur prie rūsio. Tai dar iki dabar kažkur namuos voliojas.
Labas gal galetum paskyti kur ši vieta yra? Mes su draugais noretume ten nueiti nieko nevogsime negadinsime tiesiog idomu pamatyti tokias vietas
Atrodo kiekvieną dieną eini pro šalį ir net nesusimąstai kiek daug įdomybių čiapat už tvoros slypi 🙂
Dimitrijau, kad ir kaip liūdnai skambėtų, bet reikia apvogt muziejų, kol jo neapvogė kiti.. Atiduot tuos eksponatus į kažkur, nes po šitos publikacijos, jie turbūt pražus.
che che, ziuriu ne man vienam cia teko kasinet 🙂 na rekaut, tai tikrai niekas cia nerekaudavo is archeologu, nebent jau ant visisku tinginiu, o kalbant apie kasinejimus, tai kai kasem, dar nebuvom prieje iki staciatikiu palaidojimu, o visokiu kolbu ir kt. ligonines dalyku tai n radom, net neberinkdavom jau, o kad institute daug nesuinventorintos medziagos guli, tas irgi tiesa 🙂 siaip kalbant apie pati pastata, tai per keleta metu bukle nera labai stipriai pasikeitus, is nuotrauku matosi, kad viskas viduje daug labiau sutvarkyta, nebera visokiu siuksliu.
sveiki,
gal kas pasakytu likima to Sopeno buleliuko 🙂
buciau dekingas 🙂
********@gmail.com
šiose patalpose tapytojai oficialiai turėjo studijas, teko dirbti ir man kurį laiką (jokių krauju aptaškytų sienų ten nėra - tik dažai).