Nebenaudojama vandens saugykla


Ar žinote, kad Vilniuje yra ir kitokių požemių - ne vien visiems jau gerai pažįstamas senamiesčio kolektorius? Štai, tarkime, ši nenaudojama vandens saugykla - vienas didžiausių ir įspūdingiausių požeminių objektų, kuriuose Vilniuje buvau. Su ja savo grožiu gali lygintis nebent požeminė vandens saugykla bet ji ir mažesnė, ir kitokio laikmečio, architektūra - taip pat nepanaši. Ir tokių įspūdingų kolonų ten nėra nei kvapo.

Saugykloje, statytoje XX a. pradžioje. skliautinis kupolas dengia apie 5 metrų aukščio apskritą patalpą, su skliautą laikančiomis kolonomis, rezervuaro viduryje. Dabar čia gyvena tik šikšnosparniai, įskrendantys per viršuje įtaisytą ventiliacijos bokštelį, anksčiau iki balkono telkšojo vanduo. Šis rezervuaras pasižymi neįtikėtina akustika – aidas nuo sienų jame atsikartoja kelis kartus, ko pasekmė - nebeįmanoma susišnekėti tarpusavyje, net stovint vos kelių metrų vienas nuo kito atstumu. Dėl to, fotografuojant teko pašūkaloti.

Virtualiai pasivaikščiokime, pereikime per teritoriją. Saugykla - įrengta po kalniuku, jos pakraštyje - netoli gyvenamųjų namų. Jos įėjimą puošia pastatymo data - 1916-tieji - o kompoziciją užbaigia žalias ventiliacijos bokštelis, kalno viršuje.

Saugykla iš šalies

Saugykla iš šalies

Įėjimas į vidų

Įėjimas

Laiptų puošyba

Įėjimo laiptai

Įžengus per šarvuotas duris, prieiname balkoną, besilaikantį ant betoninių kolonų. Nuo čia didžiulis rezervuaras atsiveria visame gražume.

Balkonas

Saugykla

Rezervuaras, nuo viršaus

Balkonas

Žemyn, į pagrindinę patalpą, veda laiptai

Nusileidimas

Saugykla, apačioje

Saugykla

Apačioje - įspūdinga 5 metrų aukščio saugykla, su kupolu, besilaikančiu ant 8 gelžbetoninių kolonų. Atrodo tikrai įspūdingai - aliuzija į senovę, ne kitaip.

Pagrindinė patalpa

Patalpa

Iš kitos pusės

Saugykla

Su žmogumi - kad būtų galima įvertinti saugyklos gabaritus

Saugykla

Kupolas, viršuje

Kupolas

Kitas rakursas

Kupolas

Arba taip - su balkonu

Balkonas

Kupolą laiko 8 gelžbetoninės kolonos, suteikiančios vietai ypatingą šarmą. Architektūra nėra įmantri, bet savo darbą ji atlieka kuo puikiausiai - tiek funkciškai, tiek vizualiai.

Kolonos

Kolonos

Iš šono

Kolonos

Arba taip

Kolonos

Į balkoną vedantys betoniniai laiptai

Laiptai

Iš šono

Laiptai

Arba taip

Laiptai

Balkonas

Su balkonu

Kolega

Su žmogum

Saugyklos viršuje - gražus metalinis bokštelis, originaliame projekte skirtas ventiliacijai. Dabar per jį skraido saugykloje žiemojantys šikšnosparniai.

Ventiliacijos bokštelis

Ventiliacija

Bokštelis iš arčiau

Bokštelis

Įėjimas iš viršaus

Įėjimas

Saugyklos teritorija

Teritorija

Ačiū už dėmesį.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *