Dažnai žmonės kalbėdami apie Vilniaus požemius turi omenyje požemius Vilniaus centre. Tiesos tame yra - senamiesčio kolektorius yra išties įspūdingas. Nepaisant purvo, slogaus oro bei bei sudėtingo praėjimo, landžiojant tarp naujų vamzdžių bei konstrukcijų, juo galima pereiti visą centrą skersai-išilgai, besimėgaujant XIX a. pabaigos architektūra. Tačiau, panašių požemių yra ir ten, kur niekas nesusigriebtų jų ieškoti - miesto pakraštyje, kurioje iki 6 dešimtmečio faktiškai nieko nebuvo. Čia neseniai suradome senojo kolektoriaus atšaką su vandens saugykla, kurią galima laikyti viena gražiausių Vilniaus požeminių vietų.
Vandens saugykla iš tiesų yra labai netikėtoje vietoje - Vilniaus pakraštys, nuošali vieta, aplink - jokių senų gyvenamųjų arba industrinių objektų. Labiau ši teritorija pradėta plėtoti tik 6 dešimtmetyje, kada sovietai masiškai pradėjo čia statyti naujas gamyklas. Kai pirmą kartą ją pamačiau, žandikaulis nukrito ant žemės - niekaip nesitikėjau šiuolaikinėje drenažo sistemoje išvysti XX a. pradžios plytinius rezervuaro skliautus bei seniems kolektoriams būdingą architektūrą, su galimybe į Nerį ištekinti perteklinį vandenį. Sunku pasakyti, kada ją kas pastatė ir kodėl, tikriausiai, į tą neatsakysi be duomenų iš archyvo.
Pradėsime nuo kolektoriaus, kuris taip pat visai įdomus. Jo forma vien pirmų poros kilometrų bėgyje kelis kartus pasikeičia. Čia galima sutikti ir paprastą betoninį tunelį, matomą sovietiniuose kolektoriuose, ir aukštą, užapvalintą viršuje, su vietomis įmūrytais akmenimis, labiau primenantį tunelį Petro Didžiojo jūrinėje tvirtovėje. Dalis kolektoriaus dabar pakeista moderniais plastikiniais vamzdžiais, kuriuose nėra nieko įdomaus ir kurių net neapsiėmiau fotografuoti. Čia galima pasidžiaugti, kad atnaujinant kolektoriaus dalis, kažkam užteko proto palikti senąją dalį nepaliestą.
Štai toks kolektoriaus tunelis
Su kolega
Šviesa ir siluetas - klasika
Vėliau prasideda akmenys
Už jų - senojo kolektoriaus atkarpa
Siluetas
Kažkiek primena Žemųjų Šančių kolektorių
Į senąją dalį įteka ovalo formos tuneliukas
Taip jis atrodo su kolega
Jį patikrinti - tiesiog privalu
Aukštis - kaip senamiesčio kolektoriuje
Šis tunelis veda link didelio vandens rezervuaro, iš kurio šiuo tuneliu turėjo pasišalinti perteklinis vanduo. Akligatvio sienoje - įmontuotos geležinės kopetėlės, užlipus kuriomis galima pažvelgti į vidų.
Rezervuaras - dešinėje
Per tokias ertmes pasišalina vandens perteklius
Su kolega
Tunelio pabaigoje - kopetėlės
Užlipus į viršų
Didžiulis rezervuaras - kairėje
Per šią ertmę pasišalina vandens perteklius
O taip atrodo rezervuaras iš vidaus
Kairėje pusėje jis staigiai gilėja
Vaizdas į kitą pusę
Šiuo tuneliu iš rezervuaro pasišalina vanduo
Prisimenate, kaip čia kažkada buvome atsinešę pripučiamą valtį?
Ją buvome atsinešę ne šiaip - artėjant prie ano krašto rezervuaras staigiai gilėja
Paėjus ištekėjimo tuneliu išlendame į sovietinį drenažą
Čia jau niekur nebepraeisi, nebent su akvalangu
Bet grįžkime į kolektorių
Senovinė dalis
Eksperimentas su žvakutėmis ir šviesa
Tolesnė dalis - nauji, modernūs vamzdžiai
Vietomis - naujos tarpinės patalpos
Senesnė dalis
Vietomis tunelis labai susiaurėja
O vietomis - galima atsistoti pilnu ūgiu
Dar viena nedidelė plytinė dalis, pabaigoje
Siluetas
Moteriškas
Su dūmais, pabaigai
Viena geriausių ir įspūdingiausių vietų. Apsilankyti tikrai verta!
kaip rasti sita vieta? O__O
TIkrai idomus atradimas, maciau savo akimis panasia, zymiai mazesne ir jau gelzbetonine tokio rezervuaro versija skirta kur kas mazesniam vandens kiekiui laikyti. Atrodo sitas rezervuaras laiko kazkokia dali kolektoriu uzpildytus vandeniu, gal veikia kaip sifonas kanalizacijai? Koks to rezervuaro sienos storis (kiek plytu) ? Arka atrodo 5 plytu storio , jei akys neapgauna, ispudinga jog pries kelis simtus metu sumuryta konstrukcija puikiai laikosi iki siol 🙂
O Žvėryno kolektoriuj einant iki pačios pabaigos ties išsišakojimu į dešinę einant iki galo prieinama išvis siaurutė anga, kuria eiti keturiom ar dar, kaip nors kitaip neįmanoma. Jos kampas maždaug 30 laipsnių. Jeigu ėjai, tai žinai apie ką kalbu. Tai vat, ar ten irgi gali būt kažkas panašaus į rezervuarą to vamždio pabaigoje? Kaip manai? O gal žinai..
Ten toliau pašliaužus, vamzdis labai susiaurėja, kol tenka grįžti atgal. Ir jokio vandens rezervuaro jo gale ten tikrai nėra ir neturėtų būti - tik ploni vamzdžiai.
Aš apie tą ir kalbu. Tik įdomu, kam ten skirta tuomet išvis.. Įdomu kas pabaigoj to viso dalyko.
Kaip ir visi kolektoriai, Zveryno kolektorius skirtas surinkt lietaus vandeni is gatviu.
Tai kur gi si nuostabi vieta yra? Taip ir neparase niekas.
Šiandien explorindami Vilnių atsitiktinai radom šią vietą! Išties įspūdinga 🙂 Tik kvapelis būtent toje atkarpoje nosį riečia kaip reikiant 😀
Džiugu kad suradot, bet paprašysiu niekam apie ją nepasakot. Palikime ją paslaptyje - taip visiems bus geriau.
Žinoma. Urbex'o principus ir etiketą suprantam 🙂
Kas per nesąmonė? Jums gaila pasidalinti koordinatėmis? Patys pasidžiaugėt vieta, leiskite ir kitiems!
Atskleisi vieta vienam, suzinos dar 10, o is tu 10 dar koks 50...As labai megstu senovinius kolektorius, todel vietu asmeniskai net neatskleidziu...Tiesiog kyla baime, kad jie bus sugadinti ir isniekinti 🙂
Tai prašom, vieta atvira ir lankykitės kiek norit. Tik vat, susirasti teks patiems. Ar jum gal dar "įdėt į dubenėlį ir už jus sukramtyti"? Jei rasit, tai vieta verta jūsų, jei ne - tai ne.
siulau aplankyti buvusios gamyklos kolektori, kuris randasi prie ginklu fondo, ieimas po autoservisu
dar siulau legalei aplankyti pastata prie Lietuva kino teatro, labai idomus objektas
pernai va ka cia filmavome: https://vimeo.com/118876810
Vadinasi, graffiti ten atsirado būtent po jūsų apsilankymo.
Atvirai pasakysiu, kad pamates pripiesta graffiti senoviniuose/ispudinguose kolektoriuose norisi tiems zmonems veidus isdazyti ir dar kazka baisaus padaryti, kad negadintu tokiu objektu :/
Storį sunku pamatuoti, bet panašu kad tokio pačio storio, kaip viršuje esanti arka. Beje,labai abejoju kad čia kelių šimtų metų senumo, greičiau XIX a. pabaiga arba XX a. pradžia.