Ieškodamas kur galima pasivaikščioti po žeme visada jaučiau silpnybę senoviniams kolektoriams - sumūrytiems iš plytų, ovalo arba kiaušinio formos požeminiams statiniams, Lietuvą pasiekusiems XIX a. pabaigoje. Juos galima surasti didesniuose miestuose - Kaune, Klaipėdoje ir ypač Vilniuje, galinčiame pasigirti didžiausiu požeminiu tinklu.
Senasis Kauno (dar vadinamas Žemųjų Šančių) kolektorius buvo būtent toks - ovalo formos plytinis tunelis, kurį labai rekomenduoju aplankyti visiems kauniečiams. Remiantis šaltiniais, jo statyba prasidėjo 1924-tais, kartu su likusia Kauno kanalizacijos bei vandens tiekimo sistema. Per du metus buvo pabaigta 450 metrų ilgio atkarpa po Mažeikių gatve, kurios aukštis svyravo nuo 1.25 iki 2 metrų, o gylis - nuo 4 iki 9 metrų, priklausomai nuo reljefo.
Kolektorius neaukštas, bet pakankamai platus, kad juo būtų galima keliauti nedidelei kompanijai be didesnio diskomforto. Tunelis, sumūrytas iš gražių gelsvos spalvos plytų, šakojasi į keletą smulkesnių linijų, pabaigoje, ties dabartiniu Juozapavičiaus prospektu.
Kolektoriaus statyba
Kolektoriaus tunelis dabar
Tunelio skliautas - padengtas pelenais
Aukštis - sulig žmogum
Su kopetėlėmis
Kolektoriuje lengvai telpa bent pora žmonių
Kas keliasdešimt metrų - tarpinė patalpa
Įdomus pakilimas
Virš galvos - šulinys
Kopetėlės
Už poros šimtų metrų tunelis pradeda šakotis
Su kolega
Užmūryta atšaka
Dar vienas išsišakojimas, didesnis
Kolega, prie išsišakojimo
Kairiąjame tunelyje
Jis užsibaigia dar vienu šuliniu
Bendra nuotrauka
Grįžti atgal
Vieta, iliustruojanti, kad norint pamatyti įspūdingus požemius visai nebūtina keliauti į Kijevą arba Odesą. Užtenka pavažioti link laikinosios sostinės ir nepabijoti drėgmės. Ačiū už dėmesį!
Nebūtina ir į Kauną važiuot, esu buvęs ir ne ką blogesniuose Vilniaus požemiuose...
Jei žinai kažką įdomaus - rašyk į pamirsta@pamirsta.lt
o kaip pakliuti i tuos pozymius... ?
Jei kas buvęs šiuose požeminiuose tuneliuose ir jais klaidžiojęs būtų malonu jeigu atsilieptumėte 🙂
Kaip patekti?