Lenkija, variklių gamykla


Skaitytojai jau turėjo pastebėti, kad kuo toliau, tuo labiau pradedu orientuotis į vakarų Europą, dėl to, kad Vilniuje jau nebeliko kur vaikščioti. Didžiuliai sovietiniai monstrai - Skaiteks, Kuro aparatūra, kur dar prieš pora metų buvo malonu pasivaikščioti šiltais vasaros vakarais - jau nugriauti, nemažą dalį galima prisiminti peržiūrėjus senus mano straipsnius. Neliko Velgos, Grąžtų, Vilijos, Žalgirio stadiono, misionieriuose bei venerologiniame taip pat vyksta intensyvūs darbai. Tikėtina, kad po poros metų visas Vilnius bus galutinai sutvarkytas bei išlaižytas.

Iš vienos pusės tai negali nedžiuginti - visada smagiau gyventi sutvarkytoje, civilizuotoje šalyje, iš kitos - nelieka jokios tyrinėjimo laisvės. Kiekvienas aktyvus digeris pastebės, kad kuo toliau, tuo UE užsiimti darosi vis sunkiau ir sunkiau - daugėja kamerų, daviklių, perimetro apsaugos sistemų, kurias dabar kiša vos ne visur. Be visa ko, per pastaruosius metus labai padidėjo ir gyventojų aktyvumas, kas nepalengvina patekimą į objektus. Net ir pačiose paprasčiausiose vietose nuolat tenka bendrauti su policija bei apsauga.

Kol kas nuo kūrybinės krizės mane gelbsti vakarų Europa - kryptis, kurią atradome palyginus neseniai. Pradėti galima nuo Lenkijos, kuri, nepaisant nusistovėjusių stereotipų, dar nėra tokia sutvarkyta ir išlaižyta. Šią vietą - didžiulę apleistą variklių gamyklą Lenkijos centrinėje dalyje - aplankėme tos pačios Kūčių kelionės metu. Beje, žodį "didžiulė" paminėjau ne dėl dėmesio atkreipimo, ji yra realiai didžiulė - stovėdamas cecho pradžioje jo pabaigos nesimato. O kur dar požeminių tunelių tinklas bei administracinis pastatas, su archyvu, valgykla, biblioteka bei visą aukštą okupavusiu konstravimo biuru.

Pradėsiu nuo cecho, kuriame testavo variklius - vienos iš mano mėgstamiausių vietų. Čia buvo įrengta keliolika hermetiškų kamerų, viena nuo kitos izoliuotų dvejomis, pora kartų už žmogų aukštesnėmis šarvuotomis durimis. Kiekvieną iš šių kamerų iš specialios, storu stiklu atskirtos patalpos, stebėdavo prie valdymo pultų sėdintys operatoriai, tikrindami čia pat gamintų variklių charakteristikas. Niekada dar nebuvau matęs nieko panašaus.

Atrodo tai taip

Tokių kamerų čia - keliolika

Už dvejų hermetinių durų - variklis

Taip jis atrodo nuo operatoriaus kambario

Iš šono

Patys varikliai - skirtingos būklės

Čia - kitokia konstrukcija

O čia jau viskas išardyta

Dar toks variantas

Testavimo kamerą nuo operatorinės skiria storas stiklas

O taip operatorinė atrodo iš vidaus

Vienas iš valdymo pultų

Kartais būna ir taip

Už variklių testavimo cecho prasideda cechai, kurių dalis jau spėta išardyti. Čia turėjome būti itin atsargūs - apsauga kas valandą daro apvaikštą su šunimi. Tokių tarpusavyje sujungtų cechų čia - keliolika, vieni išsilaikę geriau, kiti - prasčiau.

Štai tokie cechai

Visur - kažkokios įrangos likučiai

Arba taip

Labai gali būti, kad čia greitu metu nieko nebeliks

Panašu, kad viskas čia ardoma ir ruošiama išvežimui

Kažkokia naftos perdirbimo aparatūra

Dar viena

Labai gražios senovinės svarstyklės

Vieną akimirką pastebėjome, kad ceche vaikšto kažkokie žmonės su kombinezonais - galbūt darbuotojai, galbūt - metalistai. Nenorėdami savo kailiu išsiaiškinti ir susigadinti sau dieną, nuo jų pasislėpėme tunelių sistemoje, išsiraizgiusioje po visa gamykla.

Požemiai - tokie

Kai kur reikia eiti susilenkus

Patalpose - dyzeliniai generatoriai

Kuro cisternos

Filtravimo įranga

Sandėliai

Visokie archyvai

Išlipus iš požemių vėl patraukėme per cechus. Greitai pastebėjau, kad dėl temperatūros ir drėgmės prakeiktas naujas objektyvas sugebėjo užrasoti iš vidaus (!!!) - teko jį šildyti rankomis. Dėl to, keliose gana įdomiose patalpose nuotraukos gavosi kaip per rūką.

Objektyvas atgijo tik trečiame ar ketvirtame ceche

Panašu į buvusį sandėlį

Arba taip

Sekantis cechas

Daugiau metalo

Variklio liekanos

Patraukė akį skydinė

Paliktos bylos ir knygos

Tolumoje vėl sušmėžavus darbininkų kombinezonams, perėjome į kitą cecho pusę, slėpdamiesi už įrengimų. Daug laiko neturėjome - tuoj tuoj cechus turėjo apeiti patrulis. Nusprendėme išlaukti mažesniuose, cecho krašte įrengtuose kambariukuose.

Vienas iš jų

Įranga, ant stalo

Dar daugiau visokių prietaisų

Balionai

Panašu į sandėlį

Greta

Meistro kambariukas

Šiuo šonu cechas atsiremia į keliaaukštį administracinį pastatą. Jame savaime buvo galima vaikščioti ir vaikščioti - techninės patalpos, archyvas, sandėlys. O paskutinį aukštą užėmė projektavimo biuras.

Čia - tokia aplinka

Pro langus matosi gamyklos stogai

Šios stiklinės šachtos - skirtos dienos šviesai apšviesti arhyvą

Iš apačios tai atrodo štai taip

Archyve - nesibaigiančios eilės medinių stelažų

Dar daugiau jų - pačiame administraciniame pastate

Didesni stalčiukai, brėžiniams

Valgykla

Laiptinė

Paskutiniame aukšte buvo įrengtas konstravimo biuras, su visais atributais - prietaisais, baldais, didžiulėmis braižymo lentomis. Čia buvo ir dar vienas archyvas-biblioteka.

Koridorius konstravimo biure

O čia - viena iš patalpų

Išliko projektoriai, kompiuterių dalys

Braižymo lenta

Dar vienas archyvas

Kas dar yra administraciniame? Yra daugybė pustuščių patalpų

Pirmame aukšte

Prie išėjimo - cisternos su naftos produktais

Kartoteka

Ačiū už dėmesį.

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *