Daugpilio cheminio pluošto gamykla


Šiandien, paskutinę savaitės darbo dieną, trumpam atsitraukime nuo darbų ir virtualiai nukeliaukime į Daugpilį apžiūrėti vieną didžiausių kada nors lankytų objektų, vietiniams žinomą kaip ДЗХВ - didžiulę Daugpilio cheminio pluošto gamyklą. Joje - 38 pastatai ir 60 ha teritorijos - tris arba keturis kartus daugiau už Vilniaus Skaiteks arba Kuro aparatūrą.

Dabar ši didžiulė teritorija stovi tuščia, nors mažesni pastatai naudojami kaip sandėliai ir smulkios įmonės. Kaskart čia atvažiuodami (o čia mes buvome jau keturis ar penkis kartus), apeidavome vis skirtingą gamyklos dalį, kartais surasdami ką nors įdomaus, kartais - ne. Dabar gamyklos apžiūrėjimas - oficialiai užbaigtas.

Istorija

Istorija prasideda nuo 1958-tųjų gegužės, kai Latvijos TSR Nr. 471 įsaku speciali komisija išskyrė žemės sklypą, dešinėje Dauguvos upės pusėje, 3 km atstumu nuo centro atstumu ir 434 tūkst. rublių gamyklos statyboms. Statybos prasidėjo netrukus - jau 1962-tų metų liepą, metais anksčiau nustatyto laikotarpio, buvo paleisti pirmieji cechai, gaminę cheminio pluošto siūlus, šilką bei kaproną. Tada čia dirbo 4346 darbuotojai.

Gamyklą pristatantis filmukas

Nuo 1968-tų metų gamyklos produkcija plėtėsi - atsirado naujos linijos, nauji pastatai. Skirtingai nei kitose įmonėse, didėjant produkcijos kiekiui darbuotojų skaičius čia beveik nesikeitė, didėjimą skatindavo darbuotojų kvalifikacijos kėlimas bei naujesnė įranga. 1980-tais, savo klestėjimo viršūnėje, ДЗХВ per metus pagamindavo daugiau nei 50 tūkst. tonų poliamidinio pluošto, 60 mln. kv. m. kordinės medžiagos, keliavusios tiesiai į Voronežo bei Jaroslavlio padangų gamyklas, taip pat, 5700 tonų sintetinio pluošto, valo bei poliamido, naudoto smulkių plastikinių detalių liejimui.

Kelios istorinės nuotraukos

Kaip ir didžioji dalis sovietinės pramonės, gamykla bankrotavo 1990-taisiais, kada, prie dėl Sajungos griūties iškilusių finansinių sunkumų prisidėjo nevaldoma korupcija ir masinės vagystės. Ne kartą keitusi vadovus ir savininkus, gamykla buvo uždaryta, įsiskolinusi daug pinigų - bankams ir Daugpilio rajono savivaldybei.

Gamykla dabar

Gamykloje vaikščiodamas jautiesi kaip atskirame miestelyje, kuriame vaiduokliškus apleistus pastatus iš visų pusių supa naujai išasfaltuoti keliai ir sudėti šaligatviai. Didžiausia ir įdomiausia gamyklos dalis - didžiulis apleistas pagrindinis cechas, kuriame, dėl milžiniškų gabaritų, dar prieš pora metų apsaugos darbuotojai tekdavo patruliuoti automobiliu.

Didžiulė gamykla - primena miestelį

Gamykla

Ventiliacijos grybas

Ventiliacija

Iš arčiau

Ventiliacija

Visur, kur pažiūrėsi - apleisti pastatai

Sujungti cechai

Smulkesnis cechas

Cechas

Ne darbo metu ir savaitgalį čia jautiesi kaip Skrundoje, kur viskas sugriauta, mirtina tyla ir nei vieno žmogaus kilometro spinduliu. Nors teritorijoje dirba 27 įmonės ir beveik tūkstantis žmonių, tarp apleistų pastatų jie nepastebimai ištirpsta.

Apleistas pastatas

Apleistas pastatas

Mažesnis cechas

Apleistas pastatas

Naujas kelias

Kelias

Pagrindinis cechas nuo gatvės

Cechas

Viduje - tuščia ir išdaužyta erdvė

Tušti cechai

Koridoriai

Koridorius

Išdaužyti cechai

Šiukšlės

Ir daug tuščios erdvės - gal 2-3 kartus didesnės nei Kuro aparatūra

Tuščia erdvė

Vietomis pasitaiko kabinetų su baldais, dokumentais bei brėžiniais

Baldai

Sukrauti stalai

Sukrauti stalai

Dokumentai

Dokumentų

Gamyklos plakatai

Plakatas

"Jie gynė tėvynę" - plakatas

Plakatas

O čia - "Ударный труд"

Darbas

"Leistinos medžiagos ore", prie įrengimų

Leistinos medžiagos

Išlipimas ant stogo

Tuščias cechas

Čia vietomis dar galima surasti įrangos - kondicionavimo, šildymo, ventiliacinės ir vandens filtravimo aparatūros likučių.

Įrengimai ceche

Įrengimai

Ventiliacijos įranga

Ventiliacijos įranga

Išlupta

Ventiliatorius

Ventiliatorius

Ventiliatorius

Krosnys

Vamzdžiai

Skirta oro filtravimui

Oro filtravimas

Dar daugiau įrengimų

Ventiliacija

Greta pagrindinės gatvės esančiame pastate - administracinė sekcija, su daugybe darbuotojų kabinetų - čia būta chemikų, technikų ir inžinierių.

Kabinetas

Kabinetas

Čia - viskas tuščia

Tuščias kabinetas

Išlikę stalai

Stalas

Cheminio verpimo cechas - plakatas

Plakatas

Dar vienas stalas

Stalas

Kartoteka

Kartoteka

Čia - kelios kėdės ir paliktas darbuotojo šalmas

Kėdės ir šalmas

Darbuotojų spintelės

Spintelės

Daugiau radinių kabinetuose

Radiniai

Aparatūra

Aparatūra

Čia - dokumentacija ant spintelės sienos

Dokumentai

Verpimo cechas - pilna plakato versija

Verpimo cechas

ГАЗ-53 - sovietų vidutinės keliamos jėgos krovininis automobilis

Automobilis

Išėjimas iš cecho

Išėjimas

Tai tiek šiandienai teksto, be didelių išvadų ar pafosiškų kalbų. Asmeniškai man gamykla patinka, dėl ko čia būdamas Daugpilyje stengiuosi kaskart užsukti. Visiems gero savaitgalio ir iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Kamilė parašė:

    Kaip gps rasti šią vietą?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *