Vilniaus elektros skaitiklių gamykla


Po vasaros kelionių į Latviją ir Baltarusiją, trumpam sugrįžkime į Vilnių. Toliau tyrinėjant apleistą Vilniaus centrą negalime praleisto šios visiems žinomos, nors ir dar neturinčios išsamaus aprašymo vietos - Vilniaus elektros skaitiklių gamyklos, miestiečių ir kitų tyrinėtojų vadinamos tiesiog "Skaiteks". Ir nors šios gamyklos vietoje, užimančioje didelę dalį istorinio Paupio, jau prieš kurį laiką turėjo būti įrengtas naujas, modernus ir prie senamiesčio architektūros priderintas miegamasis rajonas, žaliosios zonos, poilsio vietos prie sutvarkytos Vilnelės krantinės, kol kas ši vieta vilniečius pasitinka purvu, nešvara ir neaiškia publika, slampinėjančia viena iš labiausiai apleistų Vilniaus gatvių - Kranto.

Istorija

Vilniaus elektros skaitiklių gamykla (VESG) buvo įkurta 1948 metų spalį alaus daryklos ir technikos gimnazijos vietoje. 1950 metais ji pirmoji Sovietų Sąjungoje pradėjo gaminti buitinius vienafazius elektros skaitiklius, kurie greitai tapo pačia populiariausia gamyklos produkcija. Gamykla sparčiai plėtėsi - netrukus jos produkcija buvo eksportuojama į 50 užsienio šalių. 4200 gamyklos darbuotojai, kurių patogumui 1962 metais net buvo atidarytas atskiras troleibusų maršrutas, kursuojantis nuo Katedros aikštės, per metus pagamindavo daugiau nei 3.2 milijonus buitinių elektros skaitiklių ir kitų elektros įrenginių, užtikrindami gamyklai geras ateities perspektyvas. Elektros skaitiklių gamykla Vilniuje paliko gilų pėdsaką - jos pagamintus vienafazius skaitiklius ir dabar galima surasti daugelyje Vilniaus daugiabučių laiptinių.

Pirmasis gamintas vienafazis skaitiklis СО-И446 ir jo techninis pasas

1973 metais išleistame informaciniame buklete galima pamatyti gamyklą pačiu jos žibėjimo metu - tvarkinga aplinka, veikiančios gamybinės linijos. Darbuotojai besišypsodami pozuoja prie surinkimo linijų.

Senos gamyklos nuotraukos

Kurdami ir tobulindami naujus elektros skaitiklius, gamyklos darbuotojai užsiimdavo ir moksliniu darbu - VESG priklausė dešimtys sovietinių patentų - nuo elektros matavimo komponentų mechanikos iki objekto dydžio atpažinimo iš vaizdinės medžiagos - pakankamai šiuolaikiškos srities.

VESG patentai

Mažai kas žino, kad be pagrindinės produkcijos - skaitiklių ir kitų elektros apskaitos įrengimų - Vilniaus elektros skaitiklių gamykla gamino dar ir lietuviškus kompiuterius, sėkmingai konkuruodama su dar viena vilnietiška legenda - skaičiavimo mašinų gamykla "Sigma". 1964 metais buvo pradėtas gaminti pirmasis VESG kompiuteris - pirmosios kartos skaičiavimo mašina "Vilnius", sugebanti atlikti šešias aritmetines operacijas. Po pirmojo kompiuterio sėkmės laukė ir nauji modeliai - "Rasa", "Igla" ir kitos skaičiavimo mašinos.

Skaičiavimo mašina "Vilnius", 1966 metai

Tolesnė istorija mažai skiriasi nuo kitų gamyklų. Sugriuvus Sovietų Sąjungai, didžiulio kiekio skaitiklių niekam nebereikėjo, gamyba sustojo, prasidėjo finansinės problemos. 1995 metais prasidėjo VESG privatizacijos procesas, gamyklos pavadinimas pasikeitė į AB "Skaiteks" - šiuo pavadinimu gamyklą visi vadina ir iki šiol. "Skaiteks" skaitliukai buvo su permaininga sėkme parduodami tiek Lietuvoje, tiek užsienio rinkose.

1995 metai, "Skaiteks" skaitiklis

Pabaigus privatizacijos procesą, gamykla kurį laiką dar sugebėjo verstis, pamažu mažindama apimtis, atleisdama vis daugiau darbuotojų. 2002 metais, pilnai pabaigus privatizacijos procesą, gamyklos pavadinimas buvo paskutinį kartą pakeistas į AB "Vilskaitas". Deja, 2008 metais ištikusios krizės gamykla išgyventi nesugebėjo - 2009 metais jai buvo paskelbta bankroto byla. Tuo metu gamykloje jau buvo belikę tik apie šimtą darbuotojų.

Paskelbus bankrotą patalpos galutinai ištuštėjo. Mažą jų dalį išsinuomojo įvairios įmonės ir kontoros - nuo menininkų loftų iki automobilių remonto garažų, bet didelė dalis korpusų buvo tiesiog palikti likimo valiai. Tokia situacija netenkino nei Vilniaus savivaldybės, nei greta gyvenančių gyventojų - netrukus Vilniaus savivaldybė paskelbė projektą "Architektūros parkas", pagal kurį iš istorinių Paplaujos ir Markučių teritorijų, esančių tarp Vilnios upės, Maironio g., Subačiaus g. ir Pavilnio g., turėjo būti iškeltos didžiosios ir merdinčios pramonės gamyklos - AB „Vilniaus Kailiai“, UAB „Audėjas“, UAB „Markučiai“ ir jau bankrutavęs „Skaiteks“. Iškėlus gamybą buvo siekiama šią zoną užstatyti gyvenamaisiais namais ir visuomeninėmis vietomis, integruojant ją į Vilniaus miesto centrą. Pirmoji šio plano dalis - "Skaiteks" utilizavimas" - turėjo paversti griuvėsių pilną teritoriją moderniu ir jaukiu gyvenamuoju rajonu.

Skaiteks teritorijos užstatymas - planai

Deja, pirmasis etapas jau daugelį metų nesugeba pajudėti iš vietos: finansinės problemos, greta gyvenančių gyventojų pasipriešinimas, žemės užterštumas cheminėmis atliekomis - su tokiomis problemomis tenka susidurti projekto rangovams. Ir nors pagal pirminį planą teritorijos užstatymas turėjo prasidėti 2014 metais, jokių darbų viduje nevyksta. Gamyklos teritorija tapo dar vienu Vilniaus centro vaiduokliu, aptvertu aukšta tvora, traukiančiu apleistų vietų ir aštrių pojūčių mėgėjus.

VESG dabar

Pasivaikščiojime gamykloje. Tam reikia skirti daug laiko - VESG teritorija savo dydžiu nenusileidžia nedideliam miesteliui - daugybė tuščių pastatų, takelių, praėjimų. Vaiduokliški pastatai išdaužytais langais pamažu yra, drėgmė ardo pamatus ir sienas, vietomis vaikščioti viduje - nesaugu. Visa teritorija apaugusi medžiais ir krūmais, per kuriuos reikia brautis, norint apeiti visą teritoriją - taip gamta pamažu atsiima teritoriją iš žmogaus. Čia būtų tinkama vieta filmuoti filmą apie Stalingradą - tyla, griuvėsiai ir net antifašistiniai plakatai ant sienų.

Pagrindinio korpuso prieigos - apaugusios krūmais ir medžiais

Pagrindinio korpuso prieigos

Dažnai pastatai vos įžiūrimi per krūmus bei šakas

Gamta ir griuvėsiai

Dalis pastatų jau pradėti ardyti

Ardomi pastatai

Cechuose - ne ką geriau

Gamybinės patalpos

Vieni griuvėsiai ir nykuma

Griuvėsis

Kažkas čia buvo

Užrašas

Kampinis kambariukas, išdaužtas langais

Kambarys

O čia kažkada dūzgė įrengimai

Cechas

Kolega prie korpusų sujungimo

Kolega prie cechų sujungimo

Per cecho langą matosi paskendusi žalumoje teritorija bei sekančio korpuso sienos, išpieštos antifašistiniais užrašais. Realiai, čia galima filmuoti karinius filmus WWII tema.

Vaizdas pro langą

Vaizdas pro langą

Kuo ne Stalingradas?

Užrašai

Ant žemė - krūvos šiukšlių

Ant žemės

Cecho antras aukštas

Cecho antras aukštas

O čia - garažas

Garažas

Nedidelis įrankių kambarys

Įrankių kambarys

Užsukime į gamyklos didžiausią cechą. Jo pirmame aukšte - gamybinė erdvė. Galbūt čia ir buvo įrengta pagrindinė skaitliukų gaminimo linija.

Pirmo aukšto cechas

Pirmo aukšto cechas

Kažkas prijaučia Raudonąjai armijai

Raudonoji armija

За родину, твою мать - pirmą kartą perskaičiau taip

Motina

Kylame į antrą aukštą

Į antrą aukštą

Antrame aukšte buvo persirengimo kambariai

Persirengimo kambarys

Ir per visą korpuso ilgį išsitempęs koridorius

Koridorius

Prie sujungimo su kitu, senesniu korpusu - kartoteka

Kartoteka

Visur kitur - tuščios patalpos

Tuščia patalpa

Kitos patalpos - didelės, erdvios

Patalpa

Tai kas išliko - suversta į krūvas

Šiukšlių krūva

Per langus šviečia besileidžianti saulė

Besileidžianti saulė

Aukštu aukščiau - dar vienas didelis cechas. Jį dėl šviesumo ir sienų spalvos iš karto pakrikštijau baltąja sale. Čia 2012 metais vyko LMTA studentų šokių kolektyvo performansas.

Baltoji salė

Baltoji salė

Kolega prie salės lango

Kolega prie lango

Iš čia nesunku užsilipti ant pagrindinio korpuso stogo

Vaizdas nuo pagrindinio korpuso

Į Vilniaus kailių pusę

Vilniaus kailiai

Dar daugiau cechų

Cechai

Užsukime į mažesnį pastatą

Mažesnis pastatas

Viduje – viskas išgriauta ir demontuota

Griuvėsiai

Fotografuojant griuvėsius

Griuvėsiai

Rūpestinga apsauga pakabino įspėjimą

Apsaugos įspėjimas

Antras pagal dydį gamyklos cechas dabar atrodo taip

Antras pagal dydį cechas

Antrame aukšte - daugiau erdvės

Antrame aukšte

Greta - įrankių kambariukas

Įrankių kambariukas

Cechas iš kitos pusės

Cechas iš kitos pusės

Sulūžusiomis medinėmis kopėčiomis galima užlipti ant stogo

Užlipus ant stogo

Nuo čia atsiveria puikus vaizdas į pagrindinį korpusą

Pagrindinis korpusas

Visa kita gamykla

Gamykla

O čia buvo įrengta kino salė

Kino salė

Originalus šviestuvas

Šviestuvas

Dar prisimenate Tele Bim-Bam?

Tele Bim-Bam

Visur išmėtytos 90-tųjų lietuviškos roko grupės "Volis" plokštelės

Plokštelės

Tokių plokštelių čia - labai daug

Plokštelių dėžės

Dėklai nuo muzikinių instrumentų - trombono ir trimitų

Dėklai nuo instrumentų

Paskutinis pastatas - su darbininkų rūbais ir gamyklos maketu

Kambarys

Ant sienų - senos nuotraukos

Senos nuotraukos

Paupio teritorijos 3D modelis

3D modelis

Dar daugiau schemų

Schema

Cigarečių pakelių kolekcija

Kolekcija

Ant žemės suversta elektronika, pabaigai

Elektronika

Šiandienai tiek.

Išvados

Tikiuosi, perstatymo darbai pagaliau pajudės į priekį. Juk Vilniaus NT dabar sparčiai atsigauna, kur pažiūrėsi - kyla nauji namai, netgi istorinėse Vilniaus dykynėse. Atėjo ir eilė ir Paupiui pasikeisti - blogiau, žinia, tikrai nebus.

Ačiū už dėmesį.

Taip pat rekomenduoju paskaityti

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *