Po vasaros kelionių į Latviją ir Baltarusiją trumpam sugrįžkime į Vilnių. Toliau tyrinėjant apleistą Vilniaus centrą negalime praleisto šios visiems žinomos, nors ir dar neturinčios išsamaus aprašymo vietos - Vilniaus elektros skaitiklių gamyklos, miestiečių ir kitų tyrinėtojų vadinamos tiesiog "Skaiteks". Ir nors šios gamyklos vietoje, užimančioje didelę dalį istorinio Paupio, jau prieš kurį laiką turėjo būti įrengtas naujas, modernus ir prie senamiesčio architektūros priderintas miegamasis rajonas, žaliosios zonos, poilsio vietos prie sutvarkytos Vilnelės krantinės, kol kas ši vieta vilniečius pasitinka purvu, nešvara ir neaiškia publika, slampinėjančia viena iš labiausiai apleistų Vilniaus gatvių - Kranto.
Istorija
Vilniaus elektros skaitiklių gamykla (VESG) buvo įkurta 1948 metų spalį alaus daryklos ir technikos gimnazijos vietoje. 1950 metais ji pirmoji Sovietų Sąjungoje pradėjo gaminti buitinius vienafazius elektros skaitiklius, kurie greitai tapo pačia populiariausia gamyklos produkcija. Gamykla sparčiai plėtėsi - netrukus jos produkcija buvo eksportuojama į 50 užsienio šalių. 4200 gamyklos darbuotojai, kurių patogumui 1962 metais net buvo atidarytas atskiras troleibusų maršrutas, kursuojantis nuo Katedros aikštės, per metus pagamindavo daugiau nei 3.2 milijonus buitinių elektros skaitiklių ir kitų elektros įrenginių, užtikrindami gamyklai geras ateities perspektyvas. Elektros skaitiklių gamykla Vilniuje paliko gilų pėdsaką - jos pagamintus vienafazius skaitiklius ir dabar galima surasti daugelyje Vilniaus daugiabučių laiptinių.
Pirmasis gamintas vienafazis skaitiklis СО-И446 ir jo techninis pasas
1973 metais išleistame informaciniame buklete galima pamatyti gamyklą pačiu jos žibėjimo metu - tvarkinga aplinka, veikiančios gamybinės linijos. Darbuotojai besišypsodami pozuoja prie surinkimo linijų.
Senos gamyklos nuotraukos
Kurdami ir tobulindami naujus elektros skaitiklius gamyklos darbuotojai užsiimdavo ir moksliniu darbu - VESG priklausė dešimtys sovietinių patentų - nuo elektros matavimo komponentų mechanikos iki objekto dydžio atpažinimo iš vaizdinės medžiagos - pakankamai šiuolaikiškos srities.
VESG patentai
Mažai kas žino, kad be pagrindinės produkcijos - skaitiklių ir kitų elektros apskaitos įrengimų - Vilniaus elektros skaitiklių gamykla gamino dar ir lietuviškus kompiuterius, sėkmingai konkuruodama su dar viena vilnietiška legenda - skaičiavimo mašinų gamykla "Sigma". 1964 metais buvo pradėtas gaminti pirmasis VESG kompiuteris - pirmosios kartos skaičiavimo mašina "Vilnius", sugebanti atlikti šešias aritmetines operacijas. Po pirmojo kompiuterio sėkmės laukė ir nauji modeliai - "Rasa", "Igla" ir kitos skaičiavimo mašinos.
Skaičiavimo mašina "Vilnius", 1966 metai
Tolesnė istorija mažai skiriasi nuo kitų gamyklų. Sugriuvus Sovietų Sąjungai, didžiulio kiekio skaitiklių niekam nebereikėjo, gamyba sustojo, prasidėjo finansinės problemos. 1995 metais prasidėjo VESG privatizacijos procesas, gamyklos pavadinimas pasikeitė į AB "Skaiteks" - šiuo pavadinimu gamyklą visi vadina ir iki šiol. "Skaiteks" skaitliukai buvo su permaininga sėkme parduodami tiek Lietuvoje, tiek užsienio rinkose.
1995 metai, "Skaiteks" skaitiklis
Pabaigus privatizacijos procesą, gamykla kurį laiką dar sugebėjo verstis, pamažu mažindama apimtis, atleisdama vis daugiau darbuotojų. 2002 metais, pilnai pabaigus privatizacijos procesą, gamyklos pavadinimas buvo paskutinį kartą pakeistas į AB "Vilskaitas". Deja, 2008 metais ištikusios krizės gamykla išgyventi nesugebėjo - 2009 metais jai buvo paskelbta bankroto byla. Tuo metu gamykloje jau buvo belikę tik apie šimtą darbuotojų.
Paskelbus bankrotą patalpos galutinai ištuštėjo. Mažą jų dalį išsinuomojo įvairios įmonės ir kontoros - nuo menininkų loftų iki automobilių remonto garažų, bet didelė dalis korpusų buvo tiesiog palikti likimo valiai. Tokia situacija netenkino nei Vilniaus savivaldybės, nei greta gyvenančių gyventojų - netrukus Vilniaus savivaldybė paskelbė projektą "Architektūros parkas", pagal kurį iš istorinių Paplaujos ir Markučių teritorijų, esančių tarp Vilnios upės, Maironio g., Subačiaus g. ir Pavilnio g., turėjo būti iškeltos didžiosios ir merdinčios pramonės gamyklos - AB „Vilniaus Kailiai“, UAB „Audėjas“, UAB „Markučiai“ ir jau bankrutavęs „Skaiteks“. Iškėlus gamybą buvo siekiama šią zoną užstatyti gyvenamaisiais namais ir visuomeninėmis vietomis, integruojant ją į Vilniaus miesto centrą. Pirmoji šio plano dalis - "Skaiteks" utilizavimas" - turėjo paversti griuvėsių pilną teritoriją moderniu ir jaukiu gyvenamuoju rajonu.
Skaiteks teritorijos užstatymas - planai
Deja, pirmasis etapas jau daugelį metų nesugeba pajudėti iš vietos: finansinės problemos, greta gyvenančių gyventojų pasipriešinimas, žemės užterštumas cheminėmis atliekomis - su tokiomis problemomis tenka susidurti projekto rangovams. Ir nors pagal pirminį planą teritorijos užstatymas turėjo prasidėti 2014 metais, jokių darbų viduje nevyksta. Gamyklos teritorija tapo dar vienu Vilniaus centro vaiduokliu, aptvertu aukšta tvora, traukiančiu apleistų vietų ir aštrių pojūčių mėgėjus.
VESG dabar
Pasivaikščiojime gamykloje. Tam reikia skirti daug laiko - VESG teritorija savo dydžiu nenusileidžia nedideliam miesteliui - daugybė tuščių pastatų, takelių, praėjimų. Vaiduokliški pastatai išdaužytais langais pamažu yra, drėgmė ardo pamatus ir sienas, vietomis vaikščioti viduje - nesaugu. Visa teritorija apaugusi medžiais ir krūmais, per kuriuos reikia brautis, norint apeiti visą teritoriją - taip gamta pamažu atsiima teritoriją iš žmogaus. Čia būtų tinkama vieta filmuoti filmą apie Stalingradą - tyla, griuvėsiai ir net antifašistiniai plakatai ant sienų.
Pagrindinio korpuso prieigos - apaugusios krūmais ir medžiais
Dažnai pastatai vos įžiūrimi per krūmus bei šakas
Dalis pastatų jau pradėti ardyti
Cechuose - ne ką geriau
Vieni griuvėsiai ir nykuma
Kažkas čia buvo
Kampinis kambariukas, išdaužtas langais
O čia kažkada dūzgė įrengimai
Kolega prie korpusų sujungimo
Per cecho langą matosi paskendusi žalumoje teritorija bei sekančio korpuso sienos, išpieštos antifašistiniais užrašais. Realiai, čia galima filmuoti karinius filmus WWII tema.
Vaizdas pro langą
Kuo ne Stalingradas?
Ant žemė - krūvos šiukšlių
Cecho antras aukštas
O čia - garažas
Nedidelis įrankių kambarys
Užsukime į gamyklos didžiausią cechą. Jo pirmame aukšte - gamybinė erdvė. Galbūt čia ir buvo įrengta pagrindinė skaitliukų gaminimo linija.
Pirmo aukšto cechas
Kažkas prijaučia Raudonąjai armijai
За родину, твою мать - pirmą kartą perskaičiau taip
Kylame į antrą aukštą
Antrame aukšte buvo persirengimo kambariai
Ir per visą korpuso ilgį išsitempęs koridorius
Prie sujungimo su kitu, senesniu korpusu - kartoteka
Visur kitur - tuščios patalpos
Kitos patalpos - didelės, erdvios
Tai kas išliko - suversta į krūvas
Per langus šviečia besileidžianti saulė
Aukštu aukščiau - dar vienas didelis cechas. Jį dėl šviesumo ir sienų spalvos iš karto pakrikštijau baltąja sale. Čia 2012 metais vyko LMTA studentų šokių kolektyvo performansas.
Baltoji salė
Kolega prie salės lango
Iš čia nesunku užsilipti ant pagrindinio korpuso stogo
Į Vilniaus kailių pusę
Dar daugiau cechų
Užsukime į mažesnį pastatą
Viduje – viskas išgriauta ir demontuota
Fotografuojant griuvėsius
Rūpestinga apsauga pakabino įspėjimą
Antras pagal dydį gamyklos cechas dabar atrodo taip
Antrame aukšte - daugiau erdvės
Greta - įrankių kambariukas
Cechas iš kitos pusės
Sulūžusiomis medinėmis kopėčiomis galima užlipti ant stogo
Nuo čia atsiveria puikus vaizdas į pagrindinį korpusą
Visa kita gamykla
O čia buvo įrengta kino salė
Originalus šviestuvas
Dar prisimenate Tele Bim-Bam?
Visur išmėtytos 90-tųjų lietuviškos roko grupės "Volis" plokštelės
Tokių plokštelių čia - labai daug
Dėklai nuo muzikinių instrumentų - trombono ir trimitų
Paskutinis pastatas - su darbininkų rūbais ir gamyklos maketu
Ant sienų - senos nuotraukos
Paupio teritorijos 3D modelis
Dar daugiau schemų
Cigarečių pakelių kolekcija
Ant žemės suversta elektronika, pabaigai
Šiandienai tiek.
Išvados
Tikiuosi, perstatymo darbai pagaliau pajudės į priekį. Juk Vilniaus NT dabar sparčiai atsigauna, kur pažiūrėsi - kyla nauji namai, netgi istorinėse Vilniaus dykynėse. Atėjo ir eilė ir Paupiui pasikeisti - blogiau, žinia, tikrai nebus.
Ačiū už dėmesį.