Įdomu stebėti, kaip laikui bėgant buvo tobulinamos Vilniaus rajonų planavimo ir statybų metodikos. Lazdynų mikrorajono pastatymas 1974-tais buvo didelis žingsnis pirmyn - būtent jie tapo pirmuoju Vilniaus rajonu, kuriame visos požeminės komunikacijos buvo pravestos specialiuose tuneliuose, sujungiančiuose visus rajono namus į vieną didelį tinklą - prižiūrimą darbuotojų ar akylai saugomą nuo pašalinių akių.
Vėliau tokia praktika prigijo - Viršuliškės, Pašilaičiai bei kiti vėlyvo sovietmečio Vilniaus rajonai buvo jau projektavimo lygyje išnarstyti požeminių komunikacijų tinklų. Į juos buvo sukištos visos pagrindinės komunikacijos - ne tik šiluminės trasos, bet ir elektra, telefonas bei vanduo. Dabar ši didžiulė, po gatvėmis ir kiemais išsiraizgiusi tunelių sistema, leidžia neiškeliant kojos į paviršių pereiti visą mikrorajoną nuo vieno galo iki kito - ištisus kilometrus. Vieną šaltą, rudenišką vakarą ir mes nutarėme ten pasivaikščioti.
Tuneliai - tvarkingi, švarūs, šilti ir izoliuoti nuo vandens. Darbuotojų patogumui viduje pravesta elektra ir įrengtas patalpų apšvietimas - įdomiai įrengta jungiklių sistema leidžia įjungti ir išjungti tunelio atkarpos apšvietimą iš skirtingų vietų. Čia atskiros atšakos veda į pastatų rūsius, kitos - gilyn, į kitus rajonus. Per vieną vakarą visko pereiti šansų nėra.
Tunelis - štai toks
Jo šonuose - pravestos komunikacijos
Daugiausiai tai - šiluminiai vamzdžiai
Bet būna ir visokie kabeliai, laidai
Štai taip
Prie posūkio
Dalis šiluminių vamzdžių - su ventiliais
Kartais per juos - vos praeisi
Dalyje tunelių - erdviau
Štai ši atšaka - iš viso, nenaudojama
Tunelio posūkis
Grįžkime atgal
Dalis praėjimų - perkirsti geležinėmis grotomis
O dalis - taip užrioglinti vamzdžiais ir laidais, kad vos praeisi
Tiesiog raizgalynė
Kolega
Kartais tuneliai išeina į dideles erdves
Čia jau - labai daug vietos
Galima pilnai atsistoti ir ne tik
Čia netgi yra kur pasivaikščioti
Šią vietą, beje, pramyniau betono džiunglėmis
Net nežinau dėl ko, bet šią vietą dabar taip vadina visi
Per vidurį tarp šiluminių trasų
Matosi gabaritai
Arba taip
Žaidimas su šviesa
Šiluminės trasos po Gariūnų tiltu, pabaigai
Tai toks nedidelis vakaro pasivaikščiojimas.
Papildyta 2020.12.11
Šiandien turime dar vieną šiluminių trasų pavyzdį - prie pat Europos dangoraižio ir Vilniaus kooperacijos kolegijos yra skylė į kelių metrų gylio šachtą, uždengta supuvusiomis medinėmis plokštėmis. Stebiuosi, kaip ten dar neįkrito koks žmogus - vaikštančių ten nemažai. Panašu, kad čia kažkada būta inžinerinių trasų bokštelio (kurių pilna miegamuosiuose rajonuose), bet jį nugriovus, buvo patingėta viską normaliai sutvarkyti.
Bokštelio vieta atrodo taip
Po medinėmis plokštėmis - skylė į šachtą
Mes į tą šachtą nusileidome su laipiojimo įranga
Tuneliai viduje atrodo taip
Deja, toli čia nenueisi - atkarpa gal 30 metrų ilgio
Ačiū už dėmesį.
Kaip jus randat tokius tunelius. Ir kaip i juos patenkat jei jie "akylai saugomi"? Turit kokiu draugu miesto inzinieriu?
Man atrodo kiekvienas daugiabučio rusys turi duris į požemines trasas. Tereikia rakto. O mes su draugais vaikystėje patekdavom į jas per po daugiabučio balkonais esančius langelius, tereikėdavo išlupti lentas / išdaužt stiklą 🙂
o kiek laiko truko jusu kelione?
ar imanoma pereiti visa kolektoriu per diena(24h)?
Užtrukome virš 4 valandų, bet mes perėjome tik dalį.
labai jums pasisekė kad nesupakavo policija, dauguma namų katiliniu turi idiegta signalizacijos sistema veikiančia nuo judėsio. Tad tuneliais lyst saugu, kol neilendat į sandeliuką. Bėje teko šiais tinklais palandžioti vietose kuriose tuneliai padaryti iš plytinių arkų, atrodo tikrai labai senoviškai.
Šiaip ištikrųjų inžineriniai tinklai turėtų būti prižiūrimi bent jau kažkokia signalizacija, bet smagu pamatyti viską iš arti 🙂