Kaip pasikeitė slaptas ryšių centras


Ilgai prisiminsiu kaip prieš pora metų naujametines šventes nusprendėme išnaudoti turiningai - apvažiuojant geriausias Latvijos vietas. Tada, be kitų objektų, pamatėme įspūdingą požeminį ryšių centrą, aprašytą čia, palikusį didžiulį įspūdį - dar niekada nebuvau matęs apleistų vietų su ne tik elektra, bet ir didžiąja dalim senos sovietinės aparatūros.

Idėja jį vėl aplankyti kilo spontaniškai, nuo paprasto pasiūlymo, o gal ir neturėjimo ką veikti. Kolega jo dar nebuvo matęs, o ir aš labai užsiėmęs nebuvau, todėl vieną penktadienį, po darbų, pajudėjome iš Vilniaus, pasiplanavę laiką, kad į vietą atvyktumėme naktį. Tokia šio bunkerio patekimo specifika - tik gili naktis ir tik labai labai atsargiai. Ir nors nenumatyti kelių remontai pakeliui suvalgė gerą valandą, prie bunkerio suspėjome laiku.

Malonu matyti kad ryšių centras, nors ir pamažu ardomas, per šiuos du metus nukentėjo nedaug. Gražiausias akcentas - didžiuliai valdymo pultai - išgyveno, kaip ir namaža dalis kitos sovietinės įrangos. Tik spintos su buvusia sovietine АТС (Автоматическая телефонная станция) atrodo kiek prasčiau, bet žinant, kaip greitai apleistos vietos tampa benamių sąvartynais, tikėjausi kažko blogesnio.

Pasivaikščiokime po vieną geriausių karinių vietų Baltijos šalyse. Ryšių centro teritorija - didelė ir neblogai saugoma. Jame - keli nemaži pastatai ir 0.4 ha dydžio požeminis bunkeris - mūsų kelionės tikslas, kuriame lengvai sutelpa kelios salės su senom komutacinėm spintom, darbuotojų kabinetai, pagalbinės patalpos, dyzelinės, akumuliatoriniai ir oro filtravimo kambariai - visi komponentai, reikalingi užtikrinti autonominį bunkerio darbą.

Nusileidus kelis metrus žemyn ir perėjus per ventiliacijos ir kitų pagalbinių patalpų labirintą išeiname į koridorių, prie pirmojo pulto ir šalia veikiančių skydinių. Čia prasideda komutacinė sekcija, kuri dabar atrodo šiek tiek prasčiau, nei prieš pora metų.

Pirmasis operatoriaus pultas atrodo taip

Pultas ir spintelė

Iš kitos pusės

Pultas

Sena technologinė schema, ant jo

Sena schema

Talino vėliavėlė, greta

Talinas

Iš karto už pulto prasideda komutacinė įranga. Spintų išdėstymas primena šiuolaikines serverines - tvarkingos eilės, su paliktais praėjimais technikams. Spintų čia daug - keliolika eilių. Prieš pora metų, pamenu, šios spintos buvo pilnos sovietinės aparatūros. Dabar jos galima rasti tik pačioje salės pabaigoje.

Sena aparatūra

Sena aparatūra

Tarp eilių

Aparatūra

Šiek tiek išlikusios senovinės įrangos

Aparatūra

Šalia pirmojo pulto - veikianti skydinė. Iš mirksinčių lempučių ir specifinio elektros ūžimo galima spėti apie aukštą įtampą. Žodžiu, nagų prie jos geriau nekišti.

Skydinė

Skydinė

Signalizacija su pavojaus signalais, ant jos

Skambutis

Paėjus toliau - apsaugos priemonių sandėlys, ryšių centro personalui. 56 dujokaukės, 47 respiratoriai, 11 anticheminių kostiumų, vadinamų "chimza" - visa tai buvo sauguma bunkeryje. Iš įspūdingo skaičiaus galima susidaryti įspūdį, kiek žmonių čia nuolat budėjo.

Apsaugos priemonės

Apsaugos priemonės

Inventoriaus aprašas, ant durų

Inventoriaus aprašas

Perėjus komutacinių spintų eiles prieiname antrąją salę. Čia spintų ir įrangos nebėra, yra tik keletas šiuolaikinių serverių, ramiai įmontuotų į rack'ą. Iš sovietinės įrangos čia liko tik dar vienas pultas, užkrautas technologinėm schemom ir žemėlapiais.

Dar vienas pultas

Pultas

Sukabinti raktai, už jo

Raktai

Pultas žiūrint iš šono

Pultas

Tiesiai

Pultas

Apžiūrėkime pultą atidžiau. Nesu elektronikos specialistas, bet sprendžiant iš mygtukų ir užrašų, čia sėdėjo operatorius, prižiūrintis aparatūrą, laikas nuo laiko darantis rankinius sujungimus.

Iškvietimo mygtukai ir užimtumo signalai

Mygtukai

Sena dokumentacija, greta

Dokumentacija

Sovietinis prožektorius

Prožektorius

Diskas numerio rinkimui

Numerio rinkimui

Koridorius veda prie trečiosios salės, kurioje žmonės, panašu, dažnokai apsilanko. Čia dega darbininkų palikta šviesa, ant žemės guli jų palikti įrankiai, pirštinės ir apranga.

Įjungta šviesa

Šviesa

Jau išardyta spinta

Spinta

Šalimais - ardomas pultas

Pultas

Aparatūra

Aparatūra

Valdymo blokas

Aparatūra

Kirtus patalpą patenkame į dar vieną, paskutinę salę, skirtą aparatūrai. Už jos - tik kabinetai, tualetai ir kiti pagalbiniai kambariai.

Dar daugiau spintų

Spintos

Valdymo pultas, už stiklinės pertvaros

Valdymo pultas

Žiūrint tiesiai

Pultas

Paėjus koridoriumi iki pagrindinio įėjimo ir nusukus į kairę, pereiname į administracinę ryšių centro sekciją. Šioje dalyje, palei visą bunkerio kraštą, yra išsidėstę kabinetai, sandėliukai, poilsio ir kitos pagalbinės patalpos.

Darbuotojo stalas

Darbuotojo stalas

Daugybė literatūros

Literatūra

Dokumentacija

Dokumentacija

Atidarytas seifas

Seifas

Nuoroda į ventiliacijos patalpą

Nuoroda

Lentynos, darbuotojų stalai, spintelės - viskas beveik iki viršaus užversta elektronikos detalėmis. Jų čia tiek daug, kad viską patikrinti ir apžiūrėti šansų beveik nėra.

Sovietiniai saugikliai

Saugikliai

Aparatūra

Aparatūra

Ir nors po bunkerio patalpas galima vaikščioti ir vaikščioti, mums laikas judėti toliau. Atskiroje sekcijoje, nuo pagrindinių patalpų atskirtoje dvejomis šarvuotomis durimis yra įrengta dyzelinių generatorių patalpa. Joje - du didžiuliai dyzeliniai generatoriai, naudoti tankuose T-72. Tokių variklių dabar beveik niekur nesutiksi. Nebent muziejuose, bet tai visai kita kalba.

Dyzelinis generatorius

Dyzelis

Suspausto oro balionas, variklio paleidimui

Suspaustas oras

Variklio ciferblatai, tamsoje šviečiantys žalia fosforine spalva

Ciferblatai

Degalų padavimo vamzdeliai, viršuje

Vamzdeliai

Šalia generatorių - ardoma elektros skydinė

Instrukcija

O šita skydinė - sveika

Skydinė

Dar viena skydinė - nuversta

Elektros skydinė

Pradėjo švisti, laikas pasitraukti iš teritorijos. Iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *