Kino teatras "Lietuva"


Vienas iš objektų, kurį seniai norėjau aplankyti - vilniečiams gerai žinomas kino teatras "Lietuva", pirmą kartą publikai atvertas 1965 metais. Dėl jame demonstruojamų naujausių ir populiariausių kino filmų, kino teatras greitai įgavo populiarumą - jame per metus apsilankydavo daugiau nei 1,84 milijonai kino mėgėjų, atnešdavę daugiau nei 1 mln. rublių pajamų. 1997 metais kino teatras buvo rekonstruotas, įdiegta moderni garso ir vaizdo technika. Po rekonstrukcijos kino teatras turėjo dvi sales – „Didžiąją“, kuri turėjo 983 sėdimas vietas ir vieną didžiausių ekranų Europoje, kurio plotis siekė 20m, ir taip vadinamą „Salę 88“ (dėl 88 sėdimų vietų). Didžioji dalis vilniečių prisimena kino teatrą būtent šiuo laikotarpiu, kada ekranuose būdavo rodomi "Titanikas" ir kiti pasaulinio žinomumo kino kūriniai.

Sovietinės nuotraukos - 1965m.

Problemos prasidėjo 2002 metais, kai pradėjus kino teatro privatizavimą, tuometinė "Turto vystymo grupė", priklausiusi "Vilniaus prekybai", už 3 mln. litų nupirko kontrolinį "Lietuvos" kino teatro akcijų paketą. Naujiesiems savininkams paskelbus planus likviduoti kino teatrą, kilo miestiečių protestas, kurio išgąsdinti privatizuotojai skubiai perleido buvusią "Lietuvą" nežinomos kilmės bendrovei "Rojaus apartamentai", ketinusiai jį nugriauti ir jo vietoje statyti prestižinį daugiabutį. Judėjimas „Už Lietuvą be kabučių", kurį sudarė visuomenės aktyvistai, filmų mėgėjai ir menininkai, su permaininga sėkme skundė teismo sprendimus, rengė protesto akcijas, rinko parašus ir kitaip trukdė „Lietuvos“ kino teatro griovimui, tačiau, nepaisant jų pastangų, 2005 metais kino teatras buvo uždarytas. Nesibaigiant teismams ir protesto akcijoms, 2007 metais UAB "Rojaus Apartamentai" judėjimo "Už Lietuvą be kabučių" aktyvistams iškėlė civilinį ieškinį, kuris per tris metus nuo pradinės sumos - 200 tūkstančių litų (2007 metais) padidėjo iki 8 milijonų litų (2010 metai).

2010 pastatas jau buvo stipriai suniokotas, viduje gyveno benamiai, kurie atvirai, nesislapstydami iš jo tempė metalą, kitus vertingus daiktus. Tais pačiais, 2010 metais, savanoriai „Lietuvą“ išvalė nuo benamių šiukšlių, ir jame įvyko paskutinis pasirodymas – elektroninė operos fantazija "XYZ".

Paskutinis istorinis faktas - 2012 metų vasario 21 dieną, po įmonės UAB „Rojaus apartamentai“ bankroto, kino teatras, jam priklausanti teritorija ir statiniai atiteko SEB bankui priklausančiai nekilnojamojo turto bendrovei „Litectus“. Nors bendrovė savo planų dėl pastato viešai neskelbia, tikiuosi, kad ji atgaivins pastatą, pelnytai laikomą vienu iš Vilniaus simbolių.

Kino teatras dabar

Kino teatras

Foje langai - užkalti

Fasadas

Papildomi išėjimai, iš šonų

Išėjimas

Kita pusė

Išėjimas

Pagrindinė kino teatro patalpa - didžiulė kino salė, kurioje kažkada sutilpdavo beveik tūkstantis žmonių. Visa įranga iš čia jau išmontuota - kėdės, prožektoriai, kaboję ant metalinių konstrukcijų, salės viršuje. Beliko tuščios sienos.

Kino salė

Kino salė

Arba taip

Kino salė

Ekrano vieta

Ekrano vieta

Su kolega

Kolega

Virš galvos - visokios metalinės konstrukcijos

Konstrukcijos

Čia vieną vakarą nusprendėme pakabinti tokį plakatą

Plakatas

Iš kino salės - išėjimai į foje

Foje

Dabar visi langai - užkalti

Kolega

STOP juosta

STOP juosta

Seni pasirodymų plakatai

Plakatas

Liaudies išmintis

Užrašas

Iš kino salės galima užlipti į viršų, prie konstrukcijų. Kadaise čia kabojo prožektoriai ir panaši elektros įranga, dabar - išlaužyti turėklai ir vietomis išpjautas metalas.

Konstrukcijos

Konstrukcijos

Prie jų - kolega

Kolega

Tarnybinė patalpa, pačiame viršuje

Tarnybinė patalpa

Išlikusi elektros įranga

Elektros įranga

Čia - benamio kampas

Benamis

"Teleportas" žemyn

Skylė

Šalia didžiosios salės - dar vienas foje. Iš čia buvo galima patekti į salę 88, kurioje buvo rodomi ne tokie svarbūs filmai. Siena prie salės 88 - išrašinėta žymių režisierių ir aktorių vardais, kino kompanijų ir filmų pavadinimais, greičiausiai, po rekonstrukcijos, nors gali būti kad ir iš anksčiau.

Salės 88 foje

Foje

Kino siena

Siena

Daug vardų ir pavadinimų

Kino siena

Salė 88, dabar tuščia

Salė 88

Šėlstantys vaiduokliai

Šėlstantys vaiduokliai

Šiam kartui tiek. Iki kitų kartų!

Facebook:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *