Liepojos pakrantės fortifikacija


Vieną gražų vasaros savaitgalį nusprendėme suvažinėti iki Liepojos, aplankant Plungės raketines bazes, pakeliui. Tikslas - įspūdinga Liepojos miesto fortifikacija, į kurią kiekvieną vasarą plūsta šimtai urbanizmui prijaučiančių žmonių. Ir priežasčių ten nuvažiuot tikrai yra.

Liepoja tiek caro, tiek sovietų laikais, buvo itin strategiškai svarbi. Sunku įvertinti, kiek darbo ir pinigų kainavo pastatyti viską, ką galima šiandien ten pamatyti - visa Liepojos Baltijos jūros pakrantė yra tiesiog "prifarširuota" gynybinių įtvirtinimų, bunkerių, baterijų ir pakrantės stebėjimo bokštelių. Be visa ko, sovietmečiu čia buvo įrengta viena iš Baltijos jūros laivyno vadaviečių, ko pasekmė - dar keli dideli bunkeriai ir kelios dešimtys kitokių gynybinių įrengimų, išmėtytų miškuose, Liepojos pakraštyje. Dalis jų naudojama Latvijos kariškių - ypač ginklų arsenalas, kurio perimetrą apėjome ratu. Kita dalis - nenaudojama ir išgriauta, išsprogdinta, dėl kartais, pačių keisčiausių priežasčių.

Dalis šiaurinės Liepojos pakrantės, žinomos kaip "Karosta", nusėta 1908 metais susprogdintais fortais. Šioje pakrantėje įsikūrėme nakčiai ir užsikūrėme laužą. Beieškodami malkų, susipažinome su vietiniu gyventoju, kuris ne tik pasidalino malkomis laužui, bet ir sužinojęs, kuo domimės, gerą valandą mus vedžiojo po mišką, rodydamas bunkerius, ir aiškindamas, kas juose buvo. Pasirodo, visas miškas yra nusėtas skirtingo dydžio bunkeriais. Ir nors dalį mes buvome radę savarankiškai, nesitikėjome, kad tiek daug praleidome. Nieko keisto - įėjimai nedideli, paslėpti po krūmais, nežinant kur ieškoti surasti neįmanoma.

"Urban Explorer's" Dream: laužas - trys metrai nuo jūros, laužavietę iš abiejų pusių supa sugriauti fortai. Fotografuota nuo kalnelio, nuo kurio atsiveria puiki panorama į jūrą, galima pasigrožėti saulėlydžiu. Aplinkui per kelis kilometrus - nei gyvos dvasios. Dieną dar atvažiuoja pavienės mašinos žmonių, bet tą vakarą iš poilsiautojų buvome vieni. Į dešinę nuo laužavietės, kitoje kalnelio pusėje matosi besisukantys vėjo elektrinės sparnai, kurie skleidžia specifinį garsą ir nuteikia romantiškai/nostalgiškai.

Nakvynės pakrantė

Vėjo elektrinė

Visa pakrantė - pilna didžiulių nuolaužų

Susprogdintas fortas

Dalis fortų į paplūdimį remiasi 45 laipsnių kampu

Skilimo vieta

Šis fortas - pusiau iš gelžbetonio, pusiau iš akmenų

Arba taip

Apvalios formos konstrukcija

Nuskilęs kambarys

Arba taip

Suskilusio forto viduje

Netoli nuo fortų grandinės - sugriauta baterija, pasvirusi į krantą 45 laipsnių kampu. Vaikščioti viduje, tarp pasvirusių sienų - keistas jausmas. Lyg pasikeistų gravitacija.

Sugriauta pakrantės baterija

Pakrantėje likę įėjimai

Už susprogdintų fortų - sveikų baterijų grandinė. Kiekvienoje - keli požeminiai aukštai koridorių, tunelių ir požeminių sandėlių.

Baterija

Požeminis baterijų sujungimas

Antras požeminis lygis

Koridorius iš toliau esančių fortų grandinės

Vienišas sovietinis angaras

Baltijos laivyno vadavietė

Baltijos laivyno vadavietė - dviejų požeminių aukštų didelis požeminis įrengimas, tuo pačiu atliko ir rezervinio ryšių centro funkcijas. Jis slepiasi miške, netoliese nuo carinių bunkerių grandinės. Nors savo dydžiu jis tikrai pranoksta plačiai žinomą Nemenčinės rezervinį ryšių centrą, vidaus patalpų būklė čia prasta kaip niekada.

Pagrindinis koridorius

Vienas iš šonuose esančių kambarių/angarų

Antras bunkerio aukštas

Dar vienas kambarys

Секретная часть

Arsenalo bunkeriai

Netoli nuo pakrantės, didelėje ir dabar sugriautoje teritorijoje, kadaise buvo laikoma laivynui ir pakrantės baterijoms skirta amunicija. Dabar teritorija visiškai sugriauta, tačiau, keli dideli bunkeriai liko beveik nepaliesti.

Kai kuriuo bunkeriai - sugriauti

O į kai kuriuos galima patekti

Čia buvo laikomos minos ir torpedos

Pirmieji eksperimentai su šviesa

Išėjimas iš bunkerio

Dar vienas bunkeris, kitokios formos

Horizontalios lubos

Pietinis fortas ir bendrai apie fortifikaciją

Be jau aprašytos fortifikacijos, Liepoją iš visų pusių supa gynybinis žiedas. Sakoma, jo statyboms, dėl ypatingai didelės miestelio strateginės reikšmės, 1894 metais, 800 mln. aukso rublių buvo skyręs asmeniškai Rusijos imperatorius Nikalojus II. Šis fortas - pietinis, iš 4 fortų ir 8 artilerijos baterijų. Tiesa, visų kitų fortų ir baterijų architektūra - praktiškai vienoda.

Įėjimas į kazematą

Viduje

Koridoriaus posūkis

Arba toks

Forto viduje - didžiuliai, skliautuoti koridoriai

Dalis praėjimų - užmūryti

Išėjimas

Išvados

Puiki vieta, nuostabi atmosfera, gerai praleistas laikas. Vienintelis nemalonumas - dėl sugedusios atminities kortelės, nuotraukų beveik nėra. Visiems labai rekomenduoju apsilankyti.

Daugiau Liepojos fortifikacijos čia.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Donatas parašė:

  Pietinis, ne šiaurinis, gal žemėlapis antraip?

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Pavadinimą pakeisiu, kad neklaidintų žmonių, nors medžiagoje, iš kurios apie jį sužinojome, jis pavadintas "Šiaurinis".

   1. Donatas parašė:

    Neįsivaizduoju, kas per šaltinis, bet tikrai klaidingas. Liepojos tvirtovės projekte numatyta pastatyti keturis fortus ir aštuonias artilerijos baterijas.
    1 baterija šiauriausiai, 2 iki šiol uždara karinė teritorija (sandėliuoja sprogmenis), 3 prie šiaurinio molo, 4, 5 prie vartų į jūrą taip ir liko pilnai neįgyvendintu projektu, 6 prie stadiono, 7, 8 baterijų nėra, kalba, kad iš jų betono vėlesniais laikais sutvirtino molus, dabar jų vietoje stovi daugiabučiai. Pietinis fortas pietuose tarp jūros ir Liepojos ežero. Centrinis fortas kiek šiauriau kelio į Grobina, šiauriau ir piečiau jo kairiojo ir dešiniojo flango redutai, pusiaukelėje tarp centrinio forto ir 1 baterijos - redanas.
    Žemėlapis čia: http://www.libava.ru/assets/galleries/172/1890gg....
    Daugiau pasiskaityti galima J. Melkonovo knygoje: "Пушки Курляндского берега"

    1. Pamiršta.lt parašė:

     Nepamenu šaltinio (medžiagą kelionei į Liepoją rinkau dar praeitais metais), bet duomenų bazėje jis buvo pažymėtas kaip "Šiaurinis" (su kabutėmis). Galbūt kažką supainiojau, nes tavo medžiaga atrodo tikrai įtikinamai. Pavadinimą pataisiau, klausimą uždarome, ačiū už pastabą 🙂

     1. Donatas parašė:

      Viskas ok, jei turėsi klausimų susijusių su Latvija ar panašių vietų koordinačių Latvijoje - rašyk. Daug kur esu buvęs ir tik labai mažą dalį aprašęs ir sudėjęs nuotraukas.

 2. rūtuliukas parašė:

  šauniai jūs čia 🙂

 3. Rimas parašė:

  teko man nakvoti nakti tame betoniniame bokstelyje, tada dar matyt nebuvo laiptai sunaikinti - 2006-tais..

 4. guka parašė:

  matem,buvom,verta aplankyti

 5. egis parašė:

  Kaip rasti sy idomu objekta?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *