Lentvario dvaras


Šiandien pakalbėsime apie vieną žymiausių Vilniaus rajono dvarų, kurio apžiūrėti vasaromis traukia nemažai poilsiautojų. Iš tiesų, patraukos nuo jo apsaugą 2011 metų pabaigoje, lankytojų jame netrūksta - saulėtomis vasaros dienomis sunku ištaikyti momentą, kad jį apžiūrėti vienam.

Šis dvaras istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas 1596 metais. Tikslių duomenų apie pirmuosius dvaro savininkus bei patį dvaro ansamblį nėra, tačiau, vietovardis yra sietinas su Jono Litovaro Chrebtavičiaus, vieno iš dvaro savininkų, antroponimu Litovaras (Litawor). XVIII a. dvaro savininku buvo Tomašas Sapiega, XIX a. pr. – N. Dambrovskis. 1819 m.– A. Lappo, Šachnos ir Hrinevičiūtės. 1850 m., jį nupirkus grafui Juozui Tiškevičiui (Józef Tyszkiewicz, 1830–1891), čia buvo pastatyti anglų neogotikos stiliaus rūmai, su dideliu parku. Nauji rūmai buvo trijų aukštų, su plačiu privažiuojamu prieangiu fasade, aukštu bokštu, su kreneliažu pietvakarių pusėje ir žemesniu, dviejų aukštų sparnu, kitoje pusėje. Internete radau tik vieną nuotrauką, kaip šie rūmai atrodė prieš rekonstrukciją. Kažin ar kas šioje nuotraukoje galėtų atpažinti tai, ką matome šiandien.

Rūmai prieš rekonstrukciją, 1887 m.

Rūmai prieš rekonstrukciją, 1887 m

Parko įrengimui buvo pakviestas žinomas prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Andrė (Édouard André), įrengęs virš šimto privačių ir visuomeninių parkų Europoje, tarp jų - didžiąją dalį Paryžiaus viešosios erdvės želdynų.

Eduardo Andrė parkas

Po J. Tiškevičiaus mirties 1891 m. rūmus paveldėjo jo sūnus Vladislavas (Władysław Tyszkiewicz, 1865–1936). Jis, būdamas didelis meno žinovas ir kolekcininkas sumanė dvarą rekonstruoti iš pagrindų. Rekonstrukcija buvo pabaigta 1899 metais. Po jos reprezentacinius rūmus pakeitė praktiškesni, kompaktiškesni, išryškintos neogotikinės formos rūmai, matomi dabar. Rekonstrukcijai vadovavo žinomas lenkų architektas Tadeušas Marija Rostvorovskis (Tadeusz Maria Rostworowski), suprojektavęs nemažai kitų žymių Vilniaus pastatų.

Lentvario rūmai po rekonstrukcijos

Dvaro interjeras labai nukentėjo per pirmąjį pasaulinį karą. Jame įsikūrę rusų kareiviai be gailesčio niokojo tai, ką nespėjo išsivežti tuometinis savininkas Vladislavas Tiškevičius. Nuo jų nukentėjo didžioji dalis vidaus puošmenų - skulptūros, baldai bei sienų lipdyba.

Dvaro interjeras, XX a. pradžia

Po karo rūmų jau niekas nebeatstatinėjo. Paskutiniu dvaro savininku 1936 m. tapo Vladislavo Tiškevičiaus palikuonis grafas Eugenijus Tiškevičius, dvarą valdęs iki 1939 m. Karui prasidėjus, jame buvo vėl įrengtos kareivinės. Vėliau dvaras ir jo pastatai atiteko Lentvario kilimų fabrikui (dabar „AB Kilimai“). Nuo 1957 m. buvusiuose rūmuose įsikūrė fabriko administracija. 2007 m. dvarą įsigijo verslininkas Laimutis Pinkevičius. Nuo to laiko jis stovi apleistas.

Dvaras dabar

Virtualią kelionę pradėkime nuo dvaro rūmų. Vėliau galėsime pasivaikščioti ir po Eduardo Andrė parką ir kitus dvarui priklausančius statinius. Dvaro rūmai, net ir apleisti ir ilgus metus niokojami vandalų, nepraranda savo didybės ir žavesio.

Dvaro fasadas

Fasadas

Kitu kampu

Dvaras

Dar viena variacija

Dvaras

Į dvarą užeiti - nesunku. Reguliariai užkalamas duris ir langus greitai pralaužia viduje gerti mėgstantis vietinis jaunimas. Kiek tenka čia užsukti - vis atsiranda kokia nauja skylė. Viduje - nebaigtų statybų, nors greičiau - renovacijos, atmosfera.

Įėjimas ir laiptinė

Įėjimas

Pirmo aukšto foje

Pirmo aukšto foje

Pirmo aukšto kambariai - tušti ir nykūs

Kambarys

Užkalti langai

Užkalti langai

Dar vienas langas

Langas

Tik vienas pirmo aukšto kambarys yra šiek tiek įdomesnis. Jame - gražiai išdažytos sienos, kėdės ir pianino likučiai.

Kėdės

Kėdės

Pianino likučiai

Pianino likučiai

Gražiai krentanti šviesa

Kambarys

Netoli nuo kambario - laiptinė

Laiptinė

Gražūs turėklai

Turėklai

Antrame aukšte - taip pat visiškai tuščia

Antras aukštas

Užmūryti apvalūs langai

Apvalūs langai

Didžioji patalpa, pačiame dvaro centre

Didžioji patalpa

Trys langeliai - užkalti

Trys langai

Ko gero, įdomiausia dvaro vieta - bokštas, su įrengta apžvalgos aikštele, į kurią galima užlipti gražiais sraigtiniais laiptais. Nuo bokšto viršaus atsiveria puiki panorama į ežerą ir Lentvario apylinkes.

Sraigtiniai laiptai

Laiptai

Vaizdas į ežerą, iš aikštelės

Ežeras

Dvaro stogas

Stogai

Bokštas, viršuje

Bokštas

Dvaro parkas, kadaise sukurtas žymaus prancūzų kraštovaizdžių architekto Eduardo Andrė, nusipelno atskiro paminėjimo. Net ir dabar, apleistas ir neprižiūrimas, jis išlieka puikia vieta pasivaikščioti šiltą vasaros dieną. Gal todėl lankytojų čia niekada netrūksta.

Parkas - štai toks

Vanduo

Vandens bokštas

Vandens bokštas

Reljefas

Reljefas

Dirbtinė ola

Dirbtinė ola

Kriokliukai

Kriokliukai

Buvusiame tarnų name, dabar gyvena žmonės

Gyvena žmonės

O šis pastatas - aptvertas ir saugomas

Saugomas pastatas

Nuo gatvės pusės

Nuo gatvės pusės

Ledainė "Riviera"

Ledainė

Iš kitų dvaro pastatų dabar beliko tik griuvėsiai

Griuvėsiai

Užkalti arklidžių langai

Arklidės

Dar vienas pastatukas

Pastatas

Griuvėsis

Griuvėsis

Nors viduje autentikos jau nebėra, dvarą ir jo parką aplankyti verta. Pasivaikščioti parke, tarp dirbtinių olų ir krioklių, užkilti į bokštą ir pasigrožėti apylinkėmis - vienas malonumas.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Ieva parašė:

    Teko matyt praeita vasara, pats Lentvario dvaras aptvertas tvora...

  2. Ele parašė:

    Spooky!

  3. Masha parašė:

    Tai turbut geriausiai islikes dvaras Lietuvoje.

    1. NIKI parašė:

      Nors istoriniuose šaltiniuose jau 1596 m. minimas Lentvoriškių dvaras, su dabartiniu miestelio simboliu jo nereikia painioti.

      1. Seth parašė:

        Dar prieš nepilnus du šimtus metų Landworowo kaime (senas Lentvario pavadinimas) buvo tik 14 trobų.

      2. ExO parašė:

        Šiuo metu dvaro langai atidengti drėgmei ir lietui, įmirkusios raudonos plytos paspaudus šaltukams suyra labai greitai. Netruks griūti ir patys statiniai.
        Žemės vertė be griūvančio kultūros objekto didesnė nei su juo, todėl dvaro baigtis visiškai aiški.
        PASKUBĖKIT, laikas istoriniams selfiams šio dvaro fone senka greitai.

      3. Aidas (Masonas) parašė:

        Asaros byra matant kaip isniokotas musu salies turtas, musu paveldas

    2. Laura parašė:

      Kalta tik valdžia.Jeigu ji negali išsaugoti tokių nuostabių istorinių paminklų,tai kam ji iš vis reikalinga.Net tarybinės valdžios metais buvo prižiūrimas parkas,organizuojamos mokinių talkos.Dvaro pastate vykdavo kultūriniai renginiai.Nesuprantu,kam reikėjo leisti viską sugriauti.O baisiausia,kad nėra kaltų.Ačiū žmonėms,kuriems rūpi Lietuvos likimas.

      1. Pamiršta.lt parašė:

        Kalta, pirmiausiai, būtent tarybinė valdžia. Didžiosios dalies Lietuvos dvarų interjeras buvo suniokotas būtent sovietmečiu. Šis dvaras - ne išimtis.

      2. goldenSEE parašė:

        Noreciau net ir as cia gyventi 🙂
        TIKRAI LABAI GAILA…. Tikiuosi paklius i geras rankas, per KK2 sake kad tipo privatizuos bus valstybinis ir gales kiekvienas zmogus ten ateiti, geriau toks dalikas negu visai nieko!

  4. Lentvariete parašė:

    Siaip labai gražus dvaras reiketu atiduoti į geras rankas....

  5. aiste parašė:

    Pats gražiausias dvaras Lietuvoje, su puikia istorija, pastatytas puikių žmonių. Bet kai imi lyginti vaizdus prieš ir po, kad ir tą patį interjerą, kuris buvo išties efektingas, darosi daugiau nei graudu...

  6. SERZ parašė:

    ...idomu butu pamatyti daugiau nuotrauku is isores. O siaip, aisku, grazu.

  7. Austis parašė:

    visi is lauko ziurint vaizdai nuostabus!

  8. Rūta parašė:

    Aš ką tik atradau šitą puslapį ir jau jus MYLIU. Visada norėjau apžiūrėt Lentvario dvarą iš vidaus ir jūs suteikėt tokią galimybę, kad ir tik per nuotraukas. Didelis ačiū:)

  9. MeJustMe parašė:

    Perziurejau viska apie LT vietoves ir dar karta isitikinau - aborigenai viska moka paversti griuvesiu kruva:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *