Bratoszewice dvaras


Kelionės į Lodz metu užsukome apžiūrėti vieną apleistą dvarą, asmeniškai man tapusį vos ne geriausia kelionės vieta. Negalėjau patikėti, kad šis pastatas gali būti toks įspūdingas viduje - stilinga oranžerija su paliktu senoviniu fortepijonu buvo geriausia "Beauty in Decay" iliustracija, atpirkusi visas kelionės išlaidas ir nepatogumus. Ir nors vakarų Europoje tokie dvarai nieko nestebina, aš Lietuvoje nebuvau matęs nieko net iš tolo panašaus.

Eklektikos stiliaus rūmai, replikuojantys į prancūziškąjį renesansą, buvo pastatyti palyginus neseniai, 1922 metais, vietinio pramonininko Kazimierz Rzewuski, dvaro statyboms pakvietusio vieną žymiausių to meto Lenkijos architektų. Jo darbas atrodo įspūdingai ir dabar - pastatą puošia trys simetriški fasadai, supantys vidinį kiemelį (oranžeriją) - pačią įspūdingiausią rūmų dalį. Iki pat 1945 metų nacionalizavimo, kai viduje buvo įkurta žemės ūkio mokykla, dvaras buvo naudojamas kaip Rzewuski šeimos vasaros rezidencija. Po 1985 metų gaisro mokykla iš pastato pasitraukė, nors kai kurie dvaro pastatai jos yra naudojami iki šiol.

Dvaro fasadas, net ir gerokai apšiuręs, savo iškilmingumo neprarado. Galbūt net priešingai - užkalti langai ir trupančios sienos tą pojūtį šiek tiek stiprina ir traukia dėmesį prie įspūdingų pastato puošybos elementų. Šie elementai - tiek renesanso, tiek baroko - fasade puikiai sugyvena, sukurdami tobulą ir nepakartojamą architektūros derinį. Leiskimės į kelionę po griūvančio dvaro patalpas ir mes.

Fasadas

Fasadas

Viduje

Kambariai

Dviratis

Dviratis

Didžiulis Lenkijos herbas - erelis

Lenkijos herbas

Foje - pagrindinis židinys

Židinys

O čia - mažesnio židinio vieta

Židinys

Kabinetas

Kabinetas

Paliktas pianinas

Pianinas

Vietomis dar liko sena sienų dekoracija

Dekoracijos

Aptrupėjusios sienos

Sienos

O čia, matyt, garsiojo gaisro vieta

Gaisro

Rūmų oranžerija - pati įspūdingiausia pastato dalis. Niekur kitur taip puikiai nesugyvena atgijusi laukinė gamta ir žmogaus sukurti dalykai.

Žengiame į oranžerija

Oranžerija

Įstiklintas jos stogas

Stogas

Oranžerijoje - senovinis fortepijonas

Fortepijonas

Iš arčiau

Fortepijonas

Surūdijusios stygos

Stygos

Gamintojo žymė

Gamintojas

Klavišai ir rožė

Klavišai

Fortepijonas iš kitos pusės

Fortepijonas

Besiveržianti laukinė gamta

Gamta

Žaluma

Žaluma

Pravertos durys link kambarių

Durys iš arčiau

Suskilusiais ir trupančiais laiptais pakylame į antrą aukštą, kur karaliauja visiška destrukcija - vietomis stogas įgriuvęs, vaikščioti - nesaugu.

Laiptinė

Laiptinė

Antras aukštas

Antras aukštas

Turėklai iš viršaus

Laiptinė

Viena iš sveikų patalpų viršuje

Patalpa viršuje

Laiptai į įgriuvusį bokštelį

Laiptai į bokštelį

Oranžerijos stogas

Oranžerijos stogas

Išvados

Tiesiog puiki vieta. Nebūtų toks didelis atstumas, ten nuvažiuočiau dar ne vieną kartą - paderinčiau fotogenišką laiką, pažaisčiau su technikomis ir apšvietimu. Deja, laiko nėra - laukia kitos kelionės. Tikiuosi, jos bus ne mažiau įspūdingos.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Skirmis parašė:

  Nuostabi vieta! O kaip rusiai, turbut uzmuryti? Teko lankytis Zabielų dvare Kedainiu raj. 2ju aukstu rusiai, paliko ispudi

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Rūsiai įspūdžio nepaliko - visa autentika sugadinta.

  2. THM parašė:

   Graži ir idomi vietas, manau verta demesio ir galima sugaisti savo laika ten apsilankius... Mielai ten nueiciau ir dar karta, nes paskutini karta buvau prie 11 metu...

  3. THM parašė:

   idomi vieta

  4. senmade parašė:

   bet tai kai grozis!!! kaip noreciau pati pamatyt.... sakes, sakutes kaip nuostabus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *