Reabilitacijos centras "Aušveita"


Šiandien pasidalinsiu nuotraukomis iš visiems gerai pažįstamos vietos - reabilitacijos centro "Aušveita", internetuose išgarsėjusią prieš gerus du metus. Tada, po kolegos straipsnio, į poilsiavietę važiavo visi, kas netingėjo - orientacinių žaidimų žaidėjai, exploreriai ir jiems prijaučiantys, taip pat ir vandalai, mėgstantys padaužyti stiklus. Ne kartą "Aušveitą" bandžiau aplankyti ir aš, tiesa, dėl vienų ar kitų priežasčių pagrindinį korpusą aplankyti vis niekaip nesigaudavo. Tada teko pasitenkinti tik gyvenamuosiais nameliais ir pažadėti sau čia dar kartą sugrįžti. Ir vieną laisvą savaitgalį tą padariau.

Reabilitacijos centro istorija tokia - 1997-tais metais įsteigta gydykla dirbo nelabai sėkmingai ir per kelis metus prisidarė labai daug skolų. 2005 metais, įmonės skoloms jau peržengus 1 mln. litų, "Aušveitai" buvo iškelta bankroto byla. Tada ją gelbėti ryžosi privatus verslas - "Elguva", "Vilniaus vandens parkas" ir šou agentūra "Promata", 2006 metais išsipirkusios reabilitacijos kompleksą ir tapusios "Aušveitos" dalininkėmis. Minėtos įmonės pilnai atsiskaitė su kreditoriais, taip nutraukdamos bankroto bylą ir ėmėsi ruošti rekonstrukcijos dokumentus, planuodami į reabilitacijos centrą investuoti daugiau nei 16 mln. litų.

Tačiau, visus planus sužlugdė negailestinga biurokratinė mašina. Daugelis mano, kad čia galėjo įsikišti ir kyšininkavimo momentas - kitaip paaiškinti tokią betvarkę sunku. 2006 metų pabaigoje, atlikta statinių ekspertizė atskleidė, kad pastatus būtina kapitaliai remontuoti. Tačiau, kapitalinis remontas buvo neįmanomas pagal tuometinę bendradarbiavimo sutartį preliminariame investicijų projekte. "Aušveitos" žemė priklausė valstybei, lengvatinėmis sąlygomis išnuomota 99 metams, pakeisti šią sutartį buvo galima tik suderinus žemės sklypo ribas su Vilniaus apskrities administracija, ko ji ne tik daryti neplanavo, bet ir stengėsi visaip kišti pagalius į ratus, dėl ko vėliau buvo kaltinama kyšininkavimu ir įgaliojimų viršinimu. Galiausiai, 2007-taisiais, ji iš viso, vienpusiškai nutraukė žemės nuomos sutartį. Prasidėjo ilga teismų virtinė, nepasibaigusi ir iki šiol.

Nuo tų laikų "Aušveita" stovi apleista. Iš pradžių, ją dar saugojo sargas ir vietiniai gyventojai, tačiau, po poros metų pasitraukė ir jie. Dabar čia žiūrėti nelabai yra ką. Visos patalpos - tuščios, vietomis net nuo sienų yra nulupta apdaila - vandalai ir mėgstantys palaužyti čia pastaruoju metu itin gerai pasidarbavo. Pradėsime nuo pagrindinio komplekso, kurio kažkada negalėjau aplankyti. Jame buvo įsikūrusi komplekso administracija, ūkinės patalpos ir dalis gydyklos kabinetų.

Pagrindinis kompleksas ir jo dekoratyvinis "stogelis"

Pagrindinis kompleksas

Tuščias foje, viduje

Foje

Užkaltas pagrindinis įėjimas

Įėjimas

Tuščia salė

Salė

Koridoriai eina per buvusias reabilitacines, ūkines ir administracines patalpas. Didžioji dalis jų - apgriuvusios, išplėštos ir pažeistos drėgmės.

Koridorius tarp patalpų

Koridorius

Buvusi virtuvė

Virtuvė

Skydinė, ant sienos

Skydinė

Langelis

Langelis

Čia - įgriuvęs stogas

Stogas

Tualetai

Tualetai

Drėgmės pažeista patalpa

Drėgmė

Čia - vaistai, administracinėje sekcijoje

Vaistai

O čia - invalido vežimėlis, rūsyje

Invalido vežimėlis

Kolega sako - "nešiukšlinti"

Nešiukšlink

Vienoje iš komplekso patalpų buvo įrengta kino salė

Kino salė

Kėdžių vietos

Kėdžių vietos

Šešėlis

Šešėlis

Koridorius

Koridorius

Užkaltas išėjimas

Išėjimas

Už pagrindinio komplekso - daugiau smulkesnių statinių. Tarp jų yra didelis baseinas, dabar užverstas šiukšlėmis, persirengimo pastatukai moterims ir vyrams ir atvira scena pasirodymams.

Scena

Scena

Supuvę laipteliai iš arčiau

Laipteliai

O čia - prišnerkštas baseinas

Baseinas

Viena iš persirengimo patalpų

Persirengimo patalpa

Ant sienos

Persirengimo patalpa

Gyvenamieji komplekso pastatai - taip pat tuštauja. Iš išorės ir iš vidaus atrodo jie beveik vienodai - prišiukšlinti, vaiduokliškai tamsiais langais.

Gyvenamasis pastatas

Gyvenamasis pastatas

Tuščias foje, viduje

Foje

Sofa, palikta prie įėjimo

Sofa

Nulupta vidinė apdaila

Vidinė apdaila

Koridorius veda link gyvenamųjų kambarių

Koridorius

Ant žemės - nuluptos plytelės

Plytelės

Lentelės su kambarių pavadinimais

Pavadinimai

Užkaltas langas

Užkaltas langas

Kėdė, prie vonios kambario

Kėdė

Išplėšta skydinė

Skydinė

Dekoratyvinis židinys

Židinys

Laiptai veda į antrą pastato aukštą

Laiptai

Čia - dar daugiau išdaužytų patalpų

Kambarys

Kambarys ir dar vienas užkaltas langas

Kambarys

Plytelės, nuluptos nuo sienų

Plytelės

Nuo drėgmės nusilupę dažai

Dažai

Išpjauta skydinė

Skydinė

Sugrįžus į foje

Foje

Šiam kartui tiek. Man vietos aplankymas patiko - pasidariau naujų nuotraukų, sau užsidėjau pliusiuką. Ar verta lankyti ar ne - spręskite patys.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. tomas parašė:

  cia nemencinei tas?

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Ne, visai į kitą pusę.

  2. Efka parašė:

   i traku puse 🙂

 2. MND parašė:

  O jis nesaugomas? galima ten drasisi vaikstineti?

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Mano žiniomis - saugomas.

  2. Rolandas parašė:

   Ech, kaip liūdna. 1990 m. šis kompleksas buvo pastatytas kaip tuometinio AB "Vilniaus Vingis" (buvusios Vilniaus radijo komponentų gamyklos) vaikų vasaros stovykla "Lakštingala". Pačiam šioje stovykloje teko praleisti dvi nepamirštamas 1991 - 1992 m. vasaras.
   Deja, kadangi AB "Vilniaus Vingis" susidūrė su didelėmis finansinėmis problemomis, jau 1993 m. šis kompleksas buvo parduotas ir tapo reabilitacijos sanatorija "Aušveita". Dar 1996 m. vienoje iš nufotografuotų salių mano sesuo atšoko savo vestuves. O dabar iš puikaus atviro baseino, estrados, kino salės, valgyklos liko tik griuvėsiai...

  3. dlx parašė:

   Man žiauriai gražus toliau esantis Saidės hidrografinis draustinis ir Saidės pažintinis takas 🙂

  4. Rycka parašė:

   Atsimenu seniai kai buvau gal kokiu 7 metu lankiau sokius,ir man cia turejo buti stovykla.Gyvenome tam pastate arciau gyvenamojo namo.Atsimenu kaip viskas buvo tvarkinga ir grazu,net scena nebuvo taip suniokota.Reikes kada apsilankyti ten vel,prisiminti senus gerus laikus

  5. Povilas parašė:

   Oho... apmaudu kad tokias vietas apleistos. Idomu kas seimininkas sio komplekso? gal vis del to atkursime? Ei kas tures kokiu kontaktu su savininkais, meskite info! Busiu labai dekingas.))

   1. Klajoklis parašė:

    Laba diena, jeigu Jus tikrai ruosiaties kazka daryti siuo klausimu del reabilitacijos centro tai stai ka pavyko surasti internete. 1) http://www.kursurasti.lt/lt/katalogas/Reabilitaci... 2) http://www.imones.lt/ausveita-reabilitacijos-cent... P.S. Esu buves ten kai dar veike sitas nuostabus centras ir dabar po daugiau negu 10 metu ir istiesu baisu kai vos per 10 metu (jeigu galima juos taip pavadinti) zmones isvoge viska ka tik imanoma... pradedant gelezinem konstrukcijom (tureklai, stulpai, skydines) ir baigiant kanalizacijos dangciais... Taip pat kiekvienam pastate kiauri stogai, pelesis, supuvusios medziu konstrukcijos... Is tiesu butu malonu jeigu sita nuostabi vieta atgimtu is naujo.

   2. Antanas parašė:

    Sveiki, gal kas neseniai ten buvote ir matėte kaip ten viskas atrodo? Ar gal kažkokių naujienų girdėjote apie šį paleista reabilitacijos centrą?

   3. Tadoos parašė:

    taip yra siokiu tokiu naujienu, buvau ten pries dvi savaites... bet nenoriu lb viesint, nebent tik autoriui

   4. Lex parašė:

    Buvome 2018 birželį. Nieko naujo - viskas labai liūdna, iškabintos lentelės "pavojinga gyvybei".

    1. Lean parašė:

     O patekote be jokių vargų tenais?

     1. explorintojas rajono parašė:

      tas pastatas dbr yra saugomas ,nes šalia jo stovi priešais gyvenamasis namas o jame įrengti butai kaip skaičiavau minimaliai 6 šeimos gyvena. o jie labai dažnai mėgsta šuniukus pavedžioti ir šeip pasivaikščiot.todėl gali išvaryt iš iškviest nes nelabai patinka kai kažkas vaikščioja o jeigu šeip ten jau nieko gero nepamatysi nebent pasifotkint nes langai išdaužyti viskas išplėšytą.priešais gyvenamajį nama stovi pagrindis didelis pastatas kuriam pirmam aukšte parašyta valgykla patarimas į antra aukšta nelipt nes grindis drebą gali griuti mes su draugu ėjom vos negriuvo

    2. Mantas parašė:

     Nieks demesio nekreipia. Stovi tie pastatai taip ir stovi ta lietuvių valdžia nieko negali sutvarkyti. Bet butu apmaldu jai atnaujintu

  6. arnas parašė:

   ne nesaugomas bet gyventojams aplinkui nelabai patinka kai ten buni jei nori galim susitik varyt kartu gyvenu netoli ten jei nebijai aukscioant stogo galima uzsilipt, grazus vaizdas i neri jei nori gali rasyt i fb Arnas Rudokas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *