Reabilitacijos centras "Aušveita"


Šiandien pasidalinsiu nuotraukomis iš visiems gerai pažįstamos vietos - reabilitacijos centro "Aušveita", internetuose išgarsėjusią prieš gerus du metus. Tada, po kolegos straipsnio, į poilsiavietę važiavo visi, kas netingėjo - orientacinių žaidimų žaidėjai, exploreriai ir jiems prijaučiantys, taip pat ir vandalai, mėgstantys padaužyti stiklus. Ne kartą "Aušveitą" bandžiau aplankyti ir aš, tiesa, dėl vienų ar kitų priežasčių pagrindinį korpusą aplankyti vis niekaip nesigaudavo. Tada teko pasitenkinti tik gyvenamuosiais nameliais ir pažadėti sau čia dar kartą sugrįžti. Ir vieną laisvą savaitgalį tą padariau.

Reabilitacijos centro istorija tokia - 1997-tais metais įsteigta gydykla dirbo nelabai sėkmingai ir per kelis metus prisidarė labai daug skolų. 2005 metais, įmonės skoloms jau peržengus 1 mln. litų, "Aušveitai" buvo iškelta bankroto byla. Tada ją gelbėti ryžosi privatus verslas - "Elguva", "Vilniaus vandens parkas" ir šou agentūra "Promata", 2006 metais išsipirkusios reabilitacijos kompleksą ir tapusios "Aušveitos" dalininkėmis. Minėtos įmonės pilnai atsiskaitė su kreditoriais, taip nutraukdamos bankroto bylą ir ėmėsi ruošti rekonstrukcijos dokumentus, planuodami į reabilitacijos centrą investuoti daugiau nei 16 mln. litų.

Tačiau, visus planus sužlugdė negailestinga biurokratinė mašina. Daugelis mano, kad čia galėjo įsikišti ir kyšininkavimo momentas - kitaip paaiškinti tokią betvarkę sunku. 2006 metų pabaigoje, atlikta statinių ekspertizė atskleidė, kad pastatus būtina kapitaliai remontuoti. Tačiau, kapitalinis remontas buvo neįmanomas pagal tuometinę bendradarbiavimo sutartį preliminariame investicijų projekte. "Aušveitos" žemė priklausė valstybei, lengvatinėmis sąlygomis išnuomota 99 metams, pakeisti šią sutartį buvo galima tik suderinus žemės sklypo ribas su Vilniaus apskrities administracija, ko ji ne tik daryti neplanavo, bet ir stengėsi visaip kišti pagalius į ratus, dėl ko vėliau buvo kaltinama kyšininkavimu ir įgaliojimų viršinimu. Galiausiai, 2007-taisiais, ji iš viso, vienpusiškai nutraukė žemės nuomos sutartį. Prasidėjo ilga teismų virtinė, nepasibaigusi ir iki šiol.

Nuo tų laikų "Aušveita" stovi apleista. Iš pradžių, ją dar saugojo sargas ir vietiniai gyventojai, tačiau, po poros metų pasitraukė ir jie. Dabar čia žiūrėti nelabai yra ką. Visos patalpos - tuščios, vietomis net nuo sienų yra nulupta apdaila - vandalai ir mėgstantys palaužyti čia pastaruoju metu itin gerai pasidarbavo. Pradėsime nuo pagrindinio komplekso, kurio kažkada negalėjau aplankyti. Jame buvo įsikūrusi komplekso administracija, ūkinės patalpos ir dalis gydyklos kabinetų.

Pagrindinis kompleksas ir jo dekoratyvinis "stogelis"

Pagrindinis kompleksas

Tuščias foje, viduje

Foje

Užkaltas pagrindinis įėjimas

Įėjimas

Tuščia salė

Salė

Koridoriai eina per buvusias reabilitacines, ūkines ir administracines patalpas. Didžioji dalis jų - apgriuvusios, išplėštos ir pažeistos drėgmės.

Koridorius tarp patalpų

Koridorius

Buvusi virtuvė

Virtuvė

Skydinė, ant sienos

Skydinė

Langelis

Langelis

Čia - įgriuvęs stogas

Stogas

Tualetai

Tualetai

Drėgmės pažeista patalpa

Drėgmė

Čia - vaistai, administracinėje sekcijoje

Vaistai

O čia - invalido vežimėlis, rūsyje

Invalido vežimėlis

Kolega sako - "nešiukšlinti"

Nešiukšlink

Vienoje iš komplekso patalpų buvo įrengta kino salė

Kino salė

Kėdžių vietos

Kėdžių vietos

Šešėlis

Šešėlis

Koridorius

Koridorius

Užkaltas išėjimas

Išėjimas

Už pagrindinio komplekso - daugiau smulkesnių statinių. Tarp jų yra didelis baseinas, dabar užverstas šiukšlėmis, persirengimo pastatukai moterims ir vyrams ir atvira scena pasirodymams.

Scena

Scena

Supuvę laipteliai iš arčiau

Laipteliai

O čia - prišnerkštas baseinas

Baseinas

Viena iš persirengimo patalpų

Persirengimo patalpa

Ant sienos

Persirengimo patalpa

Gyvenamieji komplekso pastatai - taip pat tuštauja. Iš išorės ir iš vidaus atrodo jie beveik vienodai - prišiukšlinti, vaiduokliškai tamsiais langais.

Gyvenamasis pastatas

Gyvenamasis pastatas

Tuščias foje, viduje

Foje

Sofa, palikta prie įėjimo

Sofa

Nulupta vidinė apdaila

Vidinė apdaila

Koridorius veda link gyvenamųjų kambarių

Koridorius

Ant žemės - nuluptos plytelės

Plytelės

Lentelės su kambarių pavadinimais

Pavadinimai

Užkaltas langas

Užkaltas langas

Kėdė, prie vonios kambario

Kėdė

Išplėšta skydinė

Skydinė

Dekoratyvinis židinys

Židinys

Laiptai veda į antrą pastato aukštą

Laiptai

Čia - dar daugiau išdaužytų patalpų

Kambarys

Kambarys ir dar vienas užkaltas langas

Kambarys

Plytelės, nuluptos nuo sienų

Plytelės

Nuo drėgmės nusilupę dažai

Dažai

Išpjauta skydinė

Skydinė

Sugrįžus į foje

Foje

Šiam kartui tiek. Man vietos aplankymas patiko - pasidariau naujų nuotraukų, sau užsidėjau pliusiuką. Ar verta lankyti ar ne - spręskite patys.

Facebook:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *