Sanatorija "Nemunas" po 7 metų


Praėjo 7 metai nuo to, kai pirmą kartą pamačiau kolegos reportažą apie žymiausią Druskininkų apleistą vietą. Tuomet UE dar buvau pradinukas, vaikštantis su kinietišku prožektoriumi už kelis dolerius ir žavėjausi ryškiomis ir nesusiliejusiomis Polububijaus bei Miesto vitrinos nuotraukomis iš keliančių šiurpulius vietų. Kaip vieną didžiausių savo didžiausių pravalų prisimenu viešbučio "Saulės žiedas" paieškas, kai pervažiavęs Vilnių skersai-išilgai nepastebėjau pastato 100 metrų atstumu nuo bendrabučio Saulėtekyje, kuriame kelis metus buvau gyvenęs. Čia, galima sakyti, nedidelis ekskursas į praeitį ir paskata kitiems, kuriems ne visada pavyksta surasti norimas vietas - nepasiduokite, viskam ateis savo laikas.

"Nemunas" bus ta vieta, kurią tiek metų ignoravau nepelnytai, pirmą kartą čia apsilankęs tik šiai vasarai įpusėjus. Deja, čia nesurasite sveikų patalpų - didelė dalis pastato išdaužyta iš prišnerkšta. 7-tame aukšte būta gaisro, vėliau čia ko tiktais nėra buvę - nuo baldų mėtymų iš balkonų iki policijos reidų, ko pasekoje visi pirmieji pastato aukštai mažai skiriasi nuo matytų Skrundoje. Bet pastato šarmas čia ne kiek išsilaikyme, kiek architektūroje - stovėdamas greta didžiulio, lenktos formos 12-os aukštų gremėzdo užkaltais langais, jautiesi netgi kažkiek nejaukiai - man kažkodėl prisiminė apleistas 16-aukštis iš Abchazijos RVSN sanatorijos. Tą įspūdį dar labiau stiprino drėgnas oras bei apsiniaukęs dangus.

Kadangi apie sanatoriją yra prirašyta labai daug, istorijos čia išsamiai nenagrinėsiu - galų gale, mums čia svarbiau atmosfera nei banalūs skaičiai. Paminėsiu tik tiek, kad sanatorija buvo uždaryta per krizę, 2007-tais, po daugelį metų trukusio neefektyvaus valdymo ir nuo to laiko nesėkmingai ieško naujo savininko. Deja, žinant gigantišką pastato dydį, greitu metu kažin ar jis atsiras ir šis vaiduoklis tamsiais langais toliau puoš išlaižytą Druskininkų centrą. Drąsesni miesto lankytojai turės gerą progą pasigrožėti Druskininkų miestu iš aukštai ir netgi pernakvoti viename iš kambarių, kaip darome mes savo užsienio kelionėse.

Pastatas pasitinka savo užkaltais langais

Pasivaikščiokime aplinkui

Nuostabi, netgi šiek tiek siureali architektūra

Vietomis ji atrodo gremėzdiškai ir šiek tiek baugiai

Baseinas

Viduje - išdaužyta aplinka

Pagrindinė laiptinė - gražiausias pastato elementas

Kiekvienas iš aukštų turi po foje su liftais

Į kiekvieną pusę nuo jo - koridoriai su numeriais

Kaip bebūtų keista, numeriai čia - sąlyginai neblogai išsilaikę

Tikrai neblogai, atsižvelgiant į tai, kad pastatą visi žino beveik dešimtmetį

Vietomis pasitaiko baldai

Panašu į masažo stalą

Į kai kuriuos kambarius jau pateko drėgmė

Žaliuoja gamta

Beveik visi numeriai čia paprasti, be jokios prabangos

Kiekvienas turi po atskirą tualetą su dušo kabina

Užtat vaizdai per langus - puikūs

Bendras balkonas

Kaip bebūtų keista, čia taipogi dar galima rasti autentikos

Originalios priešgaisrinės saugos taisyklės

Informacija apie pacientus

Kiekviename pastato šone yra po papildomą laiptinę

Aukštas ir to aukšto numeriai

Suradome "polikliniką"

Tablo su numeriais

Bet grįžkime į foje ir pagrindinę laiptinę

Ja galima užsilipti ant stogo

Iš čia atsiveria puikūs vaizdai

Štai tokie tie Druskininkai

Į kitą pusę - kažkokie griuvėsiai

Vaizdas iš terasos

Laiptinė

Štai tokia ta sanatorija

Prieš pasišalinant apžiūrėjome dar vieną tuščią pastatą, greta

Suradome įdomios konstrukcijos laiptinę

Sovietinis pano, pabaigai

Ačiū už dėmesį ir gerų švenčių!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Eva Shinoda parašė:

  Sveikas saunuoli. Tu darai apleistu pastatu foto. Tai kodel neikelus keliu googliniu nuotrauku ar siaip kokiu archyviniu foto kaip tas pastatas atrode kai jis pilnai funcionavo . Aciu tau taipat graziu svenciu ir idomiu kelioniu bei ispudziu.

 2. Laima parašė:

  Nu zinot mielieji,as siuo metu butent cia Druskininkuose,kiekviena diena praeinu pro si vaiduokly,ir kiekviena kart galvoju idomu kaip ten viduj,kodel jo nieks netvarko,ir gryzus radau sio pastato istorija,ir vidaus foto,aciu tam kas tai sugebejo padaryt

 3. svečias parašė:

  Jūs rašot apie apleistą sanatorijos pastatą ,''okuoacijos'' laikais ,kaip jūs vadinat,buvo gražus pastatas ,ir gydydėsi,ilsėjosi ne vienas Lietuvos žmogus.sakykit ,kas išdaužė ,ar ne išlaisvintoje nuo ''okupacijos''Lietuvos laikais.Jūs rašot okupantai,okupacija ,o kas būtų su žmonėmis ,kai būtų užėmę tikri vokečių nacistai,kažin ar Lietuva egzistuotu.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Apie okupaciją lyg ir niekur nerašiau, tačiau, jei jau apie tai prakalbom, tarp vokiečių nacistų ir sovietų komunistų pagal jų požiūrį į žmogų dėčiau lygybės ženklą.

  2. Kestas parašė:

   gal gyventume kaip dabar vokietyjoj zmones gyvena;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *