Bernotiškių koplyčia


Užbaigiant šio sezono dvarų ir kitų civilinių objektų seriją, parodysiu dar vieną vietą, kuri iš išorės atrodo daug įspūdingiau nei iš vidaus. Jei turite atliekamus 10 339 EUR, galite ją netgi nusipirkti - Ukmergės rajono savivaldybė išparduoda be šeimininkų likusį religinį turtą visiems, galintiems jį sutvarkyti, nepakeisdami memorialinės-sakralinės pastato paskirties. Kalbėsiu apie Bernotiškių koplyčią, kurios koordinates man atsiuntė vienas iš lankytojų ir kurio nuotraukos iš išorės mane tada stipriai suintrigavo. Deja, patekę į vidų pamatėme, kad viduje žiūrėti nėra ką.

2014 metų duomenimis, iš lietuviškos Wikipedia, "visas pastato vidaus tūris užgriozdintas senais rąstų ir lentų pastoliais". Būtent tokį vaizdą užtikome ir mes - neįmanoma iki galo nei apžiūrėti, nei nuotraukose perteikti tūrio, kai visa vidinė erdvė pristatyta rąstų ir medinių pagalių. Tačiau, koplyčios išorė ir masyvi apgriuvusi šventoriaus tvora - įspūdį palieka. Vaiduokliškoms fotosesijoms - pati tinkamiausia vieta.

Kodėl koplyčia dabar stovi viena, viduryje laukų? Anksčiau čia būta dvaro, vadinto Bernotiškių arba Šalkuvos vardais, iki Antrojo pasaulinio karo priklausiusio Kačinskams. Prie dvaro buvo keli ūkiniai pastatai ir ši koplyčia, statyta XIX a. pabaigoje, į kurią sekmadieniais ir per šventes traukdavo aplinkinių kaimelių gyventojai. 1941 metais, dvaro šeimininkus ištrėmus į Sibirą, dvaras atiteko tuometiniam kolūkiui ir vėliau buvo pilnai sugriautas. Išgyveno tik koplyčia, stovėjusi atokiau.

Koplyčia

Koplyčia

Iš kitos pusės

Koplyčia

Dekoracijos virš įėjimo

Dekoracijos

Iš šono

Koplyčia

Koplyčios šventorių juosia stačiakampio formos tvoros fragmentai su arkinėmis nišomis tvoros stulpuose ir su vartų vieta pietvakarių pusėje.

Šventoriaus tvora

Koplyčia

Vartų vieta

Koplyčia

Tvoros likučiai

Šventoriaus tvora

Vartų stulpas

Vartų stulpas

Kampas

Kampas

Stulpas su niša iš kitos pusės

Stulpas

Apleistos kapinaitės

Kapinaitės

Viduje - pastoliai ir nebaigta remonto atmosfera. Taip dar blogiau, nei būtų pilnai apleista - tada bent jau apleistą koplyčią būtų galima nuodugniai apžiūrėt. Dabar, kur pažiūrėsi - mediniai pastoliai, viskas iškasinėta ir vizualiai nepatrauklu.

Pastoliai viduje

Pastoliai

Apsidės arka

Apsidės arka

Apsidėje - medinis altorius

Altorius

Už jo

Altorius

O taip atrodo iš viršaus

Altorius

Egipto stiliaus piešiniai

Piešinys

Langas ir suoliukas

Langas ir suolas

Arka

Arka

Deja, į bokštelį jau nebeužlipsi

Bokštelis

Smėliu užverstas rūsys

Rūsys

Tai tiek iš išorės ir iš vidaus. Ar verta aplankyti - spręskit patys.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. pasiūlymas parašė:

    iš tiesų įdomi vieta. turiu jums pasiūlymą. ar nenorit užsukti į taip visų žinomą Parausių koplyčią esančią Vilkaviškio raj., Pilviškių kaime? Daugiau info apie ją - http://www.delfi.lt/gyvenimas/istorijos/buvusi-ka... ir šiaip norint daugiau reikia pasikuisti internete, žodžiu, sėkmės! laukiu daugiau jūsų nuotraukų iš aplankytų vietų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *