Jau daug metų įspūdingas apleistas kompleksas ant Barbakano kalno savo išdaužytais langais traukia tiek Vilniaus gyventojų, tiek miesto svečių akį. Atėjo laikas sudėlioti taškus ant "i" ir apie jį pakalbėti iš Urban Exploration rakurso. Bet pradžiai - šiek tiek istorijos.
Komplekso istorijoje galima išskirti keturis pagrindinius laikotarpius - Sanguškų (1640-1687m.), Misionierių (1687-1844m.), sumaišties (1844-1941m.) bei naująjį laikotarpį, kada pastatai buvo atiduoti ligoninei. Na, dabar dar galima išskirti penktąjį laikotarpį - tuštavimo, kai visas kompleksas buvo paliktas likimo valiai ir lankomas nebent tokie prašalaičių, kaip mes, bet apie viską - iš eilės. Pradėsime nuo pačių ištakų - Sanguškų laikotarpio.
Sanguškų laikotarpis (1640-1687m.)
Sanguškos (Sanguszko) – LDK didikų giminė, šešta pagal turtingumą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Ji buvo kildinama iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo sūnaus Teodoro (Fiodoro) bei pastarojo sūnaus Sanguškos. 1640 metais Vilniaus vyskupijos sufraganas (vyskupo padėjėjas) Jeronimas Sanguška (Hieronim Władysław Sanguszko) pietiniame Vilniaus pakraštyje ant kalvos pradėjo statyti rūmus ir suplanavo grandiozinį reprezentacinį parką su centrine parterine dalimi, sodais be tvenkiniais. Parko teritorija buvo tokia didelė, kad siekė Vilnelę iki pat 1952 metų, kai naujai nutiesta Maironio gatvė padalino parko teritoriją į dvi dalis. 1650 metais buvo baigti statyti triaukščiai renesanso stiliaus rūmai, pavadinti giminės vardu – Sanguškų. Bet naujais rūmais Jeronimas Sanguška ilgai pasidžiaugti nespėjo – po 5 metų, 1655-tais, paskirtas Smolensko vyskupu jis išvyko į Smolenską. Po jo mirties rūmai ir parkas atiteko vienuoliams bernardinams, kurie savo ruožtu jį perleido Radviloms.
Misionierių laikotarpis (1687-1844m.)
Pradžiai – pora žodžių apie tai, kas yra taip vadinami „misionieriai“. Misionierių ordinas (Congregatio missionis s. Vincentia Paulo) – katalikų vienuolių kunigų ordinas, įkurtas 1625 metais Paryžiuje, vienuolio šv. Vincento Pauliečio. Šios kongregacijos kunigų tikslas buvo skleisti ir tvirtinti katalikų tikėjimą, užsiimti sielovada ir labdara. Lietuvoje ir Lenkijoje misionieriai ypač pasižymėjo kaip švietėjai, nes jiems buvo pavesta steigti vyskupijų seminarijas ir joms vadovauti. Į Lietuvą jie pirmą kartą atvyko pakviesti Vilniaus vyskupo Aleksandro Katavičiaus (Aleksander Kotowicz), 1686 metais. Netrukus po pakvietimo Vilniaus vaivados žmona Kotryna Radvilienė dovanojo misionieriams minėtus Sanguškų rūmus ir parką, kartu su sodais ir tvenkiniais. Vieta, kur įsikūrė vienuoliai, buvo pavadinta Išganytojo kalnu. Šis pavadinimas naudojamas ir dabar.
Misionierių vienuolynas XVIII amžiuje - Jono Kuzminskio raižinys
1695 metais už gautas fundicijas misionieriai pradėjo statyti bažnyčią, kurios statybos užtruko net 35 metus. Darbams trukdė įvairios negandos – lėšų stygius, 1706-tų metų Vilniaus miesto gaisras, po poros metų – švedų invazija, dar vėliau – maro epidemija. Vėliau vienuolynas ėmė sparčiai plėstis - greta Sanguškų rūmų buvo pradėti statyti nauji masyvūs triaukščiai korpusai, kurie apjuosė bažnyčią iš šiaurinės pusės ir suformavo nedidelį uždarą kiemelį. Pietų pusėje, abipus bažnyčios fasado, buvo sumūryti du vienaaukščiai fligeliai – oficina ir ūkinis pastatas. 1750 metais buvo paaukštinti bažnyčios bokštai, pastatyti frontonai ir prieangis. Vienuolyne buvo atidaryta Vilniaus vyskupijos kunigų seminarija, beturčių ligoninė (špitolė), biblioteka, prieglaudos namai, kuriuose gyveno beturčiai senjorai ir pamestinukai vaikai, spaustuvė, parapinė mokykla ir auklėjamasis institutas kurčnebyliams.
Misionierių vienuolynas XVIII amžiuje - Zygmunt Vogel pav.
Sumaišties laikotarpis (1844-1941m.)
1844 metais caro įsakymu bažnyčia ir vienuolynas buvo uždaryti. Vienuolyno pastatai ir žemės valdos buvo atiduotos miesto valdžiai, bažnyčios inventorius – vyskupijos žiniai, vienuoliai išskirstyti po kitus vienuolynus. Vienuolyno patalpose veikė kareivinės, kalėjimas ir karo ligoninė. Šiuo laikotarpiu vienuolynas ir jo pastatai dažnai keitė paskirtį – nuo kalėjimo ir kareivinių iki psichiatrijos ligoninės, amatų mokyklos ir gimnazijos. Dalyje patalpų apsigyveno miestiečiai. 1919 metais buvo bandyta gaivinti vienuolyną – vėl pakviesti misionieriai, kuriems buvo gražinta dalis valdos, bet nesėkmingai. Iki 1940 metų patalpose veikė gimnazija.
Misionierių vienuolyno oficina - Jano Bulhako nuotr.
Oficina 1963 metais
Ligoninės ir saugyklos laikotarpis
1941 metais Misionierių bažnyčia su vienuolynu buvo uždaryti, o jų turtas - nacionalizuotas. Netrukus bažnyčioje buvo įrengta Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų saugykla, o likusios patalpos - atiteko Vilniaus miesto II-ąjai ligoninei. 1960 metais vienuolyno teritorijoje, prie Subačiaus gatvės, buvo pastatytas dviaukštis otorinolaringologinio ir oftalmologinio skyriaus pastatas. Čia buvo gydomi akių, ausų, nosies ir gerklės susirgimai.
Po nepriklausomybės Misionierių bažnyčia buvo perduota Vilniaus arkivyskupijos kurijai, tačiau, ja iki šiol laikinai naudojasi Lietuvos nacionalinis muziejus, dėl ko, patekti į bažnyčią dabar nėra galimybės. 2004 metais prasidėjo Misionierių ligoninės reformavimas ir iškeldinimas. Sekančiais metais ligoninės patalpas už 55 mln. litų nusipirko firmos „Corpmanagement“ vadovas Romanas Pipija, tačiau, pinigai už patalpas iki šiol nėra sumokėti.
Misionierių vienuolynas ir Sanguškų rūmai
Nepaisant to, kad vienuolynas daug metų stovi apleistas, jis - viena geriausiai išsilaikiusių ir gražiausių apleistų vietų Vilniaus mieste. To priežastis - rūmus ir vienuolyną prižiūrintis sargas, neleidžiantis į vidų pašalinių bei ant visų pirmo aukšto langų sudėtos grotos. Tiek rūmų, tiek vienuolyno patalpose nėra įrangos, tačiau, yra daugybė nuostabių skliautinių koridorių. O pasivaikščiojus per pagalbines patalpas bei rūsį galima rasti nemažai ligoninės atributikos.
Pradėsime nuo skliautuoto foje
Jame dar galima surasti baldų
Gražiausia dalis čia - skliautai
Nors kai kur dar galima surasti ligoninės atributikos
Pirmame aukšte - koridorius, supantis vidinį kiemą
Dar vienas
Perstatyta koridoriaus dalis
Celėse - nieko įdomaus
Čia buvo įrengti tualetai
Gražus kampinis kambarys pirmame aukšte
Laiptais galima užlipti į antrą aukštą
Antro aukšto koridorius - kiek šviesesnis
Dar daugiau celių
Dar vienas tualetas
Toks įdomus koridoriaus išplatėjimas
Laiptai į trečią aukštą
Trečio aukšto koridorius
Langas į vidinį kiemą
Kiemelis, beje, atrodo taip
Panašu kad ši patalpa buvo skirta deginimui. O gal traukos spintai?
Dar daugiau skliautų
O čia - pagrindinė laiptinė
Ja galima užlipti iki pačiame viršuje įrengtos aktų salės
Taip iš vidaus atrodo didysis rūmų langas
Gretimas kambarys atrodo taip
Iš jo galima išlipti į palėpę
Į ją per plyšius skverbiasi saulės šviesa
Išėjimas
Laiptine taipogi galima nusileisti ir į rūsį
Koridorius rūsyje atrodo taip
Dalis patalpų - celės
Mažesnė
Dalis - nauji koridoriai
O čia - senovinė dalis
Viskas užgriozdinta
Išėjimas į vidinį kiemelį
Iš vidinio kiemelio galima patekti į rūsius po Misionierių, arba dar kitaip - Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia. Į ją pačią, deja, patekti nepavyks, visi įėjimai iš apačios - užmūryti. Ne kartą bandėme ten patekti, tiek per visokias landas, tiek stogais, bet kol kas - nesėkmingai. Pats įdomiausias būdas buvo lipti prie jos prisišliejusiu šlaitiniu stogu, kaip matosi nuotraukoje, rizikuojant nuslysti žemyn ir nusisukti sprandą.
Lipimas stogais ir kolega, prie lango
O čia - nusileidimas į bažnyčios rūsius
Vos nusileidus pasitinka stelažai
Dujokaukės, kita civilinės gynybos įranga
Panašu kad čia būta civilinės gynybos sandėlio
Pėdų muliažai
Kolegos, atminčiai
Dalis rūsų - tuščia
Viskas išnešta ir išvalyta
Požemių deivė
Laiptai link užmūryto išėjimo į bažnyčią
Smulkesni koridoriai veda pro išlaužtas kriptas
Viena iš jų
Kopėčios, jų apžiūrėjimui
Grįžkime prie išėjimo
Prie gatvės prisišliejusiame, nedideliame vieno aukšto pastatuke anksčiau buvo įrengta oficina, vėliau - įsikūrusi ligoninės vaistinė. Dabar šioje patalpoje vienas menininkas įsirenginėja dirbtuves. Bet man pavyko ten padaryti keletą kadrų.
Oficina iš šalies
Koridoriukas, viduje
Įdomus momentas - stalčiukai saugoti receptams
Spintelės vaistams
Turėklai
Viskas tuštauja
Nors vietomis pasitaiko baldų likučių
Vaistų buteliukai
Pabaigai - raudonoji patalpa
Išganytojo kalno slėptuvė
Mažai kas žino, bet Išganytojo kalne yra įrengta slėptuvė. Vieną iš jos išėjimų galima pamatyti ir nelipant į teritorijos vidų - stogelis su metalinėmis durimis, apipieštas spalvotais "ornamentais" gerai matosi visiems Barbakano svečiams. Už užrakintų metalinių durų į kalno gilumą veda koridorius, kurio gale - hermetinės durys.
Vienas iš išėjimų - į Barbakaną
Kitas - į kalno viršų, prie Misionierių ligoninės
Nusileidimas į bunkerį iš kalno viršaus
Dabar bunkerio interjeras - sunaikintas, čia vieną vasarą veikusio klubo. Nors negalėčiau pasakyti, kad jis buvo vertas dėmesio - paprasta civilinės gynybos slėptuvė, metų metais naudota benamių, kaip laikini namai.
Pagrindinė patalpa
Stelažas
Išlaužyta pertvara
Koridorius link išėjimo į Barbakaną
Išvados
Šiandien prirašiau tiek teksto, kad išvadas, pasidarykite patys. Ir nepamirškit jomis pasidalinti komentaruose. Sėkmės!
Liuks postas, tokiame stiliuje, butent lankantis tokiose autentiskose vietose turetu vykti istorijos paskaitos/pamokos
Super ! patiko 🙂
Labai idomus reportazas, idomiausia, kad yra nemazai istorijos ir galima kazka naujo suzinoti 🙂
Va čia tai vienuolynas 🙂
Ačiū už puikų reportažą. Būtų smagu, jeigu autoriui kaip nors (būtų gerai - legaliai ;)) pavyktų padaryti nuotraukų iš bažnyčios vidaus.
prasau nepalaikykit manes baisia kapitaliste, bet man rodos negerai, kad tokie puikus skliautai palikti griuti ir karaliauti bomzams, tuo labiau mieste centre. Ka jus i tai, kad butu pradetas projektas bent daliai statiniu paversti gyvenamaisiais (kad ir bendrabucio tipo) butais ir sutvarkyta aplinka, o kriptos ir baznycia isluotos ir istinkuotos iki padorumo lygio ir atviros miestieciam dienos metu?
Nesuprantu, negi nera jokiu budu patekt i baznycia? Kas ten saugoma? Valstybes paslaptis, kad net girdejau irenginejant apsvietima teko alpinistus kviestis 🙁
Gal numanote, kieno palaikai tuose rusiuose galetu buti? Ligoniu?
jeigu čia bažnyčios nuosavybė, tai nenustebčiau jei dar vieną pijokyną kaip Kotrynos bažnyčios šventoriuj atidarytų, vis tiek mokesčių už nuomą mokėti nereikia, tokia jau yra labdaringa organizacija, o kad Vilniaus valdžia stengiasi kad centre nei vienos ligoninės neliktų, nes 'kapitalistams' reikia tik 'gyvenamųjų butų', jau džiaugiamės neatsidžiaugiam kad Jokūbo ir Pilypo uždarė. Baisu net pagalvoti kokią euroremontinę 'restauraciją' gausim kai atitinkamas 'projektas' bus palaimintas.
Siaubas iš tikrųjų, kaip niokojamas toks paveldas... Graudu žiūrėt..
Blemba...nesenai buvom ten,visus vitrazus jau sudauze degradai....kam toki grozi buvo naikinti? 🙁
Turiu klausima, tos hermetines durys vedancios i barbakano kalna niekaip neatsidaro?
panašu kad misionierių ligoninę griaus lauk su visais pamatais ir statys prabangią daugiabutinę dėžutę su dideliu požeminiu parkingu:D http://contestus.lt/?page=projektai&vaizdas=j... dabar gan intensyviai kasinėjama teritorija