Nežinomas skvotas


Ilgai galvojau, prie kokios kategorijos priskirti šį pastatą. Dėl naudojimo specifikos nebegali jo priskirsi prie klasikine prasme apleistų pastatų, bet ir pilnai naudojamu jo taip pat nepavadinsi. Dalis patalpų yra apleista, dalis - dalinai naudojama, o dalyje vaikšto žmonės ir verda gyvenimas. Taip, viduje yra įsikūręs, ko gero, vienintelis Vilniuje veikiantis skvotas.

Nors internete apie pastatą yra daug medžiagos, istorijos nepasakosiu saugumo sumetimais - nenoriu, kad nuotraukose matomus darbus pradėtų tampyti visokio plauko vandalai. Galiu tik pasakyti, kad pastatas buvo statytas XVI amžiuje, rekonstruotas tris kartus – XVII amžiaus viduryje, XVIII amžiaus pabaigoje ir XIX amžiaus viduryje. Ir nors 2005 metais pastatas buvo įtrauktas į valstybės saugumų pastatų registrą, dabar jis stovi jau ganėtinai apgriuvęs – dešiniąjame sparne nėra stogo, mediniai laiptai iškrypę ir sulūžę, langai – išdaužyti.

Taigi, pastato dešinysis sparnas – avarinės būklės. Iš nuotraukų bus galima matyti, kad jame nėra stogo, vidinės atramos - visiškai sulūžusios. Kadangi visos durys į tą pusę yra užrakintos, pasivaikščiojau tik rūsyje, kuriame pristatyta statinių, pripildytų neaiškios paskirties smirdančia chemine medžiaga. Centrinėje dalyje – dirbtuvės, į kurias skvoto gyventojai kartkartėmis užsuka. Kairioji pastato dalis – gyvenama ir naudojama.

Pastato fasadas

Fasadas

Užėjus - nedidelis foje

Foje

Spintelė, jame

Spintelė

Laiptai į antrą aukštą

Laiptai
Antrame aukšte - daugiau patalpų

Rakandai

Naudojamos dirbtuvės

Dirbtuvės

Ant stalo

Dirbtuvės

Nuotraukomis apklijuota siena

Apklijuota siena

Čia yra visko - nuotraukų, piešinių

Siena

Kai kurie žmonės - iš legendinio "Suokalbio"

Nuotraukos

Visur, kur bepažiūrėsi - kažkokie darbai

Palangė

Eskizai

Eskizai

Piešiniai

Piešiniai

Verpimo ratelis

Verpimas

Čia matosi visa stogo būklė - sijos prapuvo tiek, kad neišlaiko apkrovos. Sprendimas - paremti sulūžusias sijas, kad stogas neįgriūtų.

Stogo būklė

Įgriuvęs stogas

Kopėčios į palėpę

Kopėčios

Dar viena patalpa

Dar viena patalpa

Aš vartoju

Vartojimas

Paveikslai

Paveikslas

Dar vienas

Dar vienas paveikslas

Sena krosnis

Sena krosnis

"Direktoriaus" kabinetas

Kabinetas

Senovinė spinta

Senovinė spinta

Galiausiai - klausimas, ar verta eiti? Greičiau taip, nei ne. Bet spręsti jums.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. v.pavardenis parašė:

  pasinaudojant google ir microsoft šiuo metu teikiamomis žemėlapių ir palydovinių fotografijų paslaugomis, Vilniaus senamiestyje surasti pastatą pagal nuotrauką — kelių minučių darbas. juolab, kai pastatas turi išskirtinę žymę — įlūžusį stogą

 2. kept parašė:

  Pirmos nuotraukos palyginimui. Tikiuosi, kad vaizdas matysis.
  J. Bułhakas, 1916 m.
  <img src="http://oi47.tinypic.com/oh361h.jpg&quot; alt="1916">

 3. Masha parašė:

  Paziurejusi i pirma nuotrauka iskart supratau kur jis ira. Man kaskodel jis panasus labiau i menininko dirbtuve, o ne i skvota. Noriu paklausti: o pro kur galima patekti i ji ir kada ten geriau eiti?

 4. kept parašė:

  Kadangi nesinori skvoto gyventojams užkrauti problemų maišą ant galvos, nuslėpsiu visas detales, kurios padėtų jį surasti. Tiesa, pastato fasadą parodysiu, kad pademonstruoti, kaip saugomas mūsų valstybės istorinis paveldas.

  Paskutiniam sakiny jaučiasi kaltinimas valstybei (nors gal tik man). Bet juk iš tiesų, paveldą privalo saugoti jo savininkas ir tas pats skvoteris. Bet kaip žinia, viskas stengiamasi versti valstybei (kaip sovietmečiu), bet visi pamirštam, kad ta valstybė esame mes patys.

 5. edita parašė:

  Įdomiai skaitosi: "Ar verta eiti? Tikrai verta. Bet nelyskit ten ir netrukdykit". O nuotraukos juk subjektyvus dalykas 🙂

 6. Maxas parašė:

  radau per 5 minutes 🙂

 7. Horizontalinija parašė:

  pabandykite grizti ten uz poros menesiu, tikru tikriausiai kad ten jau nebus tos sielos, kuri dabar ten kuria...

 8. kept parašė:

  Na va, laiku užsukot – per žinias mačiau, kad pastatas sudegė. Gaila.

  1. vaa parašė:

   tikrai sudege? kaltinciau sita veikeja, kad paviesino foto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *