Paskutinės kelionės į Rygą metu trumpam užsukome į Panevėžio "Ekraną" - vieną žymiausių ne tik Panevėžio, bet ir Lietuvos gamyklų, kadaise tiekusią produkciją į visas Sąjungos bei komunistinio bloko šalis. Ir nors pagal planą "Ekranui" turėjome skirti ne daugiau valandos (Rygoje laukė daug įdomesnės vietos), užtrukome bent kelis kartus ilgiau - gerose apleistose vietose laikas kartais bėga labai greitai.
Nors "Ekranas" yra laikomas viena žymiausių Lietuvos gamyklų, informacijos internete apie ją kaip niekada mažai. Praleidęs kelias valandas internete apie sovietinį gamyklos laikotarpį nesuradau praktiškai nieko - nei informacijos, nei nuotraukų, tik kažkokius gandus. Rusiškoji interneto dalis, dažnai daug informatyvesnė, nei lietuviška, šį kartą taip pat nieko konkretaus pasakyti negalėjo, išskyrus kai kuriuos gamyklos sovietmečiu registruotus patentus, iš kurių dabar jokios naudos. Žodžiu, bus tik istorijos nuotrupos.
Atnaujinta 2024.05.08 - pavaikščiojęs po bibliotekas radau keletą Panevėžio Ekrano nuotraukų, kuriomis skubu su jumis pasidalinti. Čia bus iš žurnalo "Švyturys" 1970-tų metų, numeris 6-tas bei 1985-tų metų numeris 2-tras.
Kelios nuotraukos
Taigi, scenarijus čia klasikinis. Gamykla buvo įkurta 1962 metais, per Sovietų Sąjungos industrializacijos bumą. Po gero dešimtmečio, 1978 joje buvo pradėti gaminti spalvoto vaizdo kineskopai - pagrindinė "Ekrano" produkcija. Nuo to laiko kineskopai buvo sparčiai eksportuojami į užsienį, todėl dabar jų galima surasti praktiškai visose buvusio komunistų bloko šalyse iki kol 2004 metais "Ekraną" pradėjo iš rinkos stumti pigesni ir efektyvesni skystųjų kristalų ekranai. Techniškai atsilikę kineskopai nebegalėjo išlaikyti konkurencijos su naujomis technologijomis. 2006 metais "Ekranui" buvo paskelbta bankroto byla.
Dabar gamyklos viduje vaikšto visi, kas netingi. Dalis cechų jau sulyginta su žeme, kita dalis - ištuštėjusi ir pamažu ruošiama griovimui. Nemaža įmonės dalis - išnuomuota įvairiausiom įmonėms: gamybai, sandėliams, autoservisams. Pradėsime pasivaikščiojimą nuo didelio apleisto cecho, greičiausiai, stiklo detalių gamybos.
Cecho administracinėje dalyje - kabinetai
Juose - ant žemės išmėtyti brėžiniai
Patvirtina 2000-jų metų spalio 25-tą dieną
Iš koridoriaus galima išeiti į cechą. Jis visiškai tuščias, bet gabaritai ir krentanti šviesa padaro jį visai fotogenišku. Cechas pamažu ardomas - nežiūrint po kojomis galima nukristi žemyn ir rimtai susižaloti.
Tuščias cechas
Cechas iš kitos pusės
Nuardytos grindys
Įdomiai atrodo - kolonos
Nusileidus žemiau
Čia - didžiulis pirmo aukšto cechas
Cecho pabaigoje - įdomiai atrodančios plytinės kolonos. Dalį jų jau matėme iš antro aukšto, per nuardytas grindis. Tikriausiai, čia buvo krosnys, naudojamos gamyboje. Nors tą patvirtinti arba paneigti galėtų nebent gamykloje dirbęs žmogus.
Krosnies vieta
Labai gražios lubų konstrukcijos
Paėjus kairiau - dar daugiau patalpų
Išdaužyti operatoriaus kambario langai
Greta - gražiai krentanti šviesa
Vienoje iš šoninių patalpų - sandėlys. Dabar jau sunku pasakyti, kas buvo paduodama per tą mažą kasos langelį.
Prieiga prie sandėlio
O čia - įėjimas
Sandėlio langelis ir kolegė
Nedidelė kartoteka - viduje
Nors patalpų pastate yra daug, visos jos labai panašios
Vienoje iš patalpų - maisto produktų šaldytuvas
Kabanti lentelė, greta
Krovininis liftas
Didelė kaitiminė lempa
Dar viename kambaryje - kažkas panašaus į laboratoriją. Visur pilna kolbų, mėgintuvėlių, visokių menzūrų bei panašios cheminės įrangos.
Kolbos ir mėgintuvėliai
Cheminiai reagentai, ant lentynos
O čia - dar vienas sandėlys
"Dėkojame, kad nerūkote" - visiems rūkoriams dedikuota
Visi stelažai čia - su pavadinimais
Lentynos pavadinimas, iš arčiau
Laiptai į antrą aukštą
Arba taip
Link kamino veda plytinė tunelių sistema. Tiesa, į patį kaminą praėjimas uždarytas, bet tuneliai, primenantys Vilniaus senamiesčio kolektorių, įspūdį paliko teigiamą.
Plytinis tunelis
Už metalinių durelių - kaminas
Viena didžiausių cecho sekcijų skirta darbuotojų spintelėms, kurių čia begalės. Bevaikštant labirintuose tarp jų, mačiau spinteles su numeriukais virš 700 - galima įsivaizduoti, kiek darbininkų čia dirbdavo anksčiau.
Spintelės čia - ant kiekvieno kampo
Viskas išlupinėta
Numeriukas 439 - tikrai ne pats didžiausias skaičius
Kolega prie spintelių
Nuotraukų albumas, vienoje iš jų
Kambarys su baldais, netoli
Pagrindinis cecho įėjimas yra išpuoštas gražiai sudėtomis plytelėmis, klasikiniais sovietmečio motyvais. O gal čia buvo rekonstruota nepriklausomoje Lietuvoje?
Įėjimas į cechą
Žiūrint į lauko pusę
Gražus ornamentas ant sienos
Išėjus iš cecho patraukėme prie didžiulių betono (o gal ir ne betono) maišytuvų. Ant maišytuvų viršaus įrengtos platformos galima patekti dvejopai - kopetėlėmis, arba liftu. Dar niekada nebuvau matęs lifto tokiose vietose. Nejaugi kažkas buvo susimąstęs apie darbininkų patogumą?
Maišytuvų viduje
Liftas - kaip gyvenamuosiuose namuose
Liftas pakyla iki pačio platformos viršaus
Iš arčiau
Platforma - pagriuvusi, bet dar tinkama vaikščioti
Nuo jos atsiveria nebloga panorama į gamyklos teritoriją. Iš karto matosi, kokia gamyklos dalis yra naudojama, o kuri - apleista.
Naudojami cechai
Į kitą pusę
Šiek tiek pasibuvę viršuje išbandėme ten paliktą sovietų pramoninį gesintuvą. Jis, pasirodo, veikia dar visai gerai - srovė rovė iš rankų gesintuvo žarną.
Gesintuvas
Nusileidę žemyn patraukėme prie paskutinio "Ekrano" objekto - nedidelio cecho, pilnai paruošto griovimui. Viduje - visiškai tuščia, beliko tik darbuotojų spintelės ir nuobodūs kabinetai.
Katilinės kaminas, pakeliui
Cecho viduje
Viena pusė - jau nugriauta
Moterų drabužinė
Data ant vienos iš spintelių
Matosi naudojama dalis
Kituose cecho aukštuose - taip pat nieko įdomaus
Dujokaukės ir dokumentai, ant žemės
Nuotrauka iš darbuotojų laisvalaikio
Darbuotojos kortelė
Tunelis link naudojamų patalpų
Tai tiek iš pasivaikščiojimo po "Ekraną". Atvirai pasakius, specialiai dėl jo važiuoti į Panevėžį nelabai verta - liko tik tuščios patalpos ir šiukšlių pilnos darbuotojų spintelės. Nebent užsukti pakeliui, kaip kad darėme mes. O mūsų laukė dvi dienos Rygoje - Radiotechnika ir daug kitų įdomybių. Iki kitų kartų!
Slėptuvę jau sugriovė, ar ta dalis saugoma, kad neapsilankėte?
Neturėjome laiko patikrinti. Bet ji iš pirmo žvilgsnio atrodo naudojama.
Slėptuvė saugoma, ieškojau įejimo pats. Manau yra galimybė patekti per ventiliacijos angą, nes kažkokios dureles galima atidaryt, bet reikia kastuvo. Nors kam ir bandyt, įsijungs signalizacija ir į dausas lėkti beliks.
Vou! Labai geros nuotraukos, nesitikėjau, kad galima ten tiek apeiti. Aš bijodamas apsaugos ėjau pakampiais, atsargiai vaikščiojau nenorėdamas sukelti triukšmo, bet kaip matau, galima drąsiai vaikščioti 😀
Jooo, Ekranas... Mano senelis ten dirbo, beveik iki bankroto paskelbimo. As is Panevezio, uzauges su gamyklos vaizdu. Net atsimenu kai dege administracines patalpos kazkada 2004-2006. Is mano buto visa diena matesi didziule juodu dumu kolona.
like jusu puslapis 🙂
kiek laiko užima parašyti tokį straipsnį?
Atidaviau 35m pamainom dirbdamas uz kapeikas,Žvibo mafija davedė iki tokio stovio!
Maniškiai irgi ten dirbo; jei domina istorijos, visada galima paklausti bet kurio ne per gudriausiai atrodančio ir nebejauno panevėžiečio, tikrai papasakos, nes jų ten vienu metu ardavo kokie 5000 :D. Gal netgi prisipažins, kas vyrų tūlike sienas š tepliodavo... Nesitikėjau, kad taip palyginus padoriai atrodys dar, ar kad kažkas imsis tvarkyt, įdomiai...
Panaši plytinė tunelių sistema buvo ir Kuro aparatūros liejimo ceche bet dabar jau didžioji dalis nugriauta arba užversta šiukšlėm.
Neitiketina, buvau po visa, dar pilnu pajegumu veikiancia. gamykla, ekskursijoj kokiais 2004-2005 metais Net sunku patiketi kaip per maziau nei 9 metus taip sunaikint imanoma, as priblokstas :O
Super, ačiū už reportažą.
viso sito nebera nugriove
Ar dar galima ten patekti?
Taip pat ir as siek tiek pradedu tokia veikla. Tik, kol studijuiju, nera laiko gana daznai tyrineti.
Hello. What is the adress of this place ?