Trikotažo atelje "Rožė" - paminklas butaforijai


Rašydamas straipsnį - truputį в ахуе, kaip sako rusai - norom nenorom prisiminiau rusų blogerį Zyalt, lankiusį mūsų miestą prieš metus ir tuomet pažėrusį krūvą kritikos Vilniaus miesto savivaldybei. Labiausiai jam užkliuvo pakrypusios medinės Šanchajaus trobelės ir suardyti šaligatviai Vilniaus centre, kurių savivaldybė metų metus nesusigriebia sutvarkyti. Ir nors bendrai jo straipsnis objektyvumu nepasižymėjo - na sunkiai sekėsi Zyalt'ui atleisti pabėgimą į Europą, viena pastaba buvo velniškai teisinga - dažnam Vilniaus NT savininkui giliai px, kas darosi pastato viduje. Svarbu, kad būtų išblizgintas fasadas.

Žymiausias tokio pofigizmo pavyzdys - Profsąjungų rūmai, kuriuose visas išdegęs kairys sparnas yra paslėptas už butaforinių sienų, ant kurių net stogo jau kažkelinti metai nebėra - visiems tai dzin, svarbu, kad iš šalies to niekas nemato. Žodžiu, šiandienos straipsnis - apie ją, pigią provincialią butaforiją, kylančią iš nepilnavertiškumo komplekso ir tingumo, priverčiančią susirinkti kojines ir mėnesį neplautus indus tik prieš ateinant svečiams.

Kalbėdami neapsieisime be šviežio ir niekur dar neviešinto pavyzdžio - buvusios trikotažo atelje "Rožė", esančio ne kaži kur, o pačiame Gedimino prospekte, už poros namų nuo Seimo ir Nepriklausomybės aikštės. Vieta savaime nėra nei graži nei kažkuom įdomi - paprastas XIX a. namas, gerai išdubasintas sovietmečiu, per kurį visiems kultūrinis paveldas, kabutėse, buvo "ypač svarbus". Ar patikėtumėte, kad už šių gražių ir blizgančių vitrinų gyvena benamiai ir nėra kur kojos, atsiprašant, neįlipant į šūdą, pastatyti? Žiūrėkit, kaip viskas gražiai padaryta. Atrodo, kad čia įsikūrusi prabangi parduotuvė, ar ne?

Atseit, prabangi parduotuvė

Parduotuvė

Balkonas

Balkonas

Pastato vitrinos - gražu

Vitrinos

O už šių vitrinų - išdaužytos grindys ir benamių šūdai

Šiukšlynas

Kaip gali šiedu pasauliai sugyventi?

Įėjimas

Jei kas nesupratote - savininkai į didelius pirmo aukšto langus sudėjo baltas butaforinės spintas, su įvestu elektros apšvietimu. Atseit čia niekas neapleista, o tik parduotuvė ne darbo metu. Vitrinose sustatytos dekoratyvinės lempos puikiai kontrastuoja su šiukšlynu viduje.

Vitrinos iš vidaus

Vitrinos iš vidaus

Štai toks vaizdelis už jų

Pirmas aukštas

Dalyje pastato dabar gyvena bomžai. O jie, kaip žinia, kur gyvena, ten ir šika. Kažkaip abejoju, kad vilniečiai, vaikščiodami tiesiai po jų langais, žino apie šią artimą ir šiltą kaimynystę.

Benamių kambariukas

Benamiai

Batai - išparduoti

Benamių kambarys

Per langus matosi blizgantys Gedimino prospekto namai

Gedimino prospekto langai

Šioje laiptinėje, kaip ir visame pastate - prišikta ant kiekvieno kampo. Kartais net nėra kur kojos pastatyti, nenorint pataikyti į miną tenka vaikščioti kampais.

Pridergta laiptinė

Laiptinė

Kitos patalpos - tuščios

Patalpos

Antrame aukšte

Antras aukštas

Priestato paskutiniame aukšte - pridergta labiausiai. Vasarą, pastatui pakaitus nuo saulės, kvapelis pasidaro ne kaži koks - nosį turi sukti net lauke. Tame pačiame aukšte galima rasti sovietinį įstatymų rinkinį, dalis kurio tebestovi ant palangės.

Sovietmečio įstatymų rinkinys

Rinkinys

Palangė ir Swedbank, lauke

Knygos

Viename iš aukštų - pilna moteriškų petukų

Petukai

Čia buvo trikotažo atelje Rožė

Atelje Rožė

Sovietinis atspaudas

Antspaudas

Ir pats balkonas, su gražiu vaizdu

Prospektas link Seimo

Pačiame viršuje - įkaitusi palėpė

Palėpė

Lenta siūlų špūlėms sukabinti, prie stoglangio

Siūlų špūlė

Rūsyje - ne ką įdomiau. Į vieną jo kambarį dabar sunešti visi išlikę baldai. Jame galima surasti ir daugybę plastmasinių pakabų, išlikusių nuo kažkurios čia veikusios parduotuvės.

Rūsys

Rūsys

Sandėliukas

Sandėliukas

Į kampą sukrautos spintelės

Spintelės

Išėjus į lauką ir tebekrapštant pakaušį, truputį в ахуе nuo pamatyto vaizdo, belieka tik dar kartą pasidžiaugti gražiom ir blizgančiom vitrinom. Tokie vaizdai ir modeliai, atsižvelgiant į aplinkybes, prie jų puikiausiai tinka.

Blizgančios vitrinos

Vitrinos

Tigrinė katitė

Vitrina

Ir dar viena

Katitė

Norintiems daugiau romantikos

Romantika

Štai toks tas neturistinis Vilnius, pasislėpęs už blizgančių fasadų. Išvadas, manau, pasidarysite patys. Iki kitų kartų!

Facebook:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *