Žalgirio irklavimo bazė


Šiandien pakalbėsime apie dar vieną vieną apleistą vietą iš Trakų, visiems vietiniams gyventojams labai gerai žinomą. Kalbėsime apie XX a. 8-ojo dešimtmečio viduryje pastatytą ir jau kelis dešimtmečius apleistą Trakų "Žalgirio" irklavimo sporto bazę (arch. Nijolė Milčiūnienė, projektas – 1974 m.), vienu metu žiniasklaidoje gavusią didelį viešumą. Norint išsiaiškinti visus skandalus ir intrigas, kuriomis ji tada buvo apipinta, reikėtų atskiro ir kruopštaus nagrinėjimo. Bet mums jos istorija ne tiek svarbi, kiek architektūra.

Trakų "Žalgirio" irklavimo bazė savo architektūrine išraiška ir urbanistiniu komponavimu yra labai įdomus sovietmečio architektūros Lietuvoje pavyzdys, puikiai reprezentuojantis to laikmečio kryptis, madas ir vertybes. Teritorijoje yra keli pagalbiniai pastatai, finišo bokštelis ir dideli sovietinio modernizmo stiliaus gyvenamieji namai sportininkams, su išraiškingomis ir ekspresyviomis nuožulnių tūrių proporcijomis ir elingais, įrengtais pirmuose aukštuose. Dėl savo unikalių formų, šie pastatai lengvai įsilieja į Trakų ežeryno gamtinę aplinką. Į ją taip pat gražiai įsikomponuoja greta esantis, XX a. pradžioje statytas senasis Trakų jachtklubas, išlaikydamas pusiasalio estetinį vientisumą.

Irklavimo bazė 1986 m.

Teritorija

Senasis Trakų jachtklubas, 1939 metai

Jau daug metų kalbama, kad griūvantį pastatų kompleksą reikėtų tvarkyti. Pasiūlymų dėl teritorijos būta daug - pradedant poilsiaviete, baigiant prabangiais apartamentais. Deja, darbų čia artimiausiu metu nenusimato, apleistą teritoriją dabar lanko tik benamiai, čia kūrenantys laužus ir vietinis jaunimas.

Irklavimo bazės teritorija

Irklavimo bazės teritorija

Tualetas, prie įvažiavimo

Persirengimo kabinos

Gyvenamasis namas

Gyvenamasis namas

Irklavimo bazės gyvenamieji namai - stilingi ir išraiškingi, su pirmuose aukštuose įrengtais elingais. Juose buvo saugomos kanojos, baidarės ir kita plaukimo įranga, naudojama varžybose.

Gyvenamasis namas iš arčiau

Gyvenamasis namas

Antro aukšto terasa

Terasa

Kitu kampu

Terasa

Po terasa galima pasislėpti nuo lietaus

Terasa

Išėjimas iš kitos namelio pusės

Išėjimas

Laiptai į gyvenamąsias patalpas

Laiptai

Tiesiai

Laiptai

Sulūžę turėklai, vietomis

Turėklas

Fone - langeliai

Turėklas

Pagalbinės patalpos, už jų

Pagalbinės patalpos

Gyvenamoje dalyje nebeliko nieko įdomaus, išskyrus gerą vaizdą į Trakų pilį. Akivaizdu - vieta irklavimo bazei buvo parinkta labai gerai.

Gyvenamųjų patalpų viduje

Patalpos

Puikus vaizdas į Trakų pilį

Vaizdas

Išėjimas į terasą

Terasa

Užrašas

Užrašas

Kaminas

Kaminas

Pramintas sniege takelis veda link buvusio jachtklubo ir finišo bokštelio. Jachtklubas, statytas XX a. pradžioje, į irklavimo bazę buvo įkomponuotas vėliau.

Takas link jachtklubo

Link jachtklubo

Jachtklubas iš arčiau

Jachtklubas

Masyvios įėjimo kolonos

Kolonos

Pastoliai ir užkalti langai, iš kitos pusės

Pastoliai

Dar vienas įėjimas

Įėjimas

Užkalti langai

Kelmas ir langai

Jachtklubo viduje - tuščios, bet bent jau neprišiukšlintos patalpos. Įrengta signalizacija ir operatyviai užkalami langai apsunkina patekimą į vidų visokio plauko vandalams.

Trečias aukštas - palėpė

Palėpė

Palėpės langas

Langas

Laiptai į apačią

Laiptai

Antrame aukšte - dar kelios tuščios patalpos

Koridorius

Užkalta antro aukšto patalpa

Patalpa

Nusileidimas į apačią, link pagrindinių durų

Link įėjimo

Turėklas

Turėklas

Šalia užkalto jachtklubo - buvęs finišo bokštelis. Čia pasibaigdavo kadaise palei irklavimą bazę nutiesta trąsa.

Prie bokštelio

Prie bokštelio

Bokštelis, visame gražume

Bokštelis

Užlipus į viršų atsiveria neblogas vaizdas į irklavimo bazę ir Trakų pilį

Bokštelio viršuje

Irklavimo bazė ir prieplauka

Irklavimo bazė

Jachtklubas

Jachtklubas

Irklavimo bazė, nusileidus

Irklavimo bazė

Nors bazė visiškai suniokota, autentikos jokios nėra, į ją užsukti verta vien dėl gražios vietos ir įdomios namelių architektūros.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Antanas parašė:

  Daug metų bendrauju su irklavimu. Man teko šioje bazėje ir dalyvauti varžybose, ir gyventi šios bazė skambariuose varžybų ir sportinių stovyklų metu ir žiemą ir vasarą. Net finišo bokštelyje teko komentuoti irklavimo varžybas. Vis norėjosi savo akimis pamatyti šią nuostabiai gražią ir jaukią tų laikų irklavimo bazę. Ką aš pamačiau 2016m. vasarą ten nuvykęs, tai baisu. Aš negalėjau patikėti, kad šitaip galima pasielgti su tokia baze. Net širdį suspaudė iš skausmo. Tada supratau, kad irklavimas tikrai labai "mylimas ir gerbiamas" mūsų valstybėje. O tokie sporto funkcionieriai buvo ir yra mūsų gerbiamos sporto šakos žmonės. Ir toliau jie pasakoja pasakas kaip jie myli irklavimą. O kur dar Birštono Olimpinė bazė, Prienų irklavimo bazė ir kitos. Tik prisiminimai liko. Labai gaila.

  1. Gražvilė B. J. parašė:

   Visiškai su jumis sutinku. Taip pat jaunystėje irklavau, čia buvo praleistos vasaros sporto stovyklos, varžybos. Gyvendavome senajame name, kambariuose. Vaikinai, kai netilpdavo gyveno didelėse karinio tipo palapinėse, greta jachtklubo.
   Finišo tiltelis, stebėjimo suoleliai ir naujai pastatyta bazė - viskas suniokota. Tarsi nepataikė į laiką tas naujasis statinys. O iš tikro, valdininkai, funkcionieriai netausojo, neišsaugojo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *