Abromiškių dvaras


Anot informacijos internete, Abromiškių dvarą 1571 m. pastatė Abrahamas Poniatovskis, nuo kurio vardo ir yra kildinamas miestelio pavadinimas. Mirus jo žmonai Onai Gryniūtei-Poniatovskienei dvaras buvo parduotas Trakų tijūnui Bychovcui, vėliau - prancūzų kilmės didikams de Raesams, kuriems čia įsikūrus, dvaras suklestėjo - senieji rūmai buvo rekonstruoti klasicizmo stiliumi, atsirado tveninys, prie dvaro buvo įvestas didžiulis sodas bei bitynas. Vasarą dvare vykdavo aktyvus kultūrinis gyvenimas – buvo rengiami literatūriniai vakarai, vaidinimai, pokyliai. Pasakojama, kad 1812 m. birželio 27 d., pakeliui į Vilnių, Abromiškių dvare nakvojo Napoleonas. 1860 m. Kazimierai de Raes ištekėjus už grafo Pranciškaus Pliaterio, Abromiškės atiteko Pliateriams, kurie dvarą valdė iki 1937 m. Jie gerokai rekonstravo Raesų pastatytus medinius rūmus, pristatydami du triaukščius mūrinius flygelius.

Nuo 1951 m. metų dvare veikė Vievio ligoninė, vėliau – paštas, felčerinis punktas, biblioteka, menininkų dirbtuvės, parduotuvė. 1977 m. Abromiškėse buvo įkurta Elektrėnų šiluminės elektrinės sanatorija – profilaktoriumas, o 1980 m. – Širdies ir kraujagyslių sistemos fiziologijos ir patalogijos instituto Elektrėnų klinika. Vėliau dvaras ėjo iš rankų į rankas. Dvaras priklausė ir žurnalistui, politikui, Virginijui Martišauskui, televizijos laidų vedėjai Editai Mildažytei. 2012 metais, dvarui beveik galutinai sugriuvus, situacija pasikeitė iš esmės. Naujas dvaro savininkas, kompanija "Galvės investicijos" pradėjo dvaro ir dvaro parko rekonstrukcijos darbus. Pagal planą, dvaras turėtų būti atidarytas 2014-2015 metais, kaip svečių namai su keliomis reprezentacinėmis salėmis. Renovuotame dvaro parke galėtų vykti įvairūs visuomeniniai renginiai.

Dvaras dabar

Fasadas

Parke - kertami medžiai

Parkas

Dvaras aktyviai restauruojamas - prie mūrinės jo dalies stovi pastoliai, medinės dalies stogas jau beveik sutvarkytas.

Pastoliai

Pastoliai

Fasado kolonų apačios - su papuošimais

Dekoracijos

Vietinių "pupyčių" plakatas

Pupytės

Pradėkime nuo rūsio, pilno statybinių rakandų

Įėjimas

Kolona ir statybinės priemonės

Rūsys

Akmenys, įkomponuoti tarp plytų

Akmenys ir plytos

Formuojamos rūsio lubos

Lubos

Arba taip

Rūsio lubos

Dar viena patalpa

Patalpa

Kolona

Kolona

Improvizuotomis kopėčiomis galima pakilti į pirmą aukštą

Pakilimas

Čia viskas atrodo taip

Langas

Patalpos - faktiškai statomos iš naujo

Viduje

Perdangos, sijos - viskas sudėta naujai

Statybos

Kitu kampu

Naujas stogas

Kambarys

Patalpa

Daugiau užkaltų langų

Užkalti langai

Visur prikrauta lentų ir kitų statybinių medžiagų

Sukrautos lentos

Palėpė

Palėpė

Kitu kampu

Palėpė

Tai tiek. Nors eiti į vidų neverta, galiu tik pasidžiaugti, kad šis dvaras pradėtas tvarkyti. Iki kitų kartų ir sėkmės!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. abromiskiudvaras parašė:

  Manau po statybų teritoriją, be jų savininkų žinios vaikščioti griežtai draudžiama. Be šalmų, be apsauginių priemonių - tai mažų mažiausiai pavojinga.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Iš teisinės pusės - šiuo metu dvaras yra įtrauktas į valstybės saugomų pastatų registrą ir jo koordinatės viešai skelbiamos VšĮ Socialinės ir ekonominės plėtros centro ES remiamo projekto " target="_blank"> " target="_blank">http://www.musupaveldas.lt tinklapyje. Valstybės saugomų pastatų registro paskirtis - cituoju: "sudaryti sąlygas dabarties ir ateities kartoms nekilnojamąjį kultūros paveldą pažinti, lankyti ir juo naudotis". Remiantis šiuo straipsniu yra palikta teisė lankytis dvaro teritorijoje ir pačiame dvare. Ypač kai teritorija nėra aptverta ir nėra jokių įspėjamųjų ženklų.
   Iš žmogiškosios pusės - ar labai skauda dėl to, kad kažkas viduje fotoreportažą padarė? Mano patirtis rodo, kad oficialiai prašyti leidimo yra tik tuščias laiko gaišimas - iš paskutinių gal 20 prašymų man teikėsi atsakyti tik vienas. Ir pavojaus objekte beveik jokio nėra, jei darai viską su galva. Galų gale - esame suaugę žmonės, suvokiame riziką ir prisiimame atsakomybę už savo veiksmus patys.

  2. Antanas parašė:

   Aciu uz gerus zodzius.
   O kritika -ji visada gerai,gal but tik informacijos trukumas daro ja nekonstruktyvia.
   Dvaras buvo sudeges ir 10 metu stovejo merkiamas lietaus,todel rusio plytos nuo salcio ir dregmes issproginejo,o sudegusius stogo elementus reikejo atstatyti is naujo,nes restauruot nebebuvo ka.
   Visgi atlike visus tyrimus stengiames viska atstatyti tik pagal KVAD'o reikalavimus.
   Leidimus tikrai duotume,dar ir kartu pabendrautume,nes ne daug zmoniu su kuriais gali pasisneket apie PAVELDA.

   1. Pamiršta.lt parašė:

    Tada galiu tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje yra (ir daugėja) sąmoningų žmonių 🙂

   2. Kamilė parašė:

    oi kiek šitam dvare praleista naktelių, kai jis dar nebuvo pradėtas rekonstruorti. Kažkada slėpynių žaidėm naktį 😀

    1. Jonas parašė:

     Jega! Matyt abromiskiu geziukai ir ziedeli nuskyne tame dvare?

   3. Dainius parašė:

    Laba diena galima biski informacijos dar suteikti jei norite, mano tevas ten i pirma klase ejo ir nuotraukas kelias turi.

   4. alternetas parašė:

    Liūdna žiūrėti kaip nyksta Lietuvos dvarai nes nėra tinkamai prižiūrimi ir restauruojami . Kiek daug turime paveldo tačiau atsainiai žiūrime į jo priežiūrą ir eksploatavimą. Kai verslas ir pelnas valdininkams dažnai pirmoje vietoje nelabai ir galime tikėtis, kad tokius dvarus pamatys mūsų anūkai. Nebent pasikeis mūsų visų požiūris, nes labai svarbu vertinti ir saugoti tai ką mūsų šalis turi dabar.

    1. Pamiršta.lt parašė:

     Na, gal nereikėtų taip pesimistiškai: https://www.madeinvilnius.lt/naujienos/turizmas/e...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *