Apleistas religinis menas


Kasmet, artėjant kalėdinių švenčių laikotarpiui, į Vilniaus bažnyčias patraukia tūkstančiai žmonių. Dalis jų ten keliauja dėl tikėjimo, dalis - dėl per šimtmečius susiformavusių tradicijų, o dar kiti pasinaudoja proga ir keliauja pasigrožėti nuostabiu religiniu menu.

Religinis menas šiuos žmones traukia ne be priežasties - ištisus amžius bažnyčia buvo viena iš nedaugelio jėgų, galinti nusamdyti geriausius įvairių sričių meno kūrėjus. Turtingi ir ambicingi bažnyčios atstovai religinių statinių puošimui kartais skirdavo tokias įspūdingas sumas, kad net dabar, žinomiausių to meto Vilniaus kilmingųjų - Tiškevičių, Sapiegų ir Oginskių rūmai ir dvarai - nublanksta prieš Šv. Dvasios, Šv. Petro ir Povilo ir kitų bažnyčių interjerus. Dėl šios priežasties ir aš, savo kelionių metu, religinėms vietoms visada skyriau ypatingą dėmesį - dažnai net nusiaubtas, dešimetmečius neprižiūrėtas ir nuo drėgmės išblukęs bažnyčios vidus, palikdavo daug didesnį įspūdį nei panašaus laikotarpio apleistas dvaras arba rūmai.

Šiandien pasidalinsiu nuotraukomis iš dar vienos apleistos Vilniaus religinės vietos - beveik nepaliestos vandalų, gausiai išpuoštos freskomis bei lipdiniais. Vardan šios vietos išsaugojimo, tiek jos pavadinimą, tiek istoriją, tiek tikrąją šio statinio paskirtį, turėsiu nutylėti, rizikuodamas straipsnį padaryti pilku ir neįdomiu. Gražiausia šios vietos dalis - skliautuotas koridorius, su freskomis, bareljefais, memorialinėmis lentomis ir altoriais, prie koridoriaus posūkių. Dalis jo atskirta ir naudojama kaip sandėlys, kita dalis - palikta likimo valiai.

Štai toks skliautuotas koridorius

Tiesiog NEREALU

Visur - freskos

Nuplakimo scena

Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Dvasios elementai

Vienuolis su kanonu

Dar vienas siluetas

Koridorius už posūkio pavirsta pusiau apleistu sandėliu. Čia sunešti stalai, šluotos, statybinės priemonės ir daug daug kitų daiktų.

Koridoriaus posūkis

Prasideda sandėlys

Prie sienos - vargonai

Kryžiai

Suneštos klausyklos

Dar vienas kryžius, procesijoms

Kolegos siluetas

Užkrautas praėjimas koridoriaus pabaigoje

Netoli pabaigos - puikiai išsilaikęs altorius, apleistas ir aptrupėjęs - tikras urban decay. Prie jo - daugiau suneštų rakandų - visokie baldai, medinės lentos bei panašūs daiktai.

Altorius

Su raudona šviesa

Raudoni efektai

Padėta spausdinimo mašinėlė

Tabernakulis - ostijos saugojimo vieta

Prieš tyliai pasišalinant, dar kartą pereikime per patalpas, pasimėgaukime gražiausia lankyta apleista religine vieta.

Štai tokie koridoriai ir siluetai

Arba tokie

Mūsų svečias iš Ukrainos, pabaigai

Šiam kartui tiek.

Facebook:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *