Rygos šiluminė elektrinė


Šiandien nutariau šiek tiek užbėgti už akių, praleisti likusius objektus iš Kijevo ir peršokti į paskutinę Latvijos kelionę, kurios metu taip pat teko pamatyti įdomių dalykų. Vienas iš jų - Rygos šiluminės elektrinės bokštas, jau ne kartą minėtas tiek senesnių kelionių reportažuose, tiek projekto facebook puslapyje. Jei sekate naujienas - tą kartą man ant jo užlipti nepavyko - didelis nuovargis ir nepalankios oro sąlygos galų gale padarė savo. Bet ne šį kartą.

Aplankius bokštą naktį, o vėliau ir dieną, turėjome laiko pasidairyti ir po pačias apleistas buvusios elektrinės patalpas. Jos taipogi pasirodė visai vertos dėmesio. Bet apie viską iš eilės.

Istorija

Elektrinės, apie kurią šiandien pakalbėsime, istorija prasideda 1901 metais. Tais metais miesto taryba elektrinės projektavimui skyrė 8000 rublių, kviesdama statyboms inžinierius iš Vokietijos. Elektrinės statyba turėjo vykti trims etapais - pirmiausiai, pagrindinio pastato ir 170 kW katilų įrengimas, tuo pačiu įrengiant pagrindines elektros linijas Rygos mieste ir du elektrinės galios didinimo etapai, padidinsiantys bendrą elektrinės galingumą iki 5200kW. Pastatas ir jo įrengimas buvo baigtas 1904 metų vasarą, statybų išlaidoms pasiekus 1 mln. 450 tūkst. rublių. Tą pačią vasarą elektrinė buvo paleista į eksploataciją.

Nors pirmo pasaulinio karo metu dėl resursų trūkumo normalus elektrinės darbas buvo pristabdytas, vėliau ji buvo reguliariai rekonstruojama - atnaujinama aparatūra, įrengiami modernūs šiluminiai katilai. Antrojo pasaulinio karo metu Rygos energetika buvo visiškai sugriauta besitraukiančių vokiečių. Ar pamenate Babelitis požeminę elektrinę, sugriautą vokiečiams traukiantis iš Rygos? Šiluminės elektrinės laukė toks pats likimas. Išliko tik pagrindinio pastato fasadas, su neogotikiniu bokšteliu, vėliau naudotas kaip administracinis.

Sovietmečiu elektrinė buvo atstatyta, senas pastato fasadas buvo negrabiai įkomponuotas į naują industrinę aplinką. iki 1987 metų elektrinė buvo daug kartų modernizuojama, keičiamas kuras, iš akmens anglies iki gamtinių dujų ir mazuto. Tuo laikotarpiu elektrinės teritorijoje iškilo didelis 120 metrų kaminas, nuo kurio atsiveria puiki panorama į Rygos centrą ir uostą.

2004 metų gegužės pabaigoje elektrinė buvo uždaryta, įranga - išmontuota. Atsilaisvinusios patalpos dabar yra siūlomos nuomotis, planuojant ateityje jas panaudoti energetikos muziejaus, įrengto gretimame pastate, ekspozicijoms.

Nuotraukos

Elektrinėje buvau du kartus - dieną ir naktį. Nenustebkite, kad nuotraukos šiek tiek skiriasi - per vieną kartą buvo sudėtinga viską apžiūrėti. Pradėkime nuo stogų, kuriais galima pereiti visą elektrinės teritoriją ir nuo kurių galima patekti į visas elektrinės patalpas.

Nuo čia matosi beveik visas Andrejsala pusiasalis

Pusiasalis

Kaminas ir vamzdis, per kurį dūmai patenka į kaminą

Kaminas

Konstrukcijos prie kamino

Konstrukcijos

Iš apačios

Kaminas

Vietomis išlenda senos statybos elementai

Sena statyba

Stogais galima pereiti visą elektrinės perimetrą

Stogai

Žvilgsnis į uosto pusę

Į uosto pusę

O čia - į miesto centro pusę

Miesto centras

Senas bokštelis ir naujas terminalas

Bokštelis ir terminalas

Naujojo korpuso stogais

Naujasis korpusas

Nuo stogo nesunku patekti į elektrinės administracines patalpas. Jose dar liko nemažai įdomių dalykų - pianinas, knygos bei daugybė įrangos.

Dar grojantis pianinas

Pianinas

Dieną

Pianinas

Prie pianino - krūva literatūros

Literatūra

Pilnos lentynos knygų

Lentynos su knygomis

Čia saugomi skirtingo pobūdžio leidiniai

Leidiniai

Štai, tarkime - Lenino raštai

Lenino raštai

Gretimame kambaryje - graffiti ant sienos

Graffiti

Slidės ir pačiūžos, salės kampe

Slidės

Laiptine galima nusileisti link rūbinės

Laiptinė

Apačioje

Laiptinė

Rūbinės koridorius

Rūbinė

Per duris galima išeiti link senojo korpuso

Senas korpusas

Jį visą kerta koridorius

Koridorius

Iš čia nesunku patekti į bokštelį

Bokštelio langai

Pažymėjimas, viename iš kambarių

Pažymėjimas

Voltmetras? Nesusigaudau fizikoje

Voltmetras

Koridorius veda į technines patalpas

Techninė patalpa

Koridoriaus šone - sąndėliukai

Sandėliukas

Įranga

Įranga

Kažkas panašaus į slėgio matuoklį

Matuoklis

Dar vienas panašus įrenginys

Įrenginys

Darbininkų palikta įranga

Koridorius veda prie pagrindinės salės, kurioje kadaise stovėjo šiluminiai katilai. Dabar čia - pora aukštų tuščios erdvės.

Pagrindinė salė

Pagrindinė salė

Katilų vieta

Katilų vieta

Konstrukcijos

Konstrukcijos

Įranga - seniausiai išmontuota

Įranga

Viskas tuščia

Patalpa

Arba taip

Patalpa

Labai netikėtas radinys - skydinė ir operatoriaus patalpa, nepaliestos vandalų. Labai keista jas matyti ten, kur įrangos jau keli metai kaip nebėra.

Katilų valdymo patalpa

Valdymo patalpa

Pultas

Pultas

Skydinė prie sienos

Skydinė

Gretimoje patalpoje - operatoriaus pultas

Operatoriaus pultas

Juostinis magnetofonas, ant jo

Magnetofonas

Kolega

Kolega

Kaminas

Aukščiausias elektrinės kaminas (o jų yra du, vienas aukštesnis, o kitas - žemesnis) tikrai nusipelno dėmesio - nuo jo atsiveria, ko gero, geriausia panorama į Rygos centrą. Nuo elektrinės stogo jis atrodo žemesnis, nei yra iš tikrųjų.

Elektrinės kaminas

Kaminas

Lipimas į jį - pavojingas ir neįprastas - kopetėlės prasideda kelių metrų aukštyje, todėl vienintelis būdas ant jo patekti - eiti klibančiu dūmtraukiu, kabančiu gal 30-ties metrų aukštyje, besisupančiu nuo didelio vėjo gūsių. Kaip lipama į kaminą, galima pamatyti kolegos video.

Lipimas į kaminą

Užlipus galima pasigrožėti puikiu vaizdu iš viršaus. Naktinės nuotraukos nelabai pavyko - miestą gaubė rūkas. Giedrą naktį vaizdas iš viršaus yra daug geresnis.

Aikštelė viršuje

Aikštelė viršuje

Ryga naktį

Ryga naktį

Geležinkelio bėgiai

Geležinkelio bėgiai

Uosto terminalas

Uosto terminalas

Dieną viskas matosi daug geriau

Centras dieną

Elektrinės teritorija

Elektrinės teritorija

Uostas, kitoje pusėje

Uostas

Geležinkelis ir centras

Geležinkelis ir centras

Po kojomis

Po kojomis

Kopėčios į kamino viršų

Kopėčios į viršų

Išvados

Nors į elektrinę atvažiavome vien dėl aukšto kamino, nesigailiu laiko, praleisto jos viduje. Tiesą pasakius, nesitikėjau, kad viduje bus galima surasti tiek įdomių dalykų. Vaikščioti apleistose patalpose, kuriose kadaise stovėjo galingos mašinos - vienas malonumas.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *