Šachtinė raketinė bazė "Tirza"


Neseniai išsipildė mano sena svajonė - aplankyti šachtinę raketinę bazę "Tirza" Latvijos šiaurinėje dalyje. Ši bazė, anot explorerių iš Latvijos, yra geriausiai išsilaikiusi šachtinė raketinė bazė ne tik Latvijoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Pamatęs 2008 metų nuotraukas iš karto supratau, kad ten apsilankyti tiesiog privalu.

Kadangi norinčių keliauti kartu į tolimą Latvijos galą nebuvo, teko improvizuoti - autobusas iki Talino, nuo ten mašina iki pačios vietos. Įskaitant "pagrybavimus" ir kelią į abi puses - 1600 km paros bėgyje. Ir nors bazė nuo 2008 metų smarkiai nukentėjo, likau pilnai patenkintas. Maloniai nuteikė ir netikėtas susitikimas su iš Rygos kelionės pažįstamais latvių exploreriais, kurie į bazės teritoriją atkeliavo su BMW klubu.

30-asis Rygos, Kutūzovo ordino gvardijos raketų pulkas buvo įkurdintas Alukšnėje, Latvijoje, 1961-tų metų rugsėjį, po visą Sąjungą tuo metu plintant branduoliniam ginklui. Jis buvo priskirtas 23-ąjai gvardijos raketų divizijai, buvusiai 50-osios Sovietų Sąjungos raketinės armijos sudėtyje. Pradžioje pulką sudarė dvi antžeminio starto pozicijos (batalionai), bet nuo 1963-tų metų vasario 15 dienos pulką papildė šachtinio raketų starto pozicija Tirzoje, su 4 raketų šachtomis, apie kurią šiandien ir pakalbėsime. Nuo 1982 m. pulkas pateko į 40-osios raketinės divizijos sudėtį, nes 23-oji raketinė divizija buvo perdislokuota ir perginkluota naujausiais mobiliais raketiniais kompleksais RSD-10 Pioner, keičiančiais morališkai pasenusias Р-12 raketas. Vėliau, 1984-tų metų sausio 16-tą dieną, nusprendus pulką išformuoti, raketinės šachtos ištuštėjo.

Kadangi tokio tipo bazes jau esu detaliai aprašęs raketinės bazės "Elėja" reportaže, į istoriją ir raketinių bazių paskirtį šį kartą nesiplėsiu. Raketinės pozicijos, kaip taisyklė, buvo įkurdinamos miškuose. Bazių perimetrus juosdavo kilometrai spygliuotos vielos, o arčiau raketų starto aikštelių arba šachtų - gynybiniai bunkeriai su šaudymo angomis. Ne išimtis buvo ir ši raketinė bazė, įkurta miškingoje teritorijoje netoli nuo Galgauskas ežero, kurią surasti be navigacijos - tikras iššūkis.

Kupolas miške

Kupolas

Bėgių, kuriais kupolas turėjo judėti, vieta

Bėgiai

Kupolo viršuje - aptarnavimo liukas įrengimams pasiekti

Aptarnavimo liukas

Patekti į bazę nesunku - išraustoje žemėje matosi mažiausiai 10 įėjimų. Viršutinėje bunkerio aukšte - nieko įdomaus. Autentikos ieškoti beprasmiška - visa įranga seniai išlupta, sienos permirkusios nuo drėgmės.

Pagrindinis įėjimas į bunkerį

Įėjimas

Komandinio punkto patalpa

Komandinis punktas

Patalpa, užpilta smėliu

Patalpa

Iš šios skydinės galima matyti aukštu žemiau esančią generatorių patalpą

Dyzelių vieta

Leidžiamės žemiau. Kadangi visos dvi laiptinės sugriautos - tenka išlipti į viršų ir vėl leistis per oksidatoriaus cisternos patalpą.

Oksidatoriaus cisternos patalpa

Cisternos vieta

Betoninės atramos cisternai laikyti

Atramos

Rodyklė ant sienos rodo į avarinį išėjimą

Avarinis išėjimas

Per oksidatoriaus patalpą pereiname į pagrindinį koridorių, tą, kuris Elėjoje iki pusės užpiltas vandeniu. Maždaug per nuotraukos vidurį turėjo būti dabar išplėštos metalinės grindys, kuriomis ir vaikščiojo Sovietų kariškiai, atskirdamos juos nuo jų apačioje pravestų vamzdžių bei elektros laidų.

Pagrindinis koridorius

Koridorius

Koridoriuje - užrašas "Išėjimas"

Išėjimas

Išsišakojimas - techniniai tuneliai link šachtos bei azoto ir deguonies cisternų

Išsišakojimas

Tunelis link šachtos

Tunelis link šachtos

Šachtų numeriai

Šachtų numeriai

Raketinės šachtos skirtingos - pora iš jų pilnai užsemtos vandeniu, kaip kad matėme "Elėjoje", tačiau viena - sausutėlė, matosi, kad neseniai išpumpuota.

Sausa šachta

Sausa šachta

Šachtos kupolas iš vidaus

Šachtos kupolas

Raketinę šachtą juosia koridorius, nuo kurio į visas puses šakojasi patalpos

Koridorius

Autentikos - nulis, nieko įdomaus

Avarinis išėjimas

Iš koridoriaus galima nusileisti prie lifto, vedusio į raketinę šachtą

Laiptai prie šachtos

Čia buvo liftas

Koridorius

Kolega nusprendė nusileisti į šachtą - pasiruošimo akimirka

Pasiruošimas

Prieš leidžiantis

Kolega

Nufilmavau procedūrą

Kitos šachtos - identiškos jau matytoms

Koridorius

Užpilta šachta

Užpilta šachta

Užpiltas tunelis, vedantis prie lifto

Nusileidimas

Dar viena šachta, vandens beveik nėra

Dar viena šachta

"Sumažink spaudimą" - užrašas prie oksidatoriaus siurblinės

Užrašas

Daugiau užrašų

Užrašas

Nepaisant katastrofiškos būklės važiuoti buvo tikrai verta. Tai pirmoji bazė, kurią pavyko pilnai išlandžioti - visas raketines šachtas ir komandinį bunkerį, netgi nesušlampant kojų.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Irma parašė:

  Labai išsamus pasakojimas. Pati nežinia,ar susiruoščiau į tokią ekskursiją, belieka tik žavetis tokiais pomėgiais 😉

 2. Diana parašė:

  šau pasižiūrėti ir paskaityti 🙂

 3. Mindawozas parašė:

  Tai kas nebuvo aprašyta (nepykit dėl sakinių struktūros ar rašybos klaidų, nes informacija rinkta tiek anglų tiek rusų kalbomis):

  Kiekvienas batalionas(antžeminio ar šachtinio starto pozicija) savo sudėtyje turėjo techninę dalį, kuri buvo atsakinga už technikos laikymą, remontą ir raketų transportavimą, pastatymą arba ant stovo arba raketos nuleidimą į šachtą, raketų užpildymą skystuoju raketiniu kuru (išskyrus požeminio starto pozicijas - šachtas), bei kovinių (branduolinių) galvučių montavimą ant raketų.

  Tirzos požeminio šachtinio starto batalione buvo 4 šachtos raketoms, šachtų kupolai sumontuoti ant bėgių. Centre tarp šachtų įrengtas dviejų aukštų požeminis bunkeris. Žemutiniame aukšte buvo įsukuręs techninis personalas, viršutiniame - vadavietė. Šiame bunkeryje buvo ir raketinio kuro talpyklos, generatoriai, oro filtravimo įrengimai.
  Raketos niekada nebuvo laikomos užpildytos raketiniu kuru, kuras buvo užpilamas tik prieš pat raketos startą.

  Lyg ir viskas užbaigiant raketinių šachtų temą. Restauruotas šachtas galima aplankyti Plokštinės muziejuje.

  All in all, stengėmės, važiavom, išlandžiojom ir prisipurvinom, prifotografavom ir prirašėm "litanijų", kad tik skaitytojam būtų idomu skaityti ir kad būtu kuom pasigrožėti. 😉

  Be abejonės, man ir pačiam malonu, prisidėjus prie šitokios išvykos.

 4. Seitan parašė:

  "i bazė, anot explorerių iš Latvijos, yra geriausiai išsilaikiusi šachtinė raketinė bazė ne tik Latvijoje, bet ir visose Baltijos šalyse."
  Oj nene, - kas taip sako, tas nera buves Plokshtines raketu bazeje Lietuvoje. http://lt.wikipedia.org/wiki/Plok%C5%A1tin%C4%97s...

  Ten ekskursijos idomios vykdomos.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Plokštinės bazės galima neskaičiuoti, nes ten muziejus, plius, autentikos išlikę mažai. Sienų dažai, užrašai - viskas išnaikinta.

  2. Martis parašė:

   Sveiki, šiaip sutvarkyta ir paruošta turistams tokia bazė yra Plateliuose, ekspozicija tikrai verta dėmesio, lankiausi šią vasarą. iš trijų šachtų viena tetinkama lankymui, kitos pakankamai metalo vagių išvalytos.

  3. Robis 77 parašė:

   Si raketine baze liks istorija po puses metu.
   Mes ja pradejom demontuot

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *