Vilniaus koncertų ir sporto rūmai


Atėjo laikas pristatyti naują Vilniaus įžymybę - jau gerą dešimtmetį apleistu laikomą pastatą, su kuriuo nesugeba nuspręsti ką daryti nei valdžia, nei nuolat besikeičiantys pastato šeimininkai. Kalbėsime apie visiems vilniečiams gerai pažįstamus Vilniaus koncertų ir Sporto rūmus, užstrigusius biurokratinių rokiruočių nelaisvėje, kol pastato būklė tik blogėja - fasado ir aikštelės betonas byra nuo drėgmės ir vandalų, stikliniai fasado langai pamažu užkalami faniera ir medinėm lentom. Pakol šis Vilniaus simbolis dar galutinai nėra sulygintas su žeme - užsukime į vidų ir virtualiai pasižvalgykime.

Istorija

Atsimenate žydų kapinių konfliktą, neseniai vėl atsidūrusį žiniasklaidos akivaizdoje? Jame yra tiesos - Vilniaus koncertų ir sporto rūmai iš tiesų buvo pradėti statyti buvusių žydų kapinių vietoje, 1965-tais metais. Tiesa, jau XX a. pradžioje tų kapinių beveik nebuvo išlikę - tik keli paminklai ir nedidelis miškelis/parkelis išgyveno dar caro laikais čia pradėtus statyti gynybinius įtvirtinimus, skirtus modernizuoti ir sustiprinti Vilniaus tvirtovę. Formaliai, tų kapinių ten jau nebebuvo - bent jau tuometiniuose Vilniaus miesto planuose.

1912 metai, žydų kapinių likučiai

1912, žydų kapinių likučiai

Ir čia, po karo dar labiau nukentėjusioje, tiksliau - galutinai sugriautoje teritorijoje, pokariu ir buvo pradėtos didžiulio sovietinio sporto komplekso statybos. Pirmiausiai, laukuose už žydų kapinių, buvusių kareivinių teritorijoje, išdygo dabar seniausiu Lietuvoje laikomas Žalgirio stadionas, tada vadintas "Spartako" sporto draugijos vardu. Netrukus, 1958 metais, dabartinių Karaliaus Mindaugo apartamentų vietoje, atsirado ir uždaras baseinas, kiek tolėliau - atviras, su pagalbinėmis patalpomis, o jau vėliausiai, 1971, paskutinis vietos akcentas - Vilniaus koncertų ir sporto rūmai.

Šie rūmai buvo pastatyti Žalgirio stadiono ašyje, pagrindinį fasadą atgrežiant į upę ir į miesto centrą. Šių rūmų architektūra buvo įtakota XX a. šeštame ir septintame dešimtmetyje išpopuliarėjusios moderniosios architektūros bruožų - lengvas ir dinamiškas siluetas, įtaigios sunkių ir lengvų detalių kombinacijos. Statybos prasidėjo 1965 metais ir buvo pabaigtos 1971 metais; kartu su statybomis buvo sutvarkyta ir sulyginta su žeme likusi žydų kapinių teritorija - dabar ten įrengta Rinktinės gatvės automobilių stovėjimo aikštelė.

Sporto rūmų statybos, 1965 metai

Sporto rūmų statybos

Architektai, projektuojantys pastato struktūrą, paruošė įdomų ir ambicingą projektą - vantinę salės perdangos konstrukciją - vienintelę tokio pobūdžio konstrukciją Lietuvoje. Šio lenkto stogo pamatas - įtempti plieniniai trosai, laikantys betoną, įtempti per visą sporto rūmų plotį. Tokia konstrukcija, dėl savo lengvumo ir lankstumo, leido išgauti neįprastas ir įdomias formas, nors ir reikalavo specialios priežiūros. Už nuopelnus architektūroje, netrukus po atidarymo, 1973 metais, rūmų achitektų komanda buvo apdovanota LTSR valstybine premija. Dabar šis, kadaise revoliucingas sprendimas, kelia daugiau problemų nei naudos - jiems būtinai reikia renovacijos, o ji kainuoja tikrai nepigiai.

Lenkta stogo forma - vantinė stogo architektūra

Lenkta stogo forma – vantinė stogo architektūra

1975 metais kompleksas buvo užbaigtas. Šio pastato statyba užpildė ir užbaigė sporto kompleksų visumą dešiniąjame Neries krante. Sporto rūmų salė iš karto tapo viena reikšmingiausių salių krepšinio turnyrams, koncertams, spektakliams ir kitiems renginiams.

Sporto rūmų kompleksas po pastatymo

Sporto rūmų kompleksas po pastatymo

Jų pagrindinės salės struktūra leido operatyviai keisti salės konfigūraciją, priklausomai nuo renginio ir nuo žiūrovų skaičiaus. Krepšinio varžybas čia galėjo stebėti 4520 žiūrovai, boksą – 5400. Bendrai, žiūrovų skaičius čia svyravo nuo 3176 iki 6000.

Sporto rūmų pagrindinė salė

Sporto rūmų pagrindinė salė

Atsižvelgiant į fasado dinamiškumą, buvo parinktas ir sporto rūmų vidaus interjeras. Pagrindinėje salėje gelžbetonis buvo derinamas su baltai dažyto medžio sienomis, foje interjerą puošė didelis medinis banguojančių medžio juostelių pano.

Foje puošyba, 1982 metai

Sporto rūmų pagrindinė salė

Vakariniame vestibiulio sparne buvo įrengta kavinė-baras, vėlyvajam modernizmui būdingų plastinių formų, dekoruota rudu dermatinu ir veidrodžiais. Sudėtos kėdės savo forma labai priminė kėdes kitoje Vilniaus legendoje - alaus bare "Tauro ragas".

Sporto rūmų baras

Sporto rūmų baras

Iki 1990 m. sporto rūmai buvo viena reikšmingiausių salių krepšinio turnyrams, koncertams, spektakliams ir kitiems renginiams. Sąjūdžio metu rūmuose vyko daug Lietuvai reikšmingų renginių: 1988 m. čia įvyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas, 1991 m. visuomenė atsisveikino su žuvusiais prie Vilniaus televizijos bokšto. Vėliau pastatas buvo naudojamas kaip laikina prekybos salė. Paskutinis rimtas renginys - 2003 m. Kaušpėdo "Anties" koncertas - vainikavo laikotarpį, kai Vilniaus koncertų ir sporto rūmai pelnytai buvo laikomi vienu iš miesto simbolių.

Rūmų smukimas prasidėjo 2004 metais, juos įsigijus Ūkio banko investicinei grupei (ŪBIG). Netrukus Ūkio banko investicinė grupė parengė detalų teritorijos rekonstrukcijos planą, tikėdamasi gauti nemažą paramą iš Europos sąjungos, tačiau nesėkmingai. Pastato būklė vis blogėjo, tol, kol 2009, surūdijus stogo konstrukcijoms, jį buvo uždrausta eksploatuoti. Pagal tuometinius skaičiavimus, vien stogui renovuoti reikėjo virš 100 mln. litų, o tiek lėšų pastato tvarkymui ŪBIG skirti negalėjo. Pastatas buvo uždarytas, tik nedidelė dalis jo buvo naudojama kaip sandėliai ir nedideli biurai.

2013 metais Sporto rūmai vėl spėjo sužibėti, greičiausiai paskutinį kartą. Nors tuo metu jau nebeveikė šildymas, kanalizacija, priešgaisrinės ir kitos sistemos, lapkričio mėnesį rūmuose buvo surengtas VCO ROCK muzikos renginys. Žmonės turėjo puikią progą apžiūrėti pastatą, prisiminti čia vykusius reikšmingus sporto ir meno renginius. Deja, tada mums nepavyko ja pasinaudoti. Bandysime atsigriebti dabar.

Nuotraukos

Apšiuręs sporto rūmų fasadas - groteskiškai įsipaišęs tarp modernių ir prabangių namų Vilniaus centre. Dėl likimo ironijos, jį iš visur supa metalas ir plienas, turtas ir prabanga. Labiausiai jis dera prie prabangių namų komplekso "Karaliaus Mindaugo apartamentai", jis puikiai kontrastuoja su suskilusiomis plytomis ir nušiurusiu betonu.

Sporto rūmų fasadas

Lenktas stogas

Čia kartais renkasi jaunimas

Apačioje

Šoninė pusė pasitinka smarve, drėgme ir sudaužytais stiklais

Iš šono

Ant sporto rūmų stogo visi lipa per čia

Užlipimas

Laipteliai į viršų

Laiptai į viršų

Bevaikštant galima stebėti visus fasado pažeidimus

Fasado pažeidimai

Objektą saugo "Argus"

Apsauga

Ji ant kampų įrengė kameras ir judesio daviklius

Kameros

Priešais sporto rūmus, už didžiosios aikštelės - išlaužytų suoliukų eilė. Anksčiau čia laiką leido žmonės, laukdami koncerto, dabar čia renkasi paaugliai, gerdami alkoholinius gėrimus bei daužydami viską, kas blogai guli.

Sulaužyti suoliukai

Aikštelėjė

Aikštelė

Įvažiavimas į šiluminį mazgą ir baseino likučiai

Įvažiavimas į šiluminį mazgą

Prie mazgo - vieniša ventiliacijos šachta

Ventiliacijos šachta

Kas liko iš dekoratyvinio baseino

Baseinas

Pakankamai prisižiūrėjus griūvančios aplinkos, traukiame į sporto rūmų vidų. Pradėkime nuo pagrindinės ir įdomiausios dalies - foje ir pagrindinės salės. Ši salė - svarbiausias vietos akcentas, įspūdingiausia ir įdomiausia, ką galima rasti viduje.

Pirmo aukšto foje

Pirmo aukšto foje

Krenta šviesa iš lauko

Lauko šviesa

Antrame aukšte - pano, jau matytas senoje nuotraukoje

Pano

Iš čia galima įeiti į pagrindinę salę

Įėjimas

Salė iš viršaus

Salė

Gražiai sustatytos kėdžių eilės

Kėdžių eilė

Pačiame salės viršuje - daugiau apleistų patalpų. Kadaise čia sėdėjo sporto komentatoriai ir renginių vedėjai, inžinieriai ir garso operatoriai.

Koridorius viršuje

Koridorius

Komentatorių patalpa - užuolaidos ir šiukšlės ant žemės

Komentatorių patalpa

Žemė - nusėta dokumentais bei įrangos likučiais

Ant žemės

Techninis kambarys ir išmontuota spinta

Techninis kambarys

Ant sienų - sovietų agitaciniai plakatai

Taupykime vandenį

Lietuviškas, pieštas ranka

Plakatas

Labai netikėtas radinys - neišardytas ir šiaip, beveik sveikas, apšvietimo valdymo pultas. Tokio dar niekur neteko matyti.

Valdymo pultas

Pultas

Kolega valdo šviesas

Kolega

Visokios valdymo rankenėlės

Rankenėlės

Kištukai mikrofonams, ant sienos

Kištukai mikrofonams

Iš viršuje esančių patalpų galima pažvelgti į apačioje esančią milžinišką salę. Jos gabaritai tikrai palieka įspūdį - užtenka tik palipti laipteliais aukštyn, iki pačio viršaus, kad tą savo kojom pajustum.

Salė iš viršaus

Salė

Eilės numeris

Eilės numeris

Iš čia sporto rūmų salė - kaip ant delno

Pagrindinė salė

Abiejuose salės pusėse įrengti balkonai

Balkonas

Iš čia gerai matosi visos sėdimos vietos

Sėdimos vietos

Į apačią galima nusileisti tokiais sraigtiniais laiptais

Sraigtiniai laiptai

Erdvė po balkonu

Po balkonu

Paliktas grindų plovimo aparatas

Grindų plovimo aparatas

Dar kartą - salė

Pagrindinė salė

Arba taip

Pagrindinė salė

Pajudinus elektros jungiklį, salė sužiba šviesomis

Įjungus šviesą

Už salės - dar vienas įėjimas ir daugiau administracinių patalpų

Įėjimas

Budėtojo vieta

Budėtojo vieta

Administracija

Administracija

Laiptai į antrą aukštą

Laiptai

Čia - dar daugiau kambarių

Administracija

Sporto rungtynių bilietai

Bilietai

Rūmų rekonstrukcijos projektas

Projektas

Sporto rūmų baras - antra pagal įdomumą vieta

Baras

Į interjerą įkomponuoti veidrodžiai

Įkomponuoti veidrodžiai

Pozuoja kolegos

Alkorealizmas

Sporto rūmų rūsiai - atskira tema. Kadaise čia stovėjo gremėzdiški oro filtrai, patalpų šildymo sistemos, priešgaisrinės pompos ir kiti svarbūs įrenginiai. Dabar mus pasitinka tuštuma, visi įrengimai - išmontuoti, metalas - išpjautas, ir spėju, ne be pastato savininkų žinios. Tikiuosi, tos lėšos buvo turiningai panaudotos.

Tuščias šiluminis mazgas

Šiluminis mazgas

Čia taip paprastai nepateksi - reikia leistis su virvėmis

Patalpa

Kolega, prie šildymo valdymo spintos

Kolega

Temperatūros reguliatorius

Temperatūros reguliatorius

Oro filtrų liekanos

Oro filtrai

Ventiliacijos šachta palieka įspūdį savo dydžiu. Taip, mes galime prieiti prie to grybuko, matyto vienoje iš nuotraukų prie rampos. Ko gero, čia anksčiau ėjo ventiliacijos vamzdžiai - dabar jau sunku kažką vienareikšmiškai pasakyti.

Didžiulis koridorius veda link ventiliacijos šachtos

Koridorius

Koridorius - pora kartų aukštesnis už žmogų

Koridorius

Dabar, kai jau pabuvome viduje, būtų visai logiška perkelti nuotraukas iš seno straipsnio, skirto sporto rūmų stogui, čia, kad viską būtų galima surasti vienoje vietoje. Nežinantiems arba nesusimasčiusiems - nuo sporto rūmų stogo atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus centrą ir Karaliaus Mindaugo apartamentus. Pasigrožėkite patys.

Sporto rūmų stogas

Sporto rūmų stogas

Į centro pusę - geriausi vaizdai

Vilniaus centras

Matosi lenkta stogo forma

Lenkta stogo forma

Daugiabučiai

Daugiabučiai

Policijos komisariatas ir Kalnų parkas - taip pat kaip ant delno

Kalnų parkas

O čia - Gedimino kalnas visame gražume

Gedimino kalnas

Tolumoje - mano mylimas Antakalnis

Antakalnis"

Žalgirio stadionas

Žalgirio stadionas

Į Žaliojo tilto pusę

Žaliasis tiltas

Dangoraižiai ir Maskvos namai

Dangoraižiai

Tai tiek šiam kartui, kviečiu dalintis įspūdžiais komentaruose. Man vieta paliko labai gerą įspūdį, buvo verta visų įdėtų pastangų. Iki kitų kartų!

Šaltiniai ir nuotraukos

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *