Nelegalios Paryžiaus katakombos


Į tokias vietas, kaip Paryžiaus katakombos, galima pažiūrėti iš labai skirtingų pusių. Istorikai čia pradės mėtytis datomis, archeologai išsitrauks žemėlapius ir pasakos apie neseniai atrastas dalis, kasmet Paryžių aplankančios turistų minios susižavėjusios pasakos apie kaukoles iš katakombų muziejaus ir panašius creepy dalykus. Bet mes į katakombas pažvelgsime kitaip - kaip į didelę, 650 kilometrų ilgio platformą kūrybai, kurioje apsigyvenę katafilai (angl. cataphiles) čia leisdami dienas sukuria nerealias erdves.

Pradėsime nuo įspėjimo: net nebandykite nuotykių pakartoti, be katakombas gerai pažįstančio žmogaus. Čia pasiklysti - realus pavojus, net turint žemėlapį nieko nesurasite ir vaikščiosite ratais - kvadratais, blogiausiu atveju rizikuodami pabaigti gyvenimą kaip kultinis Val-de-Grace ligoninės durininkas Philibert Aspairt. Tada, paklydęs katakombose, bandydamas surasti vyno, jis buvo surastas tik po daug daug metų, taip tapdamas kultiniu pirmuoju oficialiai katakombose paklydusiu žmogumi. Kas žino, gal ir jūsų kripta bus taip pat papuošta garsiais A LA MEMOIRE, gal sekantiems lankytojams katafilai pasakos jau apie jus? Žodžiu, galvokite ir būkite atsargūs.

Šie tuneliai, o jei tiksliau - akmens kasyklos, buvo naudojami nuo XIII a. pradžios. Tiesa, išlikusių senų dalių dabar jau nesurasi - tos netvarkingos šakos buvo perstatytos ir sutvirtintos XIII a. pabaigoje, kada dėl grunto nusėdimo tuneliai pradėjo griuvinėti, nunešdami iš paskos viršuje stovinčius namus. Skubotai sukurta inspekcija jas perstatė, sutvirtino ir sužymėjo, užmūrydama ir žemėmis užversdama nestabilias dalis, kelis kart per metus jas peržiūrėdama iki šiol. Minėta inspekcija - katakombų nemesis ir baubas, ji turi viską - savo įėjimus, žemėlapius ir specialią policiją, vaikančią iš tunelių nelegalus, pagautiems skiriant nemažas baudas.

Tačiau, nepaisant tų baudų, bent keli šimtai katafilų čia vaikšto reguliariai, o dar daugiau jų sukeliauja per visokius tūsus - švęsti Helovyno ar Naujus metus. Tada didžiausias požemines erdves okupuoja muzikantai, didžėjai, atsivesdami elektrą iš viršaus, sukurdami aplinką, apie kurią vėliau popkultūroje skamba legendos.

Su vienu iš tų katafilų katakombose vaikščiojome ir mes, po gatvėmis, istorinėje miesto dalyje, visokiais tuneliais - skirtingų dydžių ir formų. Kai kur jie priminė Estijos šachtas, kai kur - požemines gatves, su sužymėtomis ir tvarkingai išmūrytomis sienomis. Ir nors ir buvome įspėti, kad ten bus šlapia, purvina ir viskas ištepliota graffiti darbais, didžiausią įspūdį paliko būtent vietinių žmonių kūryba.

Kai kur tuneliai primena šachtas

Šachta

Koridoriaus sienos, sudėtos iš akmenų

Koridoriaus sienos

Akmenys

Akmenys

Ši atkarpa įveikiama šliaužte

Atkarpa

O čia - tvarkingi tuneliai, su sužymėtomis gatvėmis ant sienų

Tuneliai

Visur pilna tagų ir graffiti darbų

Tunelis

Kolega - vedlys, prie gatvės žymeklio

Vedlys

Žymuo iš arčiau - gatvė ir inspektavimo data

Lentelė

Sudėtingesnis žymuo - su atsakingų asmenų abrevatūromis

Žymuo

Viena seniausių matytų datų - 1784

1784

Metalinė gatvės lentelė - retas egzempliorius

Lentelė

Kolega tikrina žemėlapį, prie jos

Kolega

Dar vienas užrašas - nepamenu, dėl ko jis man užkliuvo

Užrašas

Didžiausia ir įdomiausia dalis - įvairiausi skvotai, dar kartais vadinami "bazėmis", įrenginėjami visur. Kiekviena katakombas lankanti grupelė čia įsirengia kažkokią vietą sau - nepagailėdami nei pastangų, nei laiko. Štai čia, tarkime, skvotas "Chateau", kitaip tariant - pilis, taip pavadintas dėl teminio įrengimo ir makabriškos atmosferos. Čia galima trumpam prisėsti ir atsipūsti, užvalgyti ar atsigerti alaus.

Skvotas "Chateau"

Chateau skvotas

Poilsis tarp žvakių

Poilsis

Skvoto simbolis - pilaitė, su pokemonais, susodintais viršuje

Pilis

Gorgolijų galvos, ant skvoto sienų

Gorgolija

O čia - didžiulės erdvės, paremtos kolonomis, kur per organizuojamus tūsus susirenka po kelis šimtus žmonių. Čia vaikštant tą sunku įsivaizduoti: DJ su muzika, elektra, nelegaliai pravesta nuo susijungiančių su katakombomis inžinerinių tinklų, barai, su gėrimais ir net barmenai. Ar paprasta įsivaizduoti tokį tūsą po žeme?

Tūsų vieta

Tūsų vieta

Minotauras prilaiko griūnantį skliautą

Tūsų erdvė

Smulkesni skvotai pasisėdėjimui, gretimose patalpose

Skvotai

Šis skvotas, beje, vadinasi "paplūdimys" - dėl specifinių paplūdimio stiliaus graffiti

Paplūdimys

Banga

Banga

Bendra kompanijos nuotrauka, prie jos

Bendra nuotrauka

Dar viena erdvė

Erdvė

Čia tūsai vyksta tarp senovės Egipto stiliaus graffiti piešinių

Graffiti

Dievas Ra su savo vežimu

Dievas Ra

Dar viena nedidelė erdvė

Skvotas

Visur, kur pažiūrėsi - kas nors įdomaus, kai kur - įrenginėjamas skvotas, kai kur - puikūs sienų piešiniai. Štai čia, tarkime - manekenas ir piešiniai, už sienos bus "veidrodžių kambarys", kur visos sienos blizga, apklijuotos veidrodžio šukelėm.

Manekenas ir piešiniai

Manekenas ir piešiniai

Praėjimas link "veidrodžių kambario"

Praėjimas

Nuotraukoje, deja, blizgesio nesimato

Veidrodžių kambarys

Mirties tematika, išeinant

Mirties tematika

Čia - dar vienas skvotas, statomas vyro, kurį sutikome pakeliui. Kiek sako žmonės, po išėjimo į pensiją jis čia užsuka ir skvotą stato vos ne kiekvieną dieną, kartais katakombose užsibūdamas iki gilios nakties.

Skvotas

Skvotas

Vieta pasisėdėjimui

Vieta pasisėdėjimui

Kolona

Kolona

Linkėjimai nuo "Paris antifa"

Paris antifa

Kolona

Kolona

Nebaigta statyti erdvė

Nebaigta statyti erdvė

O čia - kino klubas, kur organizuojami filmų vakarai. Taip, būtent taip ir padaroma - atsinešamas projektorius, iš viršaus paduodama elektra bei daromos filmų peržiūros.

Kino klubas

Kino klubas

Arba taip

Kino klubas

Ir po visa tai gali vaikščioti kiekvienas, svarbu - elgtis draugiškai ir netrukdyti kitiems. Štai čia, pavyzdžiui, ar galite įsivaizduoti, kiek darbo buvo įdėta statant tokį miestą? Tik gaila, kad nenufotografavau to miesto prieplaukoje pastatytų iš akmens laivų.

Taip, užpiltoje koridoriaus dalyje statomas tikrų tikriausias miestas

Povandeninis miestas

Kita miesto dalis

Pastatai

Iš medžio išdrožta medinė patranka, tvirtovės bokšte

Patranka

Miestas kitu kampu

Miestas

Ir tai pamačius pradedi suprasti, kodėl ši bendruomenė tokia uždara - kažin, ar norėtum, kad tokį tavo darbą sugadintų sugūžėję paaugliai ar testosteronu pertekę neadekvatai. Legendos kalba, kad tarp katafilų būna radikalų - tyčia paklaidinančių ir paliekančių pradedančiuosius, kartais net sudeginant jų žemėlapį, prieš tai. Nors tai greičiausiai - išimtys ir kraštutinumai.

Šioje sekcijoje - mažiau graffiti

Koridorius

Beveik po Monparnaso kapinėm

Kaulai

Čia kaulais atšaka užversta vos ne iki pat viršaus

Kaulai

Kitu kampu

Kaulai

Koridorius, pilnas kaukolių, veda prie dar vieno skvoto

Koridorius

Kaukolės

Kaukolės

Sostas iš kaulų, pabaigoje

Sostas iš kaulų

Bet mums laikas traukti atgal, nesibaigiančiais posūkiais ir koridoriais. Atgal link "Chateau" skvoto, kur jau vakarojo keletas vietinių žmonių, draugiškai perleidusių ratu butelį su "atsuktuvu". Po trumpo pasėdėjimo į viršų išlipome kartu su jais.

P.S. Ieškoti katakombų pagal gatvių pavadinimus prasmės nėra. Nei viena iš tų gatvių neišduoda patekimo.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. rimas parašė:

  per daug mitu ir fantaziju priraset. jokie ten daugiasimtiniai tusa i nevyksta. keliolika zmoniu nemaisykit su keliais simtais. o patekimu i katakombas ir isejimu is ju visur apstu. jei butu tokie sunkus aptekimai, patikekit tos sienos nebutu ispiestos penkiais sluoksniais. vienintelio dalyko k oten reikia saugotis, tai narkomanu retkarciais uzpuldinejanciu mazas grupeles zmoniu. jokios ten elektros neatsivedineja niekas, tam yra viskas nesiojama. akumuliatoriai, powerbankai, portable projektriai. jei jau jus ten kazkas isileido, tai vadinas betkas gali patekti. tikri urban stalkeriai zinantys lokacijas, su jumis net is tolo nebutu dalinesis lokacijomis, zinant jog jus viska keliat i interneta primesdami kokie jus vieni ir vieninteliai zinantys vietas ir gink dieve kitiems ju neatskleisdami, nes visi isskyrus jus yra vandalai. jus lipdami per tvora ar paliete duru rankena kuri jums nepriklauso jau darot vandalizma.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Džiugu kad bent čia galėjai išlieti nuoskaudas:)

 2. Kristina parašė:

  Labai įdomus straipsnis. Ačiū kad pasidalinot savo kelionių įspūdžiais!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *