Miestas vaiduoklis „Skrunda“


Dažnai žmonės man užduoda klausimą, kur keliaučiau, jei turėčiau neribotą biudžetą ir marias laisvo laiko. Į tai jie paprastai tikisi klišinio atsakymo – Černobylio su savo Pripete ir apleista AS. Bet paprastas žmogus nežino, kad tikrų tikriausią černobylį galima sutikti ir daug arčiau, vos už kelių šimtų kilometrų – Latvijos viduryje, kur nukeliauti galima daug paprasčiau, be rizikos ar didelių pastangų.

Teisybės delei prisipažinsiu, kad į miestą vaiduoklį esu keliavęs ne kartą. Prieš pora metų, keliaudamas per Liepoją, Rudbarzi ir Vainode buvau ten trumpam užsukęs – pasižvalgyti ir įvertinti situaciją iš arčiau. Tada man į vidų patekti nepavyko – iš vienos pusės bazę miestelį saugojo pelkės, o iš kitos – karingai nusiteikę sargai apsaugos būdelėje. Tačiau tada aš per daug nesigraužiau – maniau, kad nieko ypatingo nepamatysiu. Ir kaip aš klydau.

Istorijos tęsinys – per pora metų susilpnėjus objekto apsaugai, kolega Artūras, vienas iš Latvijos draugų, kviečia prisijungti prie didelio digerių ir explorerių meet’o, vyksiančio Skrundos miestelyje, visą savaitgalį. Ir nors iš pradžių važiuoti neketinau – atstumas nemažas, o ir laisvo laiko niekada nebūna per daug, tačiau, galiausiai, pasidaviau ir jau judėjau link Skrundos su nauja kompanija. Į Skrundą atvykome vėlai ir po improvizuotos nakvynės lauke, tarp tuščių sovietinių daugiabučių, pradėjome mūsų ekskursiją.

Miestelio istorija

Jau įpusėjus šaltąjam karui ir ištobulėjus balistinėms raketoms, abiejų supervalstybių dėmesys nukrypo į specialias radiolokacines pastotes, gebančias susekti balistinių raketų paleidimus. Įspėjus apie branduolinį smūgį iš anksto, laiko suorganizuoti tinkamą atsaką būtų daug daugiau – tiek pasiruošti atsakomąjam smūgiui, tiek pasislėpti specialiose slėptuvėse šalies bei kariuomenės vadovybei. Todėl, jau 7 dešimtmečio pradžioje, visoje Sovietų Sąjungoje pradėjo dygti įslaptinti miesteliai, su sudėtingomis radarų sistemomis, projektuojami pilnai autonomiški, turintys savo katilines, elektros pastotes, maisto sandėlius ir vandens gręžinius.

Ne išimtis buvo ir Skrunda. Tiesa, sakyti „Skrunda“ būtų ne visai korektiška, kadangi taip vadinasi visai greta karinio miestelio esantis paprastas taikus miestelis. Tikslus dalinio pavadinimas buvo „Skrunda-1“, в/ч 18951, «Комбинат», t.y. „kombinatas“, dar kartą pakeistas į „Skrunda-2“ po paskutinės modernizacijos. Nors pats miestelis buvo įkurtas 1980 metais, teritorija kariškiams jau priklausė nuo 1963-tųjų, kai netoliese buvo pradėtos tuo metu naujausio ankstyvojo įspėjimo radaro, Dnestr-M, statybos. Radaras, konstruotas 5 metus, savo išvaizda priminė ilgą dviaukštį pastatą, ant kurio stogo kyšojo dvi antenos. Šis kompleksas galėjo susekti ir identifikuoti dangaus kūnus, 2500 km atstumu.

Днестр-М kompleksas Skrundoje, wikimapia.org bei ss-op.ru nuotr.

Įsibėgėjus šaltąjam karui, balistinėms raketoms skiriamas ypatingas dėmesys skatino spartų jų tobulėjimą. Patobulėjusioms raketoms aptikti reikėjo esamų radarų modernizacijos. Viena iš tokių modernizacijų, pavadinta Dnepr (Днепр), Skrundoje buvo pradėta statyti 1968 metais, netoli nuo pirmojo, vos paleisto į eksploataciją Dnestr-M radaro. Naujasis kompleksas buvo stipriai modernizuotas – išplėstas jo matymo kampas, raketų aptikimo atstumas buvo padidintas iki 4800 kilometrų.

Radaras Днепр, http://ss-op.ru nuotr.

Didėjant specialistų skaičiui atsirado poreikis kurti karinį miestelį, kuriame jie galėtų apsigyventi. Šis miestelis, kurio statybos prasidėjo 1980-tais ir vadinosi „Skrunda-1“, kurį galime apžiūrėti dabar, perstatytą ir išplėstą. Statybų metu buvo pastatytos gyvenamosios, medicininės paskirties patalpos, štabas, ligoninė, sporto salė, karininkų klubas, sauna ir vaikų darželis. Apsaugos daliniui buvo skirti du triaukščiai kareivinių pastatai, įkurti miestelio pakraštyje. 1980 metais miestelyje jau gyveno virš 600 šeimų (virš 5000 žmonių), kurių tarpe buvo technikai, su šeimomis, bei radarus aptarnaujantys specialistai.

1984 metais atėjo laikas dar vienai modernizacijai – šalia dviejų veikiančių radarų buvo pradėtas statyti naujas kompleksas „Darjal“ (Дарьял), savo charakteristikomis pranokęs visus prieš tai įrengtus radarų kompleksus. Tiesa, iki Sąjungos griūties jo taip ir nesuspėjo pabaigti. Miestelio pavadinimas buvo eilinį kartą pakeistas, iš Skrunda-1 į Skrunda-2, jame atsirado nauji pastatai, tarp jų ir dabar nebaigta statyti katilinė.

Radarinis kompleksas Дарьял, schema, http://ss-op.ru nuotr.

Radaro statybų sovietai pabaigti nesuspėjo – sugriuvo Sovietų Sąjunga. Po jos griūties Rusija ir naujai susikūrusi Latvijos vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Rusija įsipareigojo iki 1998 metų nutraukti radarų eksploataciją ir išvesti iš karinio miestelio visus specialistus. 1995 metais, iš karinio miestelio pradėjo trauktis Rusijos kariuomenė. Tais pačiais metais tiek Dnepr, tiek Dnestr, tiek tuo metu dar įslaptintas radaras Darjal buvo susprogdinti besitraukiančių Rusijos kariškių. Pastarojo radaro sprogdinimo procedūra turėjo nemažai atgarsių žiniasklaidoje, todėl dabar ją nesunku surasti internete.

Дарьял radaro sprogdinimas

1999 iš Skrunda-2 miestelio pasitraukė paskutinis Rusijos kariškis. Teritorija iš karto ištuštėjo – dešimtys gyvenamųjų namų, kuriuose anksčiau gyveno radarų specialistai su savo šeimomis, liko apleisti ir užkalti. Miestelis pamažu nyksta akyse, nuo drėgmės ir nuo metalo vagių, kuriems, susilpnėjus apsaugai, vis dažniau pavyksta patekti į teritoriją.

Internete pavyko surasti senų nuotraukų, kuriose matosi tiek pati Skrunda, tiek joje tarnavęs personalas. Labai rekomenduoju peržiūrėti prieš toliau skaitant straipsnį – yra tikrai įspūdingų kadrų.

Senoji Skrunda

Skrunda šiandien

Visą teritoriją galima apžvelgti dviem schemomis: didelio mąstelio schema, kurioje matosi miestelis ir visi pastatyti radarai ir smulkesne miestelio schema, kurioje yra detaliai sužymėti Skrundos pastatai. Iš karto įspėju – radarų pozicijos nėra vertos dėmesio. Po jų susprogdinimo teritorijos buvo gražiai išvalytos, ir dabar, apie radarų kompleksus mena tik betoniniai pamatai. Skrunda-2 miestelio teritorija – daug įdomesnė. Po ją ir siūlau virtualiai pasivaikščioti.

Teritorijos planai

Pradėkime nuo gyvenamojo komplekso. Pravažiavus kontrolės punktą, jis lieka dešinėje. Jame – daugybė tuščių plytinių penkiaaukščių. Viskas labai primena Vilniaus Antakalnį arba Žirmūnus, tik čia žmonių nėra dešimties kilometrų spinduliu.

Keliukas, kertantis teritoriją

Keliukas per teritoriją

Černobyliški namai, palikti likimo valiai

Černobyliški namai

Prasideda daugiabučiai

Gyvenamieji namai

Iš arčiau

Gyvenamasis namas

Išlaužta laiptinė

Išlaužta laiptinė

Lentelė ant durų

Lentelė ant durų

Pasivaikščiokime tarp daugiabučių

Takelis tarp daugiabučių

Čia – galima prisėsti ir pailsėti

Suoliukas

Kuo ne Žirmūnai?

Daugiabučiai

Tik nuotaika čia kiek slogesnė

Gyvenamasis namas

Vaistinė

Vaistinė

O čia – jau vėlesnė, panelinė statyba

Panelinis namas

Dar vienas

Panelinis namas

Užėjus į bet kurio namo vidų galima iki soties pasivaikščioti per ištuštėjusius kambarius. Kai kuriuose iš jų – palikti baldai, plakatai ant sienų ir kiti reliktai, menantys čia gyvenusius žmones.

Laiptinė

Laiptinė

Prasimuša gamta

Papartis

Užėjimas į butą

Įėjimas į butą

Kambariai

Ištuštėjęs kambarys

Virtuvė

Virtuvė

Arbatinukas ant palangės

Arbatinukas

Kambariuose – seni piešiniai ant sienų

Piešinys ant sienos

Plakatai

Senas plakatas

Išėjimas į griūvantį balkoną

Balkonas

Išlipimas ant stogo

Išlipimas ant stogo

Išlupta elektros skydinė

Skydinė

Išklijuota laikšraščiais pusrūsio siena

Laikraščiai rūsyje

Viena įspūdingiausių ir tuo pačiu, šiurpiausių Skrundos vietų – apleistas vaikų darželis. Kadaise čia mokėsi kariškių vaikai, dabar liko gyventi tik praeities vaiduokliai.

Vaikų darželis

Vaikų darželis

Koridorius, supuvusiomis grindimis

Koridorius

Gėlynas, foje

Gėlynas, foje

Turėklai – ryškių spalvų, raudoni ir mėlyni

Turėklai

Žemyn

Žemyn

Antrame aukšte – dar vienas koridorius

Koridorius

Viena iš tuščių klasių

Tuščia klasė

Dar viena

Klasė

Kas liko iš mechaninių žaislų

Žaislai

Tarnybinėse patalpose

Tarnybinės patalpos

Valgykla

Valgykla

Dar viena laiptinė

Laiptinė

Persirengimo kambarys

Persirengimo kambarys

Spintelės

Spintelės

Paliekame vaikų darželį ir traukiame link teritorijos pakraštyje įrengtos slėptuvės. Slėptuvių teritorijoje yra dvi, viena geriau, kita – prasčiau išsilaikiusi. Priėjus prie bunkerio vedliai nustemba – dar visai neseniai šios įėjimo durys buvo sveikos. Dabar visos bunkerio durys yra be gailesčio nuluptos ir supjaustytos į mažesnius gabalus, išvežimui.

Įėjimas į bunkerį

Įėjimas į bunkerį

Supjaustytos durys

Supjaustytos šarvuotos durys

Stelažai, slėptuvės viduje

Stelažai, viduje

„Griežtai laikykis išėjimo iš slėptuvės taisyklių“ – užrašas

Užrašai

Suversti ventiliacijos filtrai

Ventiliacijos sistemos filtrai

Daugiau supjaustytų hermetinių durų

Supjaustytos durys

Dujinio degiklio žymės

Degiklio žymuo

Keliaujame per teritoriją toliau. Sekantis pastatukas – karininkų pirtis, apjuosta tvora su spygliuota viela. Matyt, kariškiai mėgo privatumą – reikėjo juk atsipalaiduoti ir jiems.

Pirtelės pastatas

Pirtis

Pirmame aukšte – rusiška krosnis

Rusiška krosnis

Rūsyje – pirtelė ir baseinas

Baseinas

Poilsio kambarys, antrame aukšte

Poilsio kambarys

O čia – apleista ligoninė, netoliese

Apleista ligoninė

Koridorius, pirmame aukšte

Koridorius

Informacinis stendas

Informacinis stendas

Viena iš tuščių patalpų

Patalpa

Galima pasimokyti, kaip reikia stabdyti kraujavimą

Plakatas

Ginekologinis skyrius

Ginekologinis skyrius

Dar vienas kabinetas

Dar vienas kabinetas

Geriausiai visa Skrundos-2 teritorija matosi nuo greta stovinčio vandens bokšto. Pilnai įsivaizduoti apleisto miesto gabaritus galima ten nuo viršaus. Prieiti prie bokšto, nesušlampant kojų, nėra taip paprasta – neprižiūrimoje teritorijoje pilna supelkėjusių vandens telkinių.

Vanduo

Vandens telkiniai

Pats vandens bokštas

Vandens bokštas

Griūvanti platforma, bokšto viduje

Bokšto viduje

O nuo platformos galima išlipti ant pačio viršaus. Atrodo pavojingai – bakas laikosi ant garbės žodžio, tačiau juk gyvename tik kartą, tiesa?

Vandens bako viršus

Vandens bokšto viršus

Skrunda-2 nuo vandens bokšto

Skrunda nuo vandens bokšto

Kolega

Kolega

Netoli nuo vandens bokšto – antroji Skrundos slėptuvė. Dėl nuošalios vietos, ji nuo vandalų nukentėjo daug labiau.

Joje – jau nukastas įėjimas

Įėjimas į slėptuvę

Viduje – pora patalpų

Viena iš patalpų

Dar viena patalpa ir liukas, prie ventiliacijos šachtos

Bunkerio patalpa

Daugiau skelbimo lentų ir užrašų

Užrašai

Vienas iš įdomiausių miestelio pastatų – buvęs karininkų klubas, kitoje teritorijos pusėje nei vandens bokštas ir karininkų pirtis.

Karininkų klubas

Karininkų klubas

Erdvios patalpos, viduje

Patalpos, viduje

Foje – gražūs vitražai, su sovietine simbolika

Vitražai

Biblioteka ir bendro naudojimo patalpos, antrame aukšte

Biblioteka

Tuščias kambarys

Tuščias kambarys

O čia – pagrindinė koncertų salė, su pusiau demontuotomis grindimis

Koncertų salė

Plakatai ir Leninas

Leninas

Sporto salė

Sporto salė

Bendra nuotrauka su kolegomis

Bendra nuotrauka

Kitoje keliuko pusėje, atokiau nuo gyvenamųjų pastatų – techninė dalinio sekcija. Čia buvo įrengti miestelio infrastruktūros priežiūros pastatai. Autonomiškumą garantavo pastatyta katilinė, mašinos buvo remontuojamos apleistuose garažuose, greta.

Sekcijos varteliai

Vartai

Įėjimas į katilinę

Katilinė

Viduje – mūriniai pečiai

Pečiai

Dar vieni pečiai

Pečiai

Aparatūros vado postas

Postas

Cisternos, antrame aukšte

Cisternos

Iš priekio

Cisternos

Automobilių techninėje dalyje – autentikos dar yra. Dažniausiai tai – plakatai, informuojantys, kaip reikia tvarkyti vieną ar kitą dalinio automobilį.

Garažai

Garažas

Viduje

Garažo viduje

Ant žemės numesti plakatai

Plakatai

Automobilio apžiūros normatyvas

Normatyvas

Skydinė

Skydinė

Dar vienas plakatas

Plakatas

O čia – valgykla

Valgykla

Kitu kampu

Valgykla

Į kairę nuo kontrolės punkto – dar vienas tvora. Čia buvo įrengti administraciniai miestelio pastatai – štabas, placas ir kareivių kalėjimas. Štabe – įdomus futuristiškas apsaugos postas, forma primenantis erdvėlaivį.

Prie štabo – dar vieni varteliai

Štabo vartai

Futuristiškas apsaugos postas

Apsaugos postas

Aparatūra, apsaugos posto viduje

Apsaugos poste

Išplėštas ryšių mazgas

Ryšių mazgas

Paskutinė verta dėmesio vieta – sporto salė, įrengta pačiame teritorijos pakraštyje, išpuošta kariniais lozungais, ženkleliais ir kita armietiška pompastika.

Sporto salė

Sporto salė

Nuo kariuomenės čempiono ženkliuko link olimpinio medalio

Užrašas

Bendra kolektyvinė nuotrauka

Bendra nuotrauka

Papildyta. Iš 2014 metų digerių susitikimo, tradiciškai vykusio Skrundoje, parsivežiau kelias naktinės Skrundos nuotraukas. Naktį Skrunda pasikeičia – ištuštėję namai ir laukinė, beveik egzotiška gamta, mena kažką kraupaus ir paslaptingo. Atrodo, lyg gamta stengtųsi atsiimti tai, ką iš jos kažkada buvo atėmęs žmogus; naktį jis čia nelaukiamas, jis – pašalinis svečias. Pasigrožėkime, kaip ji atrodo vasaros naktį, prožektorių šviesoje.

Naktinė Skrunda

Išvados

Viena geriausių lankytų vietų. Tiek autentika, tiek teritorijos maštabai palieka neišdildomą įspūdį. Norint ją pilnai apeiti, apžiūrint visus namus, prireiks visos dienos. O norint prasieiti link susprogdintų radarų, teks paaukoti dar daugiau laiko. Apibendrinus – „Must see“ vieta bet kuriam save gerbiančiam Urban exploreriui. Ačiū už dėmesį.

Socialiniai tinklai:

Atsakymai į “Miestas vaiduoklis „Skrunda“”: 3

  1. Stalker parašė:

    Chebra šnekat nesąmones, nori ir važiuoji. Verta ar neverta turi spręst pats, o ne skaityt tuščius komentarus. Šeip tikrai verta apsilankyt, gerų foto galima padaryt. Aišku nebėr tos nuotaikos kuri buvo 2014, dabar ten jau popsas pasidaręs, turistų pilna, nebėr tos nuotaikos, kai reikia lyst pro perimetro šona, nes pagrindini iėjimą saugo ir neleidžia užeit. Eini, slapstaisi nes kai pamatys velnių gausi ir išmes lauk, galėsi namo važiuot nieko nepešęs… To jau nebėr … Tas pats reikalas ir su cernobiliu darosi.

  2. EvaShinoda parašė:

    Buvau siandien 2017 05 20 4 Eurai iejimas asmeniui vaikams iki 7 nemokamai plytu kruvos viskas pasikeite visiskai latviai kariskiai saudo pratybose gal siaip svencia… I ligonine neleido ieitti Pastatai griuva.Metalistai gerai darbuojas toks jausmas lyg juos tycia ten ileidzia langai isdauzyti supuve atsilupe dazai viskas isdauzyta BAISU Deja radom tik viena sleptuve su buda ant virsaus boksteliu DOT u vadinamu Viska apeiti neskubant reikia beveik visos dienos Nors tu daugiabuciu kareiviniu pastatai turi vienodus isplanavimus kur beeisi kambariai tiepatys beveik viskas taspats tuoaletu kambariai tose paciose vietose spinteles taipat. O berzai auga balkonuose ir ant stogu reikejo apsilankyti pries 10 13 metu. Antra kart turbut nebevaziuosiu Nes viskas bus dar blogesnes bukles….. Nuotraukas galiu atsiusti kaip atrodo dabar.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *