Požeminė hidroakumuliacinė elektrinė


Rudens kelionėje kažkaip netrūko jau žinomų vietų, kurias pirmą kartą bandėme imti dar 2016-tais, bet nesėkmingai, dėl techninių priežasčių arba informacijos trūkumo. Ši nebaigta statyti hidroakumuliacinė elektrinė Lenkijos pietuose buvo iš tokių vietų - tada mums taip ir nepavyko surasti įėjimo kalnuotoje vietovėje. Dabar važiavome labiau techniškai pasiruošę ir vienas įspūdingiausių Lenkijos požeminių objektų pagaliau buvo paimtas. Įdomiausia, kad anąkart buvome faktiškai prie pat įėjimo ir iki patekimo trūko visai nedaug.

Iš pradžių, kas yra ir kam yra naudojamos akumuliacinės elektrinės? Dauguma ne tai kad nežino, bet nesusimąsto, kad didžiausia problema su elektros gaminimu yra jos cikliškumas - dieną yra didžiulis jos poreikis, naktį ji mažai kam reikalinga. O juk, kaip gerai išsireiškė kolega, elektra nėra vanduo, ji nepalauks rozetėje tol, kol jos prireiks, jei jūs naktį nesuvartojate elektros energijos - ją reikia kažkur nukreipti, arba drastiškai mažinti šalies elektrinių pajėgumus, kas techniškai sunkiai įvykdoma. Tam ir naudojamos akumuliacinės elektrinės, nuo žodžio "akumuliuoti", t.y. kaupti. Nepaisant didelių šių įrengimų kainų ir nemažų energijos nuostolių, ilgalaikėje perspektyvoje jos labai pasiteisina.

Hidroakumuliacinės gi elektrinės, dažniausiai, dirba dviejų tarpusavyje sujungtų ir skirtingame aukštyje įrengtų baseinų principu. Naktį, nukritus elektros energijos poreikiui, jos perteklius yra nukreipiamas į turbinas, pumpuojančias vandenį iš apatinio rezervuaro į viršutinį, sunaudojant perteklių. Dieną gi, viskas vyksta priešingai - vanduo iš viršutinio baseino bėga į apatinį, veikiamas traukos jėgos, tuo pačiu sukdamas elektrą generuojančias turbinas. Viena žinomiausių tokių elektrinių Lietuvoje yra Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, kurios apatinio baseino funkcijas atlieka Kauno marios.

Hidroakumuliacinė elektrinė, http://energystoragesense.com/ schema

Hidroakumuliacinė elektrinė, apie kurią šiandien kalbame, buvo pradėta statyti 1972-ais komunistinės Lenkijos valdžios ir iki 1981-ų, kada dėl ekonominės krizės darbai buvo sustabdyti, buvo užbaigta iki 60 proc. Pagal planus, vietovėje turėjo būti įrengti du 12 mln kubinių metrų talpos rezervuarai ir 750 MW galios generatoriai, padarant šią elektrinę galingiausia tokio tipo elektrine Lenkijoje. Rezervuarai, tarp kurių aukščių skirtumas planuose buvo 260 metrų, turėjo būti sujungti trimis 800 metrų ilgio tuneliais, pabaigoje stipriai kylančiais į viršų, iki 45 laipsnių kampu. Iki 1981-ų šie tuneliai buvo pilnai užbaigti, įskaitant ventiliaciją, įvažiavimo bei kitus techninius tunelius.

Dabar įrengti tuneliai, perdaryta http://podziemia.eu/ schema

Norint patekti į požeminę tunelių sistemą reikėjo keliasdešimt metrų leistis žemyn per ventiliacijos šachtą. Ji kažkuo priminė šachtą Slovakijoje, tik buvo dar labiau avarinės būklės - nuo didelio svorio palinkusios atramos, išlūžę tvirtinimo elementai. Net 45 laipsnių kampu besileidžiant per šlapią molį ir rizikuojant nučiuožti žemyn dažnai už šachtos atramų nesinorėjo liestis - atrodė, kad pavargęs metalas tuoj neatlaikys ir nugarmės, kartu su keliasdešimt tonų grunto iš viršaus. Tai buvo vienas nejaukiausių matytų nusileidimų žemyn.

Nusileidus patekome prie tunelių

Jie - didžiuliai

Čia turėjo būti įrengtos turbinos

O šiuo tuneliu turėjo atitekėti vanduo

Už gero kilometro lipimo aukšyn - išsišakojimas

Iš kairiojo tunelio, staigiai kylančio į viršų, atitekėjo vanduo

Juo pabandėme palipti į viršų

iš nuotraukos nesimato, bet čia daugiau nei 45 laipsnių kampas

Žvilgsnis į apačią ir į kolegą

Vandens atitekėjimo tunelius iš apačios supa techninis tunelis

Vietomis jis labiau primena metro tunelį, nei šachtą

Vietomis šonuose pasitaiko tokios techninės kišenės

Vietomis - lentelės lenkų kalba

Prie iš viršaus tekančio vandens nufotkinau kolegą Šarą

Dar viena nuotrauka - gal tiks avatarkei

Betrūksta degančio fajerio rankoje

Išeiname prie dar vieno vandens atitekėjimo tunelio

Kolega

Bet mes eikime toliau - link pagrindinio įėjimo ir siurblinės

Išeiname į pusiau naudojamą sekciją

Tunelio gale - veikiantys vandens siurbliai

Matosi naujai sutvirtintas tunelio viršus

Tunelis, kuriuo atėjome

Štai tokie vaizdai

Ačiū už dėmesį.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Julius parašė:

  Super, įdomus pasivaikščiojimas! "Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, kurios viršutinio baseino funkcijas atlieka Kauno marios." - Kauno marios - apatinis baseinas 😉

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Tikra tiesa, suklydau per skubėjimą. Pataisiau;D

   1. TomasJG parašė:

    Dar pataisymo reikalauja matavimo vienetai prie 750. MW - galia, o ne talpa.

    1. Pamiršta.lt parašė:

     Žinau:) Ten turėta omenyje, kad generatoriai iš tų baseinų gali generuoti 750 MW. Dabar aiškiau perfrazavau, ačiū už pastabą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *