Įdomu, kaip žmogui augant keičiasi jo požiūris į tai kas normalu ir kas ne. Štai gimsta kiekvienas ir laisvas, ir pilnas optimizmo - per kiek laiko išraunami jo originalumas ir pažinimo troškimas? Visuomenės spaudimas daro savo, pirmiausiai - tėvų rankomis, galiausiai į tą procesą sėkmingai įsitraukia medijos, mokykla. Visi jam sako tą patį - nereikia tau savarankiškai mąstyti, še tau dar vieną stereotipą - tau pačiam bus paprasčiau.
Taip prasideda žmogaus kišimas į teisingo piliečio rėmus. Iš pradžių šiltai, tėviškai, apeliuojant į vyresnių patirtį, sunkiausiems atvejams grąsinant stipriausiu turimu ginklu - izoliacija, o gal tiksliau - saviizoliacija, nes atsakomybė už ją iš karto permetama ant paties nelaimėlio pečių. Juk tai jo kaltė, ne mūsų, visuomenė juk negali klysti. Ar dažnas charakteris gali tam atsispirti ir išlikti nepriklausomas, nepavaldus? Iš praktikos matosi - vienetai.
Didžioji gi dalis palūžta ir priima jiems primestas taisykles, priima ir ilgainiui jomis patys šventai įtiki. Vėliau dar perduoda tą savo tikėjimą palikuonims, kaip polinkį į alkoholizmą. Nuo tos akimirkos jiems viskas būna paprasta ir diskretiška - yra teisingas gyvenimo būdas, yra neteisingas. Tačiau, kodėl jis vienoks ar kitoks jie paaiškinti negali. Štai, senamiesčio gatvelėmis galima vaikščioti, besigrožint architektūrinėmis formomis, o požemiuose vaikščioti jau nevalia. Kodėl? Ar ten mažiau įspūdinga architektūra? Arba - iš apžvalgos aikštelės stebėti miestą galima, o nuo stogo - jau nebegalima. Ir vėl - kodėl? Ar vien todėl, kad taip sako dar vienas stereotipas? Ir visa tai daroma per rūpinimosi žmogumi prizmę - pavojinga gyvybei, galima susižaloti ir panašiai. F*ck you, palikite man pačiam rūpintis savo gyvybe.
Bet savarankiško mąstymo atsisakymas ilgainiui žmogui padaro daugiau žalos nei naudos - teisingas gyvenimo būdas jį neišvengiamai pasmerkia nuoboduliui, kuris laikui bėgant tampa vis labiau nepakenčiamas - pažinimą keičia rutina, pokalbius - banalybės. Dėl to, tūkstančiai žmonių kasdien paniurę skuba maršrutu darbas - namai, nesugebėdami akimirksniui sustoti ir pasidžiaugti supančia aplinka. Jie nebemato miesto grožio, jis jiems - betono dėžių visuma, turinti tik funkcinę vertę. O tie, kas negali su tuo susitaikyti, tampa kontrkultūrų dalimi - graffiti'eriai, digeriai ir kitos egzotiškos subkultūros, visuomenės vertinami kaip neklaužados ir keistuoliai. Užbėgant už akių - tos grupės kritikuojamos ne dėl jų veiklos. Tikroji neapykantos priežastis - jų mestas iššūkis visuomenės primestam gyvenimo būdui.
Pažvelkite į Vilnių mūsų akimis - vienas savaitgalis su svečiais iš dviejų sostinių: Maskvos ir Rygos. Padraikos nuotraukos be pasakojimo - bendram įspūdžiui perteikti pilnai užteks. Taip leidžiame laiką mes, laisvi nuo išankstinių įsitikinimų ir stereotipų žmonės.
Pradžioje pasivaikščiojome po Vilniaus požemius
Naujininkų kolektorius
Senojo kolektoriaus atkarpa, pasimetusi kažkur giliai giliai
Kolega, pozuoja prie seno mūro
Nauji plastikiniai vamzdžiai
Nauja kolektoriaus dalis
Savanorių kolektorius, su savo neįprasta trikampe forma
Kolega
Geležinkelio tunelis - jame vasarą dar galima apsilankyti, nežadinant šikšnosparnių. Dar neseniai jo fasadas pasipuošė nauja marmurine lentele.
Didžiulis tunelis atrodo taip
Požemių dievas
Civilinės gynybos sistemos likučiai - nors nieko ypatingo, bet dar yra į ką pažiūrėti
Ventšachta pasitinka savo tamsumu
Slėptuvių įranga
Kolega ir AI2 vaistinėlės
Religinė atmosfera - nuo jos niekur nepabėgsi
Ir daug seno vizitiečių vienuolyno skliautų
Pavalgyti galima Burbiškių techniniame divizione
Maistą galima pasigaminti patiems
Palaipioti galima taksi parke - seniai žinoma vieta
Ir dar kelios akimirkos
Buvęs Commune Art
Reklamos bokštelis - ne stogas, bet įspūdį palieka
Kolega, viršuje
Lazdynai iš viršaus - senas geras stogas
Šeškinė
Parodyti Vilnių - ne problema
Gražus povakario dangus
Vakarą galima praleisti ant stogo Žirmūnuose
Temstantis Vilnius pasitinka savo šviesomis
Matosi daugiabučiai
Sankryža
Sutemus dar galima sulaipioti ant Sporto rūmų
Kolega
O čia - pats Arfos viršus, kur galima pakliūti tik su virvėm
Ant pasaulio krašto
Šanchajus ir jo medinukai
Greta verda statybos
Europos dangoraižis
Finalui - Kongresų rūmų stogas
Bei Gedimino pilies bokštas nelegaliai - simboliška kelionės pabaiga
Toks tas Vilniaus centras
Finalizuojant - išdrįskite gyventi kitaip, galvodami savo galva, atsisakydami primestų stereotipų. Nebijokite svetimų žmonių nuomonės, įveikite savo baimes, tinginį bei komformizmą. I dare you - išeiti iš namų ir sužinoti ką nors naujo apie savo miestą. Aš garantuoju, jums tai tikrai patiks.
Saunios nuotraukos, siulyciau panauduoti jas, pvz. : kalendoriukams.
Jei nepaslaptis, siame straipsnyje panaudotos bunkeriu/sleptuviu nuotraukos ira is jusu jau viesintu bunkeriu/sleptuviu?
Kai bus finansinių rėmėjų - bus ir atvirukai. Kol kas pageidaujančių mokėti pinigus nėra.
Dėl nuotraukų - kai kurios iš viešintų, kai kurios iš ne.
Įdomus tekstas, patiko mintys. Ir šiaip, ir todėl, kad labai pažįstamas jausmas. Nuolatinis komercinės, „vitrininės“ miesto pusės brukimas ragina ieškoti to, ko rutininėje erdvėje jau seniai nebėra, arba pasitaiko itin retai. Atsitveri nuo likusio pasaulio - tik tu ir tavo požemis / stogas - ir šiek tiek gaili tų, kurie praleidžia tiek daug to, kas yra taip arti.
grazu
Labuka, sudominot mane visai. Tureciau toki pasiulima o kaip del ekskursiju vedimo?
Smagu butu su jumis pasikarstyt butu ka prisimint ir jum ir mum. Poto ir atsilygintume su malonumu...
😉
Ekskursijų tikrai nevesiu. Jum bus ką prisiminti, man - papildomi rūpesčiai.
Noreciau paklausti, apie nuotraka "Kojos ir dėžės", tai tokia didele sleptuve, ar tiesiog pastatas?
Slėptuvė
kaip patekti i sita tuneli?
Ar negalėtumet tiksliai rašyti kur kas randasi? Labaj norečiau ten apsilankyti..